CB hotspot Baldov u Domažlic

Baldov u Domažlic je takovým univerzálním poutním místem. Mnozí tam chodí k pomníku oné slavné bitvy a někteří se zastaví o kousek vedle u radioklubu OK1RDO. Radioklub OK1RDO sdružuje nejen radioamatéry, ale i CBčkáře ze širokého okolí. Navíc pořádá srazy, na nichž mají mimo jiné i nezapomenutelné klobásy.

Protože s OK1RDO už několik let spolupracujeme, domluvili jsme se i na instalaci CB hotspotu. Ta proběhla dne 21.7.2021 ve večerních hodinách.

Hotspot sídlí na CB kanále 51, což je pro některé B13 a pro jiné 26.665 MHz. Stejně jako je to u ostatních hotspotů, i tento požaduje CTCSS subtón 88.5 Hz, aby otevřel svůj squelch.

Parametry hotspotu:

  • CB kanál 51, frekvence 26.665 MHz
  • Pro vysílání přes hotspot je nutné mít nastavený CTCSS subtón na své stanici na 88.5 Hz
  • Provoz může být omezen v dobách aktivity radioklubu

Na Baldově budou během léta probíhat práce na vylepšení zázemí, proto je možné, že hotspot nebude nějaký čas aktivní.

Díky radioklubu OK1RDO za poskytnutí azylu pro onu malou krabičku. Tento hotspot by měl potěšit všechny CBčkáře v okolí Domažlic, ale (vzhledem k dobré nadmořské výšce) i v mnohem širším okolí. Velmi pravděpodobné je, že se na Baldov půjde dovolat i z Plzně.

Jak se hotspot používá a co přináší?

  • Hotspot je členem sítě hotspotů CB reflektoru. Platí pravidlo, že pokud jediný ze všech hotspotů něco přijímá, pak to ostatní hotspoty odvysílají. Takto lze komunikovat na libovolnou vzdálenost i přes CB.
  • Poslech hotspotu je zcela jednoduchý. Stačí se naladit na patřičný kanál (frekvenci) a poslouchat. Není třeba nic speciálního.
  • Vysílání přes hotspot vyžaduje trochu výbavy. Je potřeba mít radiostanici s možností vysílání subtónu CTCSS. Mnohé novější radiostanice toto umožňují. Radioamatérské stanice s možností vysílání v pásmu CB mají CTCSS téměř všechny. Pro stanice bez CTCSS existuje řešení v podobě přídavného modulu v ceně několika málo stokorun.

Na reflektoru je největší aktivita kolem 19:30 každý den, kdy probíhá „kolečko“.

Stav jednotlivých hotspotů lze sledovat na dashboardu na adrese http://cbradio.ok1ocb.cz:60006

Total Page Visits: 1327 - Today Page Visits: 1

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *