CB hotspoty – nová mapa, přehled aktivity a další novinky

CB hotspoty se těší nevídané oblibě. Právě proto, že světlo světa spatřují stále nové a nové, je příležitost je neustále zdokonalovat, a to nejen po hardwarové a estetické stránce. Do práce se pustilo několik dalších lidí (za což jim patří obrovský dík, protože dělají něco pro ostatní bez vidiny nějakého zisku, zkrátka hlavně pro radost).

Takto vypadá celá sestava CB hotspotu. Vlevo zdroj (a na něm svorky pro 12 V – ty se mohou hodit pro napájení něčeho dalšího), vpravo dole pak hotspot (tedy stanice a zespodu jako „batoh“ je připevněn vlastní hotspot), vpravo nahoře LAN kabel pro připojení k síti.

O propagaci a komunikaci na Facebooku se stará Jelen ČB, za což mu vřele děkuji. Vyřizuje běžné dotazy a sbírá zájemce o další hotspoty (kteří mají lokalitu s internetem a zájem a náladu provozovat hotspot). Ty mi pak posílá a já s nimi řeším techniku. Poslední dobou má na starosti hlavně pomoc s nastavením CTCSS.

Velmi pěknou práci odvedl Apache Znojmo, který do mapy www.cbpmr.info zařadil i naše hotspoty. Mapa je krásně přehledná a najdete v ní všechny aktuálně fungující i mnohé hotspoty teprve v přípravě. Mapa umí i spoustu dalších věcí, proto ji doporučuji navštívit a prozkoumat.

Pokud se nám bude dařit, bude tato mapa vypadat za rok úplně jinak.

Design hotspotů doznal také nějakých změn. Poté, co jsem na Kleť zapomněl přibalit mikrofon a Honza Mříčí tam vytvářel z ničeho odpor 2.7 kOHM, aby mohl přepnout kanál, rozhodl jsem se, že přidám tlačítka UP/DN přímo na tělo hotspotu. Mikrofon už nebude potřeba.

Tlačítka pro změnu kanálu jsou zapuštěná, aby o ně nikdo nezavadil.

V neposlední řadě vznikla velmi důležitá funkce – dashboard pro přehled o dění na reflektoru. Stačí internet a hned je vidět, co se na reflektoru děje.

Dashboard pro přehled dění na reflektoru

Dashboard je na této adrese: http://cbradio.ok1ocb.cz

V levém sloupci je název hotspotu, ve sloupci druhém zleva pak datum a čas posledního připojení k reflektoru (tedy po výpadku proudu, internetu, nebo restartu reflektoru, který musím provést při každém přidání dalšího hotspotu). Ve sloupci „state“ je pak vidět ikonka hovořícího muže, pokud do nějakého z hotspotů někdo mluví. Zároveň se tento hotspot zobrazí žlutě a přesune se na první místo. Ve sloupcích TX on a TX off se zobrazuje čas začátku a konce poslední přijaté relace na hotspotu. Pod touto tabulkou je pro větší detail ještě výpis logu reflektoru, kde je vidět posledních 40 událostí.

Šedou barvou jsou zobrazeny neaktivní hotspoty. Třeba ty, na které se můžeme v budoucnu těšit.

Ještě se zastavím u názvu. Ten je tvořen číslem kanálu a v případě jiného subtónu CTCSS než 88.5 Hz i frekvencí tohoto CTCSS subtónu. Pak následuje označení lokality. Pokud někdo neví, kde se která nachází, opět poslouží Apachova mapa.

Total Page Visits: 12184 - Today Page Visits: 2

You may also like...

15 Responses

 1. Jirka OK1ZJV napsal:

  Ještě dodatek: Hotspoty se stále rozšiřují, mnohé jsou online, ale není tu ještě článek. To je způsobeno tím, že ještě nejsou na finální kótě. Jsou třeba někde v provozu na dočasnou anténu nebo na dočasném QTH. Jak dostanu zprávu, že je něco nového finálně nainstalováno, objeví se tu článek s informacemi a Apachova mapa změní barvu hotspotu na zelenou.

 2. Marian napsal:

  Ahoj ..zdravim vsechny priznivce cb a hotspotu..nema nekdo info, jak to vypada s ctcss modulama do mikrofonu?Diky za prip.info..Marian.8137@gmail.com

 3. Ondra napsal:

  Ahoj
  Tak by mě to docela zajímalo , sice jednu stanici co umí ctcss mám , ale mám také pár stanic bez.

  Dík

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj,
   moduly tak nějak máme, spíš se čeká na software. Na tom se pracuje na Novém Zélandu, prý má být „in few days“. Jak bude, dám na web návod, myslím si, že většina z nás si to dokáže vyrobit sama.

 4. Alexander napsal:

  Super to je počúvam na zell „ovoci“ 🙂 dúfam ,že sa tiež čoskoro pripojím cez chystaný rakúsky HOTSPOT Gotzendorf. Ale musím kúpiť novú staničku alebo modul dám. 🙂

 5. Karel napsal:

  Je možé koupit si hotový hotspot ?

 6. Jaroslav Novotný napsal:

  Ahoj, mám v péči CB radio SUPERCHEETAH.
  VF výkon až 15W, 240 kanálů, FM, AM, USB, LSB, CW.
  Myslíš, že existuje naděje, že by ji bylo možné provozovat také na HOT SPOTu?
  Má někdo zkušenosti s tímhle radiem ?
  Kde je možné získat modul Arduino?
  Jarda OK1WTZ

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj Jardo,
   myslím si, že modul půjde nainstalovat opravdu do každého rádia, kde je alespoň trochu místa. Do ruček to bude problém, ale tohle je velká krabice, takže se určitě vejde. Arduino se prodává všude možně po internetu, například na webu laskarduino.cz, nezapomeň si k němu ale koupit i programátor (85 Kč).

 7. Hlávka Zdeněk napsal:

  Ahoj přátelé
  Zajímám se o možnost subtónů do Alamatky 27. Samozřejmě, že by to muselo být umístěné mimo stanici. Díky za radu, eventuelně zhotovení. Díky a zdravím. Zdeněk OK1CAI

  • admin napsal:

   Ahoj Zdeňku, do Allamatky 27 se v případě, že není vybavena AM modulací, modul vejde. Zapojovat ho tam bude Byňa OK1BY, tak až to bude mít hotové, poprosím ho o dokumentaci a nějaké fotky. V případě, že je Allamatka i s AM modulací, je v ní trafíčko a modul se do ní pravděpodobně nevejde.

 8. Včera (15.1.2022 so)otestováno spojení z lokátoru JN79SW(381m/n/m) Železné hory, ANT 5/8-4W stanice CRT Megapro. Na příjem slyšitelnost cca 10ti hotspotů.Velmi silně i Ďáblice a Odolena Voda, které ale neotevřu, možná přes lokální rušení v místě hotspotů)
  Kupodivu neotevřu ani nejbližší hotspoty v okolí(Chrudim, Chlumec, Hradec K., Ústí n/O, apod)
  Hotspot který fungoval pro spojení stabilně(5/5) i v rušení byl HOTSPOT Humpolec CH-71/26.865MHz.Vzdálenost k hotspotu je cca 50km.Z této kóty také navázáno perfektní spojení na FALTUS 6. Díky a těším se na další spojení, Michal letiště Podhořany.

  • Ještě doplním z dnešního vysílání(12.2.2022 so) slyšitelné hotspoty na kanálech 18, 48, 50, 57, 60, 68, 71, 72, 73, 74, 75, 79.Nejsilnější signál a modulace na 48, 71, 72, 73.Dále děkuji tvůrcům za perfektní pokrytí dálnice D1 z Prahy do Bratislavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *