Doplnění CTCSS do starších stanic

V poslední době nejdiskutovanější téma zejména díky CB reflektoru. Jak je to se staršími stanicemi, které CTCSS nemají?

Původně jsme řešili svůj vlastní produkt, ale ukázalo se, že na to nikdo z nás nemá čas. A tak došlo na inspiraci těmi, kdo čas měli.

První přišel na řadu Andrew ZL2PD, který zpracoval CTCSS modul pro procesory ATTiny. Od něj máme kód upravený pro naše tóny, ale dosud jsem se nedostal ke konstrukci, která bude výborná hlavně pro malá zařízení – SY101 bude první. O modulu od ZL2PD bude samostatný článek.

Druhým nalezeným byl PA3GUO. Ten vytvořil CTCSS generátor z Arduina. Modul je trošku větší, ale pořád asi tak poloviční ve srovnání se selektivními volbami, které jsme si do rádií dávali před 20ti lety. Zde jsou podklady:

http://www.pa3guo.com/PA3GUO_Arduino_CTCSS_v1.2.pdf

Vše ke stažení je zde:

http://www.pa3guo.com/downloads.html

Je třeba dodržet parametry filtru, který PA3GUO zkonstruoval. Tvar signálu je pak opravdu sinusový.

Pro začátek uvádím přípojné body u prvních radiostanic, které jsem měl k dispozici. Vždy jde o napájení a signálový výstup. Někde bude potřeba řešit i PTT, a to z toho důvodu, že některé stanice používají stejnou cestu jak pro modulaci, tak i pro příjem, tudíž by stanice na příjem lehce bručela.

Pozor na různé moduly Arduino, některé mají a některé nemají stabilizátor pro 5 V!

Anysecu CB-40 a klony:

Z prvního obrázku je patrné napájení, které jsem označil štítky. Pak je tu také vidět přibližné místo pro připojení modulace. To je vidět v detailu zde:

Je vidět, že přípojné místo vzniklo spojením dvou vývodů rezistoru a kondenzátoru, které jsou propojeny i na desce. Mechanicky je to mnohem lepší, než kdybychom vývod připojovali jen na jednu součástku. Připojil jsem odpor 560k přímo na výstup filtru bez trimru, který má PA3GUO ve schématu, čímž jsem dosáhl cca 10 % urovně modulace.

Dalším kouskem z mého archivu stanic je:

ALLAMAT 295 – kdo ji neměl?

Měl jsem jich dokonce několik a věřím, že skalní CBčkáři ji ještě mají ve skříni. Připojení do Allamat 295 je vcelku jednoduché, určitě jednodušší, než do Anysecu, kde je potřeba být opatrnější u SMD součástek.

Napájení je k nalezení hned u potenciometru Volume. Na prostředním vývodu jeho vypínače je plus pól, hned vedle na desce je velká ploška GND (-). Modulaci připojíme přes odpor 560k na nožku trimru dle obrázku.

Zde je vidět detail připojení. Stejně jako u Anysecu, ani zde není použit trimr podle PA3GUO.

Další mi tu leží na stole DRAGON SS-485. I on dostal vcelku jednoduše CTCSS. Tato stanice už ledasco zažila, je v ní selektivní volba ASV296.

Napájení jsem si vzal ze žárovičky (teď už je tam LEDka) z čelního panelu. Protože jsem použil Arduino s napájením 5 V, připájel jsem na panel i stabilizátor 78L05.

Na pravou nohu RV201 jsem připojil modulaci. Tento RV201 byl polámaný, proto jsem pro zkušební účely připojil i propojku, tu ovšem neinstalujte, je tu jen proto, že trimr někdy v budoucnu vyměním. Odpor do cesty je tentokrát 160k. Na obrázku není vidět, protože jsem ho umístil přímo na modul k filtru. Ten jsem vyrobil z SMD součástek.

Není to sice žádné luxusní provedení, ale jak je vidět, filtr lze jednoduše nabastlit přímo na Arduino ze SMD součástek.

Posledním dnešním kouskem v mém archivu je ALAN 9001 aneb Emperor Shogun. Zde je třeba použít modifikaci softwaru od PA3GUO (provede OK1HJT), a to z důvodu potřeby vypínání subtónu při příjmu. V zapojení, které tu mám teď, mi stanice na příjem brumlá tónem 88.5 Hz, což je zbytečné.

Napájení si najdeme hned u potenciometru VOLUME s vypínačem. Horší je to s modulací. Níže je fotka z větší perspektivy:

A tady pak detail:

Odpor do modulační cesty je 100k, trimr opět nepoužit.

Dále je potřeba připojit i PTT, a to přes diodu na některý z digitálních vstupů Arduina. Kam to OK1HJT naprogramuje, zatím nevím, článek později doplním. Nicméně i toto funguje, jen s mírným brumem v příjmu, který se připojením PTT a blokováním tónu odstraní.

Připravuji i další stanice, jen mi dejte čas. Chtěl bych také popsat krok po kroku instalaci softwaru pro Arduino a jeho programování, následně pak i nabastlení filtru z SMD součástek, jak je vidět výše.

Jirka, OK1ZJV

Total Page Visits: 5012 - Today Page Visits: 4

You may also like...

40 Responses

 1. OK1HJT napsal:

  Zítra ten kód upravím 😉 Teď už budu muset, když jsi to Jirko pustil do světa 🙂

 2. OK1HMA napsal:

  Ahoj. Mám taky upravený kód od Andrewa zl2pd. 88.5Hz mi tam přidal, ale 127,3 ne, patrně se překlepl a dal tam místo toho 123.0 viz: http://www.malecky.cz/ctcss/frq.jpg Máte verzi která umí obě potřebný frekvence nebo to je stejná verze co poslal i mne? Navíc podle toho co píše na webu by PWM měla být na 64kHz a jede jen na 32kHz a tím pádem je dolní propust co má na schematu celkem naprd.. Pomůže zvětšení C3 na 100n. Nakreslil jsem malou dps kde je i stabilizátor 5V, a vše v SMD. Dá se vyrobit v allpcb nebo jlcpcb za pár dolarů. podklady tady: http://www.malecky.cz/ctcss/ctcss.zip

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj,

   Máme asi stejný kód, protože jméno souboru je stejné a to JV budou nejspíš moje iniciály. Takže mo jedině poprosit o opravu. Nicméně prý bude mít v nejbližších dnech nějakou úplnou novinku, tak se můžeme těšit.

 3. OK1HMA napsal:

  Ahoj
  O opravu jsem ho požádal hned jak jsem to zjistil, stejně tak jako jsem mu psal že PWM mu jede na poloviční frekvenci. Tak uvidíme co s tím udělá.. Přeměřil jsem i HEXy co má na webu pro obě verze, a i ty jedou na 31.250kHz….. Aktuálně si zkouším napsat kód sám, jen nejsem až tak dobrej v C a tak to bude chvilku trvat 🙂

 4. OK1HMA napsal:

  Tak zrovna dneska mi Andrew poslal novou verzi HEXu, odzkouším a když bude OK tak můžu poslat…

 5. Mirek Mejdlo JN99DT napsal:

  zajímavý odkazy na ctcss generatory:
  https://www.zl2pd.com/CTCSS_encoder.html atiny

  https://pe1grl.khds.nl/ctcss/ctcss.htm pic

  Doma jsem si postavil ctcss generator s nastavitelnou frekvenci v rozsahu 62-123 Hz pomocí dip spinačů s použitím PIC 16F628A (inspirace z netu) Kostrbatá sinusovka je vyhlazena aktivním filtrem DP pro kmitočty pod 100 Hz akorát to nejde vnutit do cb stanice přes mikrofonni konektor.

 6. Mirek Mejdlo napsal:

  Zajímalo by mne připojení signálu z ctcss modulu ve stanici Elix Giant (mám doma 3 kusy) 🙂

  • OK1ZJV napsal:

   Ani tam to nebude nemožné. Teď tu žádného Gianta nemám, ale s velkou pravděpodobností by to mělo jít stejně jako u Allamat 295, tedy na trimr pro regulaci zdvihu. Mám tu jen takové rozmazané schéma, ale řekl bych, že odpor bude menší, tak 220k. Když se mi tu vyskytne něco nového, samozřejmě nafotím.

 7. Martin napsal:

  dotaz od analfabeta v této oblasti. Mám rozšířeného Elix Giant a mam v něm selektivní volbu. Existuje už nějaké CTCSS zařízení do této stanice ??

  • Jirka OK1ZJV napsal:

   Ano, existuje – je o něm tento článek. Jen je třeba vědět, kam to zapojit. Jak se mi dostane do ruky Giant, budu vědět i to.

   • Mirek Mejdlo napsal:

    Doma jsem rošrouboval Gianta po radách z FB jsem našel místo označené HB2 kde jsou 4 pájecí plošky a jedna má tvar čtverce tento pin č.1 tak ten poskytuje cca DC 8 volt jen při zaklíčování stanice na vysílání, pin2 je spojen s modulačním varikapem pro FM modulaci, pin 3 je GND a pin poskytuje trvale 5,0 volt

 8. Pavel napsal:

  Koupím enkoder ctcss

 9. Jirka Sulkov napsal:

  Moc se těším na informace o zprovoznění na SY-101. Mám ji také a teď je kluky poslouchám a mluvit nemohu. Tak bych se rád přidal do seznamu jako zájemce.

  • Marian napsal:

   Ahoj.ano jestli se to Jirkovi povede vymyslet bylo by to fajn..mam v okoli take par nadsencu s dragonkama..Ovsem kam chce modul vmestnat do rucky bude dost zalimave.

   • Tomáš Stodůlky OK3TV napsal:

    Ahoj, já jsem se s tím taky potýkal u SY-101 Old a nakonec jsem modul umístil do externí krabičky. Ze stanice mám vytažené napájení z accupacku nabíjecím konektorem (stačí obejít proletováním dvou kontaktů odpojení při zastrčení konektoru), protože tužkovky stejně nabíjím externí nabíječkou. Dále pak modulační linku – tohle neumím hezky, prostě jsem provrtal šasi a vytáhl ven drátek s malým banánkem. Funguje prasácké napojení těsně za mikrofonní kapsli, budu ještě experimentovat s napojením přímo na trimr zdvihu. Jo, a je lepší na výstupu modulu mít nějaký trimr místo fixního odporu, pro variabilní připojení.
    Jinak elegantní řešení by existovalo – někde se tu válí návod na 3d tisk Li-Ion accupacku pro dragona, tam je trocha místa, kam by se mohl vecpat i velmi malý modul. A k němu přivést signálovou linku. Ale kdo by se s tímhle vytvářel…

 10. Petr napsal:

  Kdo už máte ten upravený kód od Andrewa je volba 88.5 a 127.3(123.0) na jednom pinu?
  Jestli ano tak by mi to hodně zjednodušilo ovládání přidáním třípolohového přepínače a dvou vodičů do mikrofonu u Anytone Smart kde není na předním panelu místo na přepínač. Díky

 11. ZdenekHQ - Kanón Babice napsal:

  Tak jedno z možných připojení do GIANTa je tady: http://www.hq-elektronic.eu/files/CTCSS/ . Ten můj ještě trochu zlobí, v létě dostal nepřímo bleskem. Udělal jsem si jednoduchý zapojení s AT89C2051 a pásmovou propustí s gyrátorem (zvláštní, že to nikdo zatím nepoužil, všichni používají dolní propust). Prototyp je tam na fotce.

 12. Mirek Mejdlo napsal:

  Našel jsem generator s Pic 12F675 ve funkci převodníku DAC používající 3 vývody , zubatá sinusovka f=88,49 Hz se vyhladí aktivním filtrem DP pomocí LM2904 Vše napájeno z 5 Volt Funkci generatoru lze bloknout log.0 na vytupu GPIO3 😀

 13. Rosťa napsal:

  Má teda někdo ctcss na sy 101 a případně i na elox Giant,nebo to někdo udělá na zakázku?

 14. Lukas napsal:

  Mám vyrobený funkční modul ctcss od Andrewa zl2pd verzi 2 s tlačítkem na změnu tonů, je zde problém s eeprom po navolení tonu 88,5Hz a uloženim (podržením tlačítka cca 1-2 vteřiny se danný ton uloží do paměti a však po vypnutí napájení někdy dojde k náhodnému smazání nastaveného tonu z paměti eeprom čipu ATINNY 85 ,nemohl by jste mi někdo poskytnout upravený software na verzi 1 s tonem 88,5Hz. už stím zápasím 3týdny.

 15. Ondrej napsal:

  Ahoj,
  nejsem si jisty kde presne napojit modul dle PA3GUO, do moji stanice (Presiden Harry III) — umel by mi prosim nekdo poradit, pokud poskytnu schema stanice? Dekuji

 16. Tomáš Stodůlky OK3TV napsal:

  Ahoj,
  takže modul (čip MX355) úspěšně vestavěn (teda spíš připojen) do Elix 77s. Je třeba připájet modulaci na nohu trimru zdvihu (RV2, nožička blíž ke straně rádia, z těch dvou ta, která není připojena na zem), stanice má totiž na vstupu z mikrofonu obvod, který subtón odstraní/zkreslí. Pokud subtón jede pořád, stanice na příjem trochu brumí, žádná hrůza, ale je to nepříjemný. MX355 sepne jen když je příslušný pin čipu připojený na zem, řešení tedy spočívá v jeho napojení na pin 4 (TX gnd) mikrofonu, ale pozor, nutno přes diodu (jinak stanice odpojí příjem). Další možnost je najít někde uvnitř stanice zdroj napětí, který je nahozen jen při TX, a na něj zapojit modul.
  Další na řadě bude lepší zapojení (na trimr) pro SY-101 (přímo za mikrofon je prasárna), a někdy v budoucnu zapojení do AE5890 a do Gianta.
  Mějte se, Tomáš

  • Tomáš Stodůlky OK3TV napsal:

   Ahoj, tak nejnovější progress – subtón jede v SY-101 po napojení do signálové cesty mezi mikrofonní zesilovač a trimr regulace zdvihu. Výsledkem je výrazně čistší signál než při napojení za mikrofonní kapsli. Má to ovšem dvě ALE:
   1) Domnívám se, že lepší by to bylo v signálové cestě napojit až ZA trimr zdvihu. Je to tam ovšem strašně titěrné a navíc zrovna tahle část obvodu je zakrytovaná stíněním, muselo by se všechno odpájet.
   2) Protistanice hlásí tišší modulaci. Napojení modulu pravděpodobně zvýšilo kapacitu těsně před tím trimrem. S tím úplně nevím co dál dělat – zkusil jsem kompenzovat většim zdvihem, ale je třeba ještě dost experimentů.
   3) Zapínání subtónu pouze při stisknutém PTT není třeba řešit – repráček v ručce je tak mizerný, že i kdyby to na příjem brumilo, nebude to v něm slyšet.

   Jsem jediný, kdo se snaží? Není tu někdo, kdo už se o to (úspěšně?) pokoušel, ať nevynalézám kolo?
   Díky! Tomáš

 17. Strejda Jihlava napsal:

  Ahoj Všem, nejsem moc znalý v této tématice, kde nebo kdo by mi udělal modul CTCSS do All 295.
  Děkuji !!!

 18. Jirka Sulkov napsal:

  Promiňte chlapy, ale jsem nějakej tupej.
  Ta moje SY-101 by údajně už měla být rozšířená na 240 ch, ale prý se to musi před zapnutím aktivovat nějakou kombinací kláves. Nevíte jakých.
  Děkuji,

 19. Miloš "Fík" Jihlava napsal:

  Ahoj, mám SY-101, do které mi před pár lety jeden šikovnej člověk vestavěl generátor CTCSS. Bohužel, na něj už kontakt nemám a ten tón je jinej, než potřebuju na hotspot. Jak je to přesně udělaný nevím, ale pro inspiraci ostatním jsem to vyfotil: https://photos.app.goo.gl/QD5ga5Si6Rjwm32K7

  • Tomáš Stodůlky OK3TV napsal:

   Ahoj Miloši,
   je mi líto, ale na té fotce není ten generátor nikde vidět. 🙂
   Mohl by být skrytý asi jedině pod tím stříbrným stíněním (i když i tam je toho místa hodně málo). Dá se sundat odšroubováním dvou šroubků po pravé straně.
   Zdraví, Tomáš

   • Miloš "Fík" Jihlava napsal:

    Zkusím to ještě víc rozebrat. Ten tón tam je – pozná ho můj Kenwood. Nevím přesně, co mám hledat, ale snad poznám, co je tam dobastlený.

 20. Jasan Hlučín napsal:

  Panove, nemate nekdo zkusenost s montazi CTCSS modulu do TTI 880 nebo 881? Mam jednu, ktera se mi nevyuzita vali v polici, takze bych ji pro pokusy mohl a chtel vyuzit. Dik za odpovedi.

 21. Srnec Jihlava napsal:

  ahoj .. umí někdo poradit jestli se dá zabudovat CTCSS do staničky TEAM TriCom 444 ? kdo by mohl udělat či poradit? Jihlava

 22. Srnec Jihlava napsal:

  prosím CTCSS do TEAM TriCom 444 ? ví někdo? popř. kdo by udělal? děkuji za info 🙂

 23. Jirka Sulkov napsal:

  Ahoj chlapy, je tady popsáno pár stanic Prezident a jejich doplněni o modul CTCSS, ale není zde uveden Prezident Herbert. Máte s ním někdo zkušenost? Mám možnost jí koupit bez modulu.
  Když nemužu sehnat modul do ručky SY-101, tak že bys si pořídil tohle.

 24. Roman napsal:

  Ahoj všem.
  Chci se zeptat náhodou upravený kód podle návodu co tu je aby dával jenom 88.5hz někdo nemáte mám už tistak a veškerou bižuterii hotový. Jen chci ať dává jen jediný tón. Pište na romansnp@seznam.cz dekuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *