CTCSS do Elix 77S

Elix 77S už je letitá radiostanice z dob, kdy se v pásmu CB o CTCSS ještě ani neuvažovalo. S modulem Arduino PRO mini ovšem omládne o dvacet let.

ELIX 77S

Instalace modulu je vcelku jednoduchá, místa je pro něj dost. Modul Arduino PRO mini (koupíme v Číně nebo v ČR) s programem od PA3GUO (stáhneme u něj na webu) jednoduše připojíme celkem na čtyři body. Nutností je doplnit za vývod 11 modulu také filtr navržený PA3GUO (u něj v dokumentaci, viz úplně první článek o CTCSS) sestavený z rezistorů a kondenzátorů.

Modul na svém místě

Aby bylo možné používat dva tóny, do modulu vede signál z /PTT (ten jsem ulovil přímo na mikrofonním konektoru) přes diodu (anodou na vývod 7 Arduina), takže při stisknutém PTT a současném zapnutí radiostanice se použije alternativní tón. To je šikovné zejména pro ty, kdo mají v dosahu CB hotspoty s různými tóny.

Kompletní zapojení

Napájení je připojeno z tradičního místa – středového PINu mikrofonního konektoru. Jde přes přidaný stabilizátor 78L05 na vývod VCC Arduina. Pozor, vývody na kratší straně nepoužívejte, aby bylo možné případně modul přeprogramovat (při jejich obsazení pak nelze mechanicky nasadit programátor).

Nejjednodušší přípojný bod je GND, ten připojíme kamkoliv na stínění stanice.

CTCSS signál jsem připojil (tentokráte přes trimr – dle schématu PA3GUO) na jezdec trimru RV2 (zdvih). Použil jsem ještě rezistor 560kOHM mezi přidaným trimrem a filtrem na modulu Arduino.

Total Page Visits: 4539 - Today Page Visits: 36

You may also like...

5 Responses

 1. standa. napsal:

  jakej modul do stanice hajgen 303-popripadne scema zapojeni…dekuji za info.standa.stakory.

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj Stando,
   modul samozřejmě stejný, ale zatím se mi sem žádný Hygen303 nedostal, takže nemůžu říci, kam to zapojit. Nicméně jak tu přistane na stole jakákoliv stanice, dávám na web postup. Třeba mi tu přistane i Hygen303.

   • standa. napsal:

    jo dobry tak jsem koukal ze do namontoval do alamat 295. mam tady dva kusy zaroven te poprosim o podrobni navod zapojeni .dekuji standa.

    • Jirka OK1ZJV napsal:

     Ahoj Stando, kdysi jsem návod na instalaci do Allamat 295 uvedl do článku: http://ok1ocb.cz/bastleni/doplneni-ctcss-do-starsich-stanic/

     Bude Ti to takto stačit? Pokud ne, napiš, co bys potřeboval vědět a já to doplním. Pro bastlíře by instalace neměla být problém, největší záludnost může být v programování modulu (pro někoho, kdo s Arduinem nepracuje). To můžeme vyřešit tím, že tu mám nějaké moduly už naprogramované a klidně jeden oželím (a pošlu třeba poštou nebo lépe do Zásilkovny).

 2. standa. napsal:

  jo dobra tak sy odtebe jeden modul vezmu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *