CTCSS do Allamat 296

Allamat 296 je velmi rozšířená CB stanice, v níž ovšem ještě vzhledem k jejímu stáří není funkce CTCSS. Přesunutím propojky z PINu 2 na PIN 3 na desce displeje lze jednoduše docílit rozšíření na 80 kanálů (poté je třeba stisknout M1+M6 a provést reset stanice).

Použijeme stejný modul Arduino PRO mini, jako v případě instalace do předchozích stanic, včetně filtru od PA3GUO. Stejné je to i s programem (na programování se podíváme v budoucnu). Pro tón 88.5 Hz propojíme vývod 7 desky Arduino se zemí.

Napájení +12 V je třeba upravit stabilizátorem 78L05 na úroveň 5 V, což je přesně tolik, kolik potřebuje Arduino PRO mini. Zem (minus pól) najdeme na rozlité mědi na desce. Výstup modulace je ideální připojit přes rezistor 680k na jezdec trimru zdvihu.

Zapojení může vypadat nějak takto. Modře je minus pól, červeně vypínané napájení 12V, žlutě pak místo, kam se připojí výstup CTCSS generátoru.

Zapojení je otestované na jediném kusu, ale mělo by fungovat pro všechny 296ky.

Jirka OK1ZJV, Hůry

Total Page Visits: 3421 - Today Page Visits: 1

You may also like...

3 Responses

 1. Matěj OK2MTB napsal:

  Ahoj Jirko, proč prosím používáš externí stabilizátor 78L05? Vždyť na destičce Arduino Pro Mini už jeden je.

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj, ten interní jsem používal do chvíle, kdy se mi z toho při překročení 14 V zakouřilo, od té doby jim nevěřím. Je ale možné, že to byl jen lehký rozptyl parametrů, protože bych řekl, že v obou pouzdrech je vlastně totéž. Takže je to nejspíš ze zvyku. Taky možná proto, že jich tu mám v krabičce 500 kusů :-).

 2. OK1HMA napsal:

  Na rozdíl od schematu, kde je stabilizátor co snese až 15V, je osazenej jinej – čínskej typ, kterej snese max 9V. Při 12V spolehlivě odejde, a podle tvrdosti zdroje s sebou vezme i atmegu… Vyzkoušeno na několika modulech, než jsem začal pátrat po datasheetech použitýho stabilizátoru….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *