CB hotspot Leština u Zábřehu

Leština leží v okrese Šumperk. Má téměř 1300 obyvatel a také jeden CB hotspot. Ten je umístěn v jihozápadní části obce a má velmi pěkný rozhled do okolní krajiny. Dnes, 14.7.2021 mu vdechl život Ondra, OK9OSY a umístil ho na objektu své firmy.

Hotspot jsem mu připravil pro montáž do racku a poslal přepravní službou na cestu dlouhou přes dvě stě kilometrů. Bylo by zvláštní, kdyby se mu nic cestou nestalo, a tak Ondra hlásil (naštěstí jen) ulomený držák ventilátoru, s čímž si na místě poradil. Pak už nic nebránilo instalaci (anténa už byla připravena) a následné konfiguraci, kterou jsem provedl ve spolupráci s ním na dálku.

Hotspot Leština je upevněn v racku. Ventilátor kryje stanici Anysecu CB-40, zezadu je pak zdroj (není vidět). Vpravo ve fialové krabičce je elektronika hotspotu a pod stanicí je modrý router Mikrotik hAP. To je vše, pak už je potřeba jen anténa. Voltmetroampérmetr s hotspotem nijak nesouvisí, týká se jiné technologie (hotspot má vlastní zdroj z 230 V).

Jaké jsou parametry hotspotu?

 • Frekvence 26.665 MHz (FM), což je CB kanál 51
 • Subtón nutný k otevření 88.5 Hz
 • Není zde duální SQUELCH, je tedy nutný subtón při vysílání

Hotspot je připojen do „našeho“ reflektoru, čímž vzniklo propojení s ostatními hotspoty (viz jejich aktualizovaný seznam na tomto odkazu).

Protože jsou hotspoty stále něco nového, připomenu základní princip a ovládání:

 • Hotspoty jsou spojeny do sítě, nazývané REFLEKTOR. V rámci reflektoru platí, že začne – li jeden (jakýkoliv) z hotspotů přijímat, všechny ostatní toto (okamžitě) začnou vysílat. Tím, že jsou propojeny přes internet, můžeme s jejich pomocí na CB pásmu uskutečnit spojení na téměř neomezenou vzdálenost.
 • Chci – li vysílat přes síť hotspotů (přes reflektor), pak musím mít nějaký hotspot v dosahu a musím mít možnost vysílat subtón CTCSS. Subtóny CTCSS umí vysílat většina nových CB stanic a téměř všechny radioamatérské, které umí vysílat i v pásmu CB (třeba Yaesu FT-8×7). Do 99 % stanic lze doplnit CTCSS modul (chystá se článek). Někteří tento modul již mají – hodí se například pro používání opakovačů Faltus.
 • Hotspot není třeba nijak aktivovat. Je aktivní neustále.
 • Chci – li si ověřit, zda mě hotspot slyší, pak mohu použít DTMF tón * (hvězdičku). Tedy nastavím si kanál, kde je hotspot, zaklíčuji PTT, přiložím DTMF dialer (nebo mobil s aplikací DTMF dialeru) a zmáčknu hvězdičku, následně uvolním PTT. Pokud se ozve odpovídač hotspotu (řekne přesný čas a nastavený subtón), pak vše funguje a můžu vysílat (a budu slyšet i na ostatních hotspotech).
 • Nechávejte prosím delší mezery mezi relacemi. Ideálně o jednu až dvě vteřiny.

Hlavní poděkování patří Ondrovi za poskytnutý azyl pro jeden z prvních hotspotů. Věřím, že bude přínosem pro celou síť a najde si dostatek stanic, které ho budou používat.

Total Page Visits: 3432 - Today Page Visits: 2

You may also like...

12 Responses

 1. Majk napsal:

  Měl bych o to zájem mám i pěknou kotu severních Čechách prozatím děkuji Majk

 2. jan benes napsal:

  i ja bych mel zajem o rozsireni site na plzensko.

 3. OK1ZJV napsal:

  Vyzkoušeno s Honzou Šumperk a funguje to. Byl na hotspotu slyšet pěkně pětkou. Jen já jsem ho potrápil, protože jsem svou anténu věnoval prozatím hotspotu a tudíž nemám na co vysílat – a z 50ohm zátěže jsem se na hotspot těžko dovolal. Ale spojení se podařilo, přes tento hotspot jsem ulovil zatím dvě (první hned při testování). Na betaverzi webového dashboardu je vidět, že tu a tam hotspot někdo podráždí, vypadá to, že stanice se v okolí Leštiny nějaké najdou.
  Další rozvoj sítě vypadá nadějně – dva hotspoty tu mám hotové k odeslání (okresy Český Krumlov a Domažlice), další tři čekají na díly z Číny a jsou domluvené k instalaci.
  To už abychom si stanovili čas na nějaké večerní kolečko o počasí. Když budou od sebe stanice vzdálené přes 200 km, už to bude mít úplně jiný náboj. 🙂

 4. Ahoj, planuji umistovat antenu na nas bytovy dum v Brne, internet jsme si tu nasdileli, tak by asi nevadilo tam neco pridat. 😉

 5. Roman napsal:

  Ahoj hodně dobrý projekt. tady v Ostravě myslím nic takového není. krom mnou vytvořeného převáděče do aplikace zello na PMR ch7 a v době kroužku ch 8 ale mám to stále ve vývoji a kdyby se někdo našel kdo by mi pomohl naprogramovat raspberry pi4 tak jak bych chtěl aby fungovalo a nemusel sem mít tolik bebechu kolem byl bych rád.

  • Dominik napsal:

   Rasbperry zello nerozjede , pouze s androidem , ale to zase nenačte zvukovku

   • Roman napsal:

    jj to už mám vyřešene jen tam nejaky skrypt nebo neco co by při příchodu hovoru ze zella hodilo nějaky gpio do log 1 . jinak je pár zvukovek ktere upraený android v pohodě vezme, jen byvch to chtěl at nemusáím mít tolik veci kolem. mam tam node mcu kde mam blink a tím přepinam stanici pak arduino nano ktere hlidá audio ze zella a kličuje stanici a toto bych chtěl kdyby byl nběkdo schopny dostat ro raspberry

 6. Honza Šumperk napsal:

  Včera jsem po 20 letech vyměnil kabel od CB což vedlo většímu zisku antény ale úměrně tomu i rušení. Každých 100 khz se u mě projevuje rušení až na 9S, vždy po 18h , zdoj jsem zatím neobjevil. Ale k věci, včera jsem namontoval CTCSS modul z ardiunino mini do mic alamat 296 a ještě před kroužkem odzkoušel . Problem je že arduino mini je i přes mini do mic. moc velké. A teď k okolí stanic je tu dost , drtivá většina nemá ctcss a zhruba polovina stanici jen na 40ch.

  • Marian napsal:

   Ahoj Honzo..pokrocil jsi nejak s ctcss modulem do mikrofonu..zajimali by mne technicke veci popr nejaky navod nebo plan jak..??Diky za napad a pripadne info na mail (marian.8137@gmail.com)..

 7. Marian napsal:

  Souhlasim s Honzou Sumperk..Projekt Cb hotspotu je skvela prace..Do Oslavan chodi Brnensky hotspot..posloucham na zahrade na Dragonku sy101..mam ext microfon na mono 2,5 jacka..zajimalo by mne jestli by k nemu sel vytvorit ctcss modul na 88,5hz..Nebo je to nerealne..velmi rad bych koupil kdyby nekdo zacal tyto veci tvorit..poradte mailem.Nebo http://www.cbpmr(Charlie Oslavany)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *