Síť hotspotů pro CB radio

V pásmu CB se občas stanou významné změny. Většinou to bývá ve chvíli, kdy ČTÚ vydá nové všeobecné oprávnění, kde třeba povolí něco dosud nepovoleného. Teď si ovšem představíme něco, co už dávno povolené je, ale zatím se to u nás nepoužívá, což je obrovská škoda.

V radioamatérských pásmech je použití hotspotů docela běžné. Mnozí máme doma hotspoty pro digitální provozy, případně i pro Echolink. Ale v CB pásmu není použití hotspotů nijak obvyklé, přestože je všeobecné oprávnění nijak nezakazuje (a naopak zmiňuje pojem „neobsazené stanice“, mezi něž hotspoty patří.

O co se tedy jedná? Hotspot není nic víc, než (operátorem neobsazená) CB stanice, připojená přes nějaký „kus další techniky“ do internetu. V internetu pak někde leží server nazývaný „reflektor“, který hotspoty řídí. Jeho nejdůležitější funkcí je hlídat, zda některá z k němu připojených stanic přijímá signál (má otevřený SQUELCH). Pokud ano, pak tento signál okamžitě začne vysílat z ostatních stanic. Tim vznikne síť srovnatelná s digitálním provozem v radioamatérských pásmech, protože i tam platí, že promluví – li někdo do reflektoru (u DMR se jedná o talk group), pak se jeho relace odvysílá ze všech připojených převaděčů po celé ČR.

U CB ovšem nemůžeme používat převaděče. Zakázané to není, ale technicky to problém je, už jen kvůli malému odskoku vysílacího kmitočtu od přijímacího. Také zdaleka ne každá CB stanice umožňuje provoz SPLIT. Převaděč na CB zkrátka není řešení. Ovšem hotspot ano.

Jak se hotspoty používají? Ukažme si jednoduchý příklad: Nad městem A je hotspot naladěný na kanál 65. Nad městem B (vzdáleném 200 km od města A) je hotspot naladěný na kanál 50. Někdo z města A začne na kanále 65 vysílat, což uslyší hotspot (a otevře se na něm SQUELCH), tudíž se signál začne okamžitě odesílat na reflektor. A z reflektoru se dostane do všech ostatních připojených hotspotů, které ho s asi vteřinovým zpožděním odvysílají. To uslyší kdosi ve městě B na kanále 50. Na volání odpoví a následně se spolu tito dva začnou bavit úplně stejně, jako kdyby se jednalo o lokální spojení. Jen jim nejspíš přijde zvláštní, že každému svítí na displeji jiný kanál.

Na obrázku je princip funkce reflektoru a hotspotů. Reflektor je centrální prvek a je červeně. Hotspoty jsou modře. Vše spolu komunikuje přes internet. Šedou barvou jsou jednotlivé stanice. Je vidět, že pokud jsou (vpravo na obrázku) v dosahu jednoho hotspotu dvě stanice, nemusí se navzájem slyšet.

Provoz na hotspotech se od klasického provozu opravdu nijak výrazně neliší. Jen je třeba respektovat okolnosti způsobené principem přenosu dat mezi hotspoty, tedy hlavně nechávat dostatečné mezery mezi relacemi, alespoň vteřinové, lépe delší. Úplně nejlepší je chovat se tak, jako na převaděčích v HAM pásmech – tedy nechávat přímo určené mezery („Je tu někdo další? Nechám prostor…“) a do těchto mezer nechť zájemci o spojení dávají rovnou volačky (a ne stroze „brejk“). To proto, že technika má svou reakční dobu a případný brejk by se do malého času mezi relacemi vůbec nemusel vměstnat. Navíc je třeba počítat i se zpožděním přenosu, které je do 1.5 vteřiny. To, co je řečeno ve městě A, dorazí do města B až za téměř 1.5 vteřiny. Pochopitelně vzhledem k tomu, že hotspoty jsou jen simplexní (tedy v jeden okamžik mohou buď vysílat, nebo přijímat, ale nemohou dělat obojí najednou), může nastat situace, že se dvě stanice ve městě A (nebo i jinde) vzájemně neslyší, ale obě dosáhnou na hotspot. Pak samozřejmě budou slyšet pouze stanici, která prochází přes hotspot (tedy jejíž hlasová relace přišla přes internet), ale nebudou slyšet samy sebe (lokálně) navzájem. To je bohužel úděl hotspotů a je dán jejich principem.

Jak se přes hotspoty komunikuje v praxi? Především je nutné být vybaven. Konečně přijde ke slovu funkce CTCSS na novějších CB stanicích. (CTCSS umějí i radioamatérské stanice staršího data výroby, např. YAESU FT-817.) Hotspoty sice mají duální SQUELCH (tedy reagují jak na CTCSS subtón, tak i zcela klasicky na sílu signálu), ale vzhledem k silnému rušení je na nich klasický SQUELCH hodně zatažen. Nechceme totiž, aby nám na našich hotspotech zněla od rána do večera italština nebo ruština. CTCSS je tedy prakticky nutností, nemáme-li hotspot přes ulici. Ale žádný strach, na přídavném modulu do starších stanic se pracuje…

Testovací pracoviště hotspotů.

CTCSS je (kromě vcelku logické podmínky mít nějaký hotspot v dosahu) prakticky jediná podmínka pro provoz přes hotspoty. Pak už je jen třeba vědět, kde je který hotspot umístěn a na jakém sídlí kanále s jakým CTCSS subtónem. K tomu poslouží mapa, kterou vytvořil Apache Znojmo. Kliknutím sem se otevře v novém okně.

Cílem je síť postupně rozšiřovat tak, abychom měli dle našich potřeb pokryto. Jde samozřejmě zejména o dobře umístěné kóty, které pokryjí větší množství stanic. Nicméně ani ve středu města není hotspot k zahození, naopak, protože na něj pak dosáhnou stanice, které se navzájem slyší, což přidává na komfortu komunikace. Je pak možné provozovat „kolečka“ (třeba o počasí) napříč celou ČR.

Jako řídící mozek hotspotu je použito stejné zařízení, jako v případě první generace převaděčů AE3D.

Jak je to s infrastrukturou? Pochopitelně stejně jako u všech komunitních aktivit – co si neuděláme sami, to nemáme. Instalace a provoz hotspotů je jen na nás. Kam si hotspot dáme, tam bude. Jen musíme uvážit, že ne všude může být zadarmo a že potřebuje ke svému životu internet a elektřinu (obojí také není zadarmo). Stejně tak stojí i samotný hostpot nějaké peníze. Ale naštěstí ne nijak obrovské. Kdo nechodil v době COVIDu pravidelně do hospody, zajisté každý měsíc ušetřil na jeden hotspot. Nebo alespoň na stanici, která má ve výbavě CTCSS (nejlevnější je zřejmě CRT Megapro, vyjde pod 2000 Kč), aby měl jak hotspoty používat. Rozšiřování sítě se meze nekladou, jen je třeba najít vhodná místa a ochotu zařízení provozovat. Jen pozor na centra měst – tam by se mohlo stát, že hotspot může některým CBčkářům vadit (vzhledem k přílišné blízkosti může „krást signál“). („Kradení signálu“ je stav, kdy v blízkosti vysílá stanice, jejíž signál na vstupu mého přijímače má tak silnou úroveň signálu, že můj přijímač omezí své zesílení, aby ho tento silný signál nepřebudil. Bohužel tím, že omezí své zesílení, zeslabí i signál na jiném kanále, který chci přijímat. Tento jev se samozřejmě projevuje jen v případě, kdy pracuji na jiném kanále než na tom, kde vysílá tato blízká stanice.) Proto je vhodné hotspoty situovat na místa, kde alespoň 500 m od hotspotu není žádný aktivní CBčkář.

Chcete také do své lokality hotspot a máte co nabídnout? Ideální pro umístění hotspotu jsou vyvýšená místa s rozhledem (a dobrým pokrytím na CB), internetem (veřejná IP adresa není nutná) a elektřinou. A samozřejmě s možností umístit anténu (1/2 nebo 5/8, menší antény nemají smysl). Provoz stojí jen elektřinu, celé zařízení má spotřebu kolem 15 W. Stejně jako u HAM převaděčů je možné domluvit se na zápůjčce celého zařízení (včetně zdroje, ale bez antény). Kontakt je ok1zjv (..) gmail.com, napište.

Dovětek k pojmům:

 • Reflektor je centrálním prvkem sítě hotspotů. Nejedná se o nic jiného, než o malý internetový server. Není k němu připojena žádná stanice, jeho jediným spojením se světem je internet a připojují se k němu (přes internet) pouze hotspoty.
 • Hotspot je stanice připojená k „nějakému kusu techniky“. Zpravidla je tím kusem techniky malý počítač, typicky Raspberry Pi. Tento počítač si řídí ovládání stanice a přes internet přijímá povely (aby věděl, co má dělat) a zpracovává audio signál. Zároveň je jeho úkolem dát vědět reflektoru v případě, že na něj přijde signál. Hotspot se tedy skládá z CB antény, CB stanice, zdroje a „kontroleru“, což je zmíněný počítač.
 • Hotspotů může být libovolné množství a všechny jsou rovnocenné. Platí, že pokud na libovolný z nich přijde signál, tento signál je odvysílán všemi ostatními připojenými hotspoty.
 • I reflektorů může být libovolný počet. Může být třeba jeden pro ČR a druhý pro SR. Ale neexistuje žádné omezení, abych se v Bratislavě nemohl připojit na reflektor v ČR. Reflektory ovšem (v našem případě) nejsou propojené, proto platí, že všechny hotspoty příslušné k jednomu reflektoru fungují pouze v rámci tohoto reflektoru. Jinými slovy: Pokud budeme mít pro ČR jeden reflektor a pro SR druhý, pak budou ČR a SR oddělené. Naopak budeme – li mít jeden společný, pak budou všechny hotspoty v jedné skupině a bude možné komunikovat mezi oběma státy.

Kdo dočetl až sem, má takový malý bonus v podobě užitečné funkce pro ověření dostupnosti. Tak tedy – pokud se mi hotspot ozve po odeslání DTMF *, pak to znamená, že je pro mne dosažitelný a jsem schopen ho používat. V každém hotspotu je odpovídač, který hotspot krátce představí „robotickým“ hlasem. To se může pro zkoušení hodit, protože hotspot není opakovač a na běžnou relaci nijak nezareaguje – nevím o něm. Vím o něm až tehdy, kdy mi prostřednictvím jiného hotspotu někdo jiný odpoví.

Total Page Visits: 9471 - Today Page Visits: 2

You may also like...

57 Responses

 1. MarťasMarťas napsal:

  Jako nic proti, když přes internet, tak na co ty otravný vysílačky? Navíc permanentně zarušený sporadikou!

  • OK1ZJV napsal:

   Stejné je to U D-Staru i DMR a C4FM a používá se to hojně, tak to zřejmě ani u CB nemusí být překážka. Kdysi jsem si myslel totéž, ale opravdu to smysl má. Je to pochopitelně jen taková „atrakce“, ale v situaci, kdy jsou pásma skoro prázdná, to nebude na škodu.

 2. Brejko napsal:

  Bezvadny projekt! Tohle reseni mi pripada mnohem zajimavejsi nez provoz opakovacu 🙂

 3. Jirka Jenštejn napsal:

  Zdravím, není trochu problém s tím, že podle VO jsou pro provoz dálkově ovládaných neobsazených stanic určeny jen kanály 18 a 23? A taky s tím, že „Stanice není povoleno využívat k poskytování služeb elektronických komunikací.“ Sice chápu, že internet se využívá jen jako přenosové médium mezi hotspoty, ale hnidopich úředník by s tím mohl mít problém. Jinak proč ne.

  • admin napsal:

   Ahoj, ono je to tak, že tyto kanály jsou vyhrazeny a nic jiného by tam být (teoreticky) nemělo. U kanálů pro data to je opravdu tak, jak píšeš, ovšem u kanálů pro opakovače a podobné to tak napsáno není. Tudíž z toho vyplývá, že kromě dat se může cokoliv používat kdekoliv kromě kanálů vyhrazených.
   Služby elektronických komunikací jsou něco trošku jiného. Abych toto porušil, musel bych přes CB přenášet internet, veřejnou telefonní síť, nebo něco podobného. Zkrátka bych musel CB použít jako přenosové médium.
   Uvidíme, jak se celý systém uchytí, nicméně co se týče VO, problém by nastat neměl.

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj,
   ještě se vrátím k VO a vyhrazeným kanálům:
   Toto se praví o datech: (7) Přenos dat (třída vysílání F1D, F2D, G1D, G2D, J1D, J2D, A1D, A2D) 5
   ) je možný pouze na kanálech č. 24, 25, 52, 53, 76 a 77. – přeloženo do lidštiny: Data se smí pouze na těchto kanálech a jinde ne.
   Toto se praví o opakovačích (a podobné havěti): (8) Kanály č. 18 a 23 jsou určeny pro provoz dálkově ovládaných neobsazených stanic. – přeloženo do lidštiny: Nic nebrání tomu, aby se opakovače a podobná havěť vyskytla i někde jinde. Na kanálech 18 a 23 bychom je ale měli hledat přednostně.
   Můj názor je stejný, jako níže psal Jano. Tedy vhodnější je uklidit se na pásmo 41-80 (konkrétně 50 – 60) z ryze praktických důvodů, které vypsal. Kanály 18 a 23 obsadit sice můžeme, ale ty bych nechal opravdu jen pro ty opakovače.
   VO dále praví:
   (12) Stanice není povoleno využívat k poskytování služeb elektronických komunikací.
   A toto je dodrženo. Poskytováním služeb elektronických komunikací je myšleno využití pásma jako přenosového média. Tady je tím přenosovým médiem internet, což nikdo nezakazuje. Ostatně použití hotspotů je v dnešní době úplně běžná praxe na všelijakých pásmech. Doba si je vyžádala a tak jsou tady.

 4. Jano-Korňa OM6ANO napsal:

  super aktivita, lepsie ako papagaj. osobne by som odporucal vyuzivat kanaly 41-80, lebo:
  -je tam mensie DX rusenie
  -„stari pani“ funguju 1-40
  -ak uz si niekto kupi vysielacku s CTCSS tak 80 kanalov nieje problem.
  -sutazi sa zvycajne tiez 1-40 a viem aky „otravny“ je papagaj pocas sutaze ked ti keca do spojenia……….obzvlast ak opakuje teba (si rad ze si sa konecne „dobuchal „na niekoho) a protistanica o nom ani netusi….nieco podobne by sposoboval aj vysielajuci hotspot

  -neviem ako to riesis, ale ak by sa na Zello pripojili vysielacky s CTCSS by to slo.

  -drzim palce a fandim takym to srandam.

  • OK1ZJV napsal:

   Toto bych nechal vytesat do kamene.
   Řeším to přes SVXLINK, což je spíše HAM nástroj, ale pro toto použití funguje dobře. O propojení na Zello jsem uvažoval, ale nakonec si říkám, že kroky se mají dělat postupně a bude – li to žádáno, můžeme přemýšlet i o propojení na Zello (nejdříve je třeba prostudovat legislativu).
   Mimochodem, nabídka spolupráce samozřejmě platí i pro Slovensko.

   • Jano-Korňa OM6ANO napsal:

    Sice zatial ziadne vhodne QTH s netom a elektrikou ma nanapada, ale len aby som bol v obraze sa spytam: okrem CRT megapro kolko ta „krabicka“ by stala ????
    -staci to zapojit na 12v a zacvaknut LANko, ci je nutne neake dlhsie hranie s nastaveniami , IP-ckou a tak…..

    • OK1ZJV napsal:

     Ještě jsem se úplně přesným rozpočtem nezabýval, ale jen tak narychlo:
     Orange Pi One cca 500 Kč
     Micro SD karta cca 250 Kč
     Zvuková karta USB cca 100 Kč
     Deska s optočleny, relé, atd cca 200 Kč
     CRT Megapro 1800 Kč

     Takže do 3000 Kč se to bez antény vejde. Zapojíš na 12 V, zapojíš LANku a to je vlastně všechno. Jen je třeba nastavit jméno a heslo, kterým se to přihlašuje na reflektor. Pokud bys chtěl bastlit sám, rád pošlu maximum co tu mám, ať to máš co nejjednodušší. Mám tu i hotové hotspoty, které můžu „dlouhodobě zapůjčit“. Stejně to dělám i s převaděči – pokud používáš, používej. Pokud by se to mělo válet ve stodole bez užití, vrať to, dám to někomu dalšímu.

     • Jano-Korňa OM6ANO napsal:

      dik za info. cena je priajtelna (menej ako stal nas papagaj). jeden komplet by som mozno aj zobral, len este QTH vymysliet……rozhodim siete.
      – ake naroky to ma na prenosovu rychlost netu ???

      -vies si predstavit urobit tomu podskupiny?

    • OK1ZJV napsal:

     Ještě odpovím na další otázky: Podskupiny by se mi také líbily, ono jde vyrobit více reflektorů, ale zatím jsem nevymyslel, jak mezi nimi z úrovně klienta přepínat. Ale reflektorů si můžeme vytvořit kolik chceme, jen musíme (zatím) napevno určit, jaký hotspot do kterého reflektoru přiřadíme.
     Nároky na internet jsou vcelku nízké, měla by stačit linka 256/256k.

     Software svxlink umí i opakovač, takže ho lze nakonfigurovat na různé způsoby. Umí třeba i remote TX a RX (abys nemusel řešit duplexer, na dva sousední kopce dáš RX a TX odděleně) a podobné fígle. Určitě by se to dalo nakonfigurovat tak, abys mohl mít opakovač nebo hotspot, jen jsem ještě nevyřešil obsluhu, jak to přepnout. Jde to obojí dohromady, což ovšem postrádá smysl. Nicméně kdybys chtěl opakovač, s svxlinkem ho vyrobíš velmi jednoduše. Umí i detekci CTCSS, tudíž ho nemusí ani podporovat použitá stanice (stačí pak jakákoliv Formela). CRT Megapro používám jen proto, abych měl DualSquelch, ovšem začínám mít pocit, že je zbytečné, možná i kontraproduktivní, mít vůbec jakýkoliv jiný squelch než CTCSS. Stejně ten klasický squelch musím zatáhnout nadoraz..

 5. OK1ZJV napsal:

  Vážení, dnes ráno jsem byl na Dobré Vodě a zprovoznil první hotspot. Kromě toho, že jsem zapomněl, na jakou IP adresu jsem umístil reflektor, se instalace obešla bez komplikací. Zdá se, že vše funguje.
  Večer „zprovozním“ i ten v Hůrách, a to tak, že ho přesunu na finální kanál dle seznamu. Zatím funguje na CH18 (jako po celou dobu testovacího provozu).
  Další kousky budou následovat, ale „nejsou lidi“. Však to znáte.. 🙂

 6. Ondra napsal:

  OK1ZJV de OK9OSY , ahoj , nabízím volné místo na stožáru i v racku … JN89KV

 7. Jano-Korňa OM6ANO napsal:

  som pozeral slovenske pov.podmienky a zakazane to vyslovene nieje, ….. mozno len preto, ze to este neriesili. 🙂
  -spojenie so zellom by uz pripojenie s “ verejnymi elektronickymi komunikacnymi sietami“ asi bolo, takze ani na SK zello ee.

  • OK1ZJV napsal:

   Zello nechme stranou a povězme si, že opravdu na CB úplně nepatří. CB není HAM pásmo, kde je třeba Echolink. Ale myslím si, že díky hotspotům by se mohlo CB trošku „okořenit“ a mohla by na něm být další zajímavá atrakce.
   Ještě upozornění pro ty, co čtou jen diskuse – aktualizoval jsem článek o informace o odpovídači DTMF (který se hodí pro ověření dostupnosti hotspotu).

 8. Honza OK5XL napsal:

  Dnes zkoušeno, maká to… akorát tam nikdo neni. Možná bych dokázal domluvit místo na Kaprouně, už tam mam ADSB přijímač.

  • OK1ZJV napsal:

   Teď máme v chodu jen dva hotspoty, musíme se polepšit a pak i stanice budou. Kaproun je zajímavé místo, ale jde o to, jestli by se tam v okolí našlo dost stanic, které by hotspot mohly používat. Teď, kdy je hodně často zarušeno, je tendence dostat hotspot blíž k lidem. To je, řekl bych, zásadní rozdíl oproti opakovači, který je žádoucí mít na vysoké kótě. Hotspot by byl ideální někde u velkého města. Ale i ten Kaproun můžeme zvážit. Z velké části zvládne jeho území pokrýt i Dobrá Voda.

 9. Michal napsal:

  Jirko, zajimalo by me, zda je mozne poslouchat reflektor bez CB zarizeni, jen z internetu. Vim ze u napr. DMR to jde …

  • OK1ZJV napsal:

   Teoreticky by to také šlo, ale už to jde mimo moje softwarové dovednosti. Pokud si na to někdo troufne, rád mu udělám přístup. Jde jen o to, aby se z klienta svxlink vytáhlo audio a streamovalo někam na web.

 10. OK1BVJ napsal:

  Zdravim, zajimave pro mne by bylo to zapojit na 6m band.

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj,
   proč ne – taky by to šlo. Na 6m band mám ale jiné plány, pod stolem na terase mám kompletní OK0MDV (tedy půjde na stejné QTH jako je OK0BDV) a jen čekám na antény.

 11. OK1ZJV napsal:

  Dnes jsem zkoušel pokrytí hotspotu Dobrá Voda a jsem velmi příjemně překvapen. 47 byl slyšet v obci Oblajovice mezi Táborem a Pacovem, a to na mobilku President Alabama na autě. Bylo možné přes něj normálně komunikovat, přestože to je 79 kilometrů. Tábor i Pelhřimov tedy nejspíš budou ze stabilních stanovišť také fungovat. Jindřichův Hradec už je ověřen – report 59 ze stabilní antény (díky Jardo a Honzo).

 12. Martin napsal:

  Co to propojit na Asterisk? To je popsané a spousta lidí ho umí. Ale otázka jak s tím propojováním do sítí?

 13. Alpinet Plzeň napsal:

  Ač mě digitální provoz na vhf/uhf ,v rámci hotspotu, vůbec neoslovil a jsem zastánce analogového provozu a překonávání vzdáleností v rámci kót, antén…, tak tomuto počinu celkem fandím . Jako řidič kamionu brázdící celou ČR a operující na CB, vhf, uhf, tuto možnost uvítám a už jsem si i pořídil potřebnou stanici (CRT megapro , teda po týdnu jde na reklamaci , sloupec displeje přestal zobrazovat). Ještě sice nebyla možnost vyzkoušet ….

 14. Bob napsal:

  Malá poznámka: kolik CBčkářů má ve stanici CTCSS koder, aby mohla tuto síť využít? A to nechci polemizovat nad kanály 41-80, ale to je asi akceptovatelné.

  • OK1ZJV napsal:

   Bohužel je to tak, že málo. Ale on není jiný způsob. Něčím se ten hotspot řídit musí – a když to nemůže být klasický SQUELCH (to opravdu nejde, to by nám na síti celý den brebentili Italové a Rusové a z místních by se tam nikdo nedovolal), pak není moc způsobů. DTMF je taky problém, protože pokud by relaci někdo neukončil křížkem, pak by zablokoval celou síť.
   Nicméně CTCSS je velice levná záležitost a doplnit ji do stanice nebude žádný velký problém. Na pořízení to bude tak 200 Kč a u mnoha stanic to půjde zabudovat i do mikrofonu.

 15. Bob napsal:

  Koukal jsem na CTCSS enkodéry a našel jsem cenově okolo 500Kč. Cena 200Kč je krásná. Mohu požádat o odkaz. Pár bych jich pořídil. Jo možno doplnit do jednoduché stanice CTCSS dekodér a připojit ji do sítě? Myšlenka se mi líbí a možná by stála za realizaci.

  • OK1ZJV napsal:

   Enkodérem se bude zabývat jeden z příštích článků tady na webu, už něco chystáme. Pak to bude fungovat tak, že se modul zapojí na 4 drátky do (kterékoliv) stanice. Pak už stačí jen být v dosahu nějakého hotspotu. Na poslech samozřejmě není třeba žádná výbava (kromě CB stanice).
   Ještě je tu řešení koupit si rovnou stanici s CTCSS, což je cca 1800 Kč za CRT Megapro. Ano, jsou to peníze, ale je to hned a se vší parádou.

 16. Mirek napsal:

  Je to všechno pěkné, ale taky složité vytvořit hotspot, reflektor. Pokud bych chtěl promluvit si s někým a při tom bych byl slyšet po celé republice, tak to mne neláká vůbec. To si radši pustím zello a přímo si popovídám s dotyčným ať je kdekoliv. Aplikace Zello v androidu či iOSu je kdispozici všem zájecům. Vyzkoušel jsem i komunikaci mezi Zello a CB stanicemi, moc se to neujalo a tak s přáteli pohovořím přes zello a bez rušení DX signály. :o)

  • Bob napsal:

   Ahoj Mirku. Jedna si myslím, že po celé republice slyšet nebudeš. A i kdyby toto nastalo, lze síť segmentovat a zmenšit počet gatewayí na jednom reflektoru.
   Co by jsi tedy poradil lidem, kteří nemají ideální QTH a dovolají se maximálně 5 – 10Km okolo. Nebo ti, kteří mají QTH zamořené elektromagnetickým smogem od různých WiFi, čínských pulzních zdrojů, frekvenčních měničů tepelných čerpadel, jiskřících kontaktů a podobného. Ať dělají co chtějí, tohoto se nezbaví a přesto chtějí používat CB staničku. Příklad: Luboš Česká Lípa – vrchol 12. patrového paneláku, přímá viditelnost až 50 km, ale rušení z komunikační bezdrátové technologie, že slyší jen velmi silné stanice.
   Myslím si, že právě toho je cesta jak se rušení zbavit. Přes šikovně umístěné gatewaye se „dostanou“ na místo bez tohoto rušení a mohou si zavysílat. Jediné, co nebude relevantní je síla signálu.
   Jsem si vědom nejrůznějších komunikačních nástrojů, ale toto mi přijde, že je to pořád práce se staničkou a internet je tam jen jakési přemístění antény na lepší místo.
   Mílím se? Bob

 17. 329STE napsal:

  Moc zajímavý projekt. Rád tuto iniciativu podpořím (jsem 10km jižně od Plzně), ale často vysílám na SSB nebo FM na DXy na CB a klidně bych na zahradu/střechu prdnul další 5/8nu, ale asi by to nedělalo dobrotu. Dozvěděl jsem se o tomto z novinek radioklubu OK1OTM. Poptal jsem přátele, kdo z nich by poskytnul vhodné QTH.

  Jen malá technická otázka:
  Vidím, že hotspoty vysílají zpravidla mimo kanály 1-40, ale občas i jiní lidé používají také kanály 41-80. Je u každého hotspotu vyřešena otázka blokování klíčování v připadě, že je kanál obsazený (např. S > 7)?
  Je možné že například běží nějaké náhodné QSO na direktu a do toho tam zaklíčuje hotspot a někoho „smázne“?

  Děkuji, Jarek (Táta Štěnovice – 329STE)

 18. Kozel napsal:

  Ahoj,zajímalo by mě jak moc to Orange ruší na pásmu. Mě to teda leze všude od jednotek mhz až ke 150mhz.

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj, každý počítač nějak ruší, ale co se týče výsledné spektrální čistoty, na čínskou stanici to není vůbec špatné. Můžeš být konkrétnější? Jde mi hlavně o vzdálenost a vůbec podmínky, ve kterých to ruší.

 19. Ahoj. OK1ZJV.. Jsou nějaké nové zpravy ohledně ctcss modulu do mikrofonu starších cb??
  Ohledně hotspotů., :neplanuje někdo dokrýt JM?? Mezi Znojmem a Brnem je zaďolíkovano a mrtvo…
  Díky za příp. Info.

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj,

   Můžeš být první :-). Zatím tam nemáme žádného dalšího „partnera“, takže se čeká, kdo se ozve. Ono je to celé tak nějak založeno na tom, že já jen vyrábím a síť se buduje tak nějak sama.

   CTCSS mám pár funkčních vzorků. Funguje to, ale sen o instalaci do mikrofonu se trošku rozplývá. Vlivem filtrů v modulační cestě se signál z mikrofonu neprobojuje a je třeba dát modul rovnou do stanice. To ale funguje dobře a vyjde to tak nějak kolem stovky, což je akceptovatelná cena.
   Teď tu mám Allamat 295 (těch jsou všude mraky), funguje to. Anysecu CB-40 a klony také fungují. Chci zkusit Formelu a podobné, chystám se na Dragon SS-485 i na SY-101 a Alan9001. Jen toho času tolik není.

 20. Ahoj. Diky za fofr odpoved.. Bohuzel jsem jen porejblista takze moznost umisteni dospele anteny nemam.. Ale vim ze kluci z Ivančicka a okoli se chystali na opakovač na Hlině(Menšíkova rozhledna), ovšem nevim jak by to bylo s pripojenim na net..
  Mam je starou 40kanalovku Cobra(asi30let stara) tak to je na nic. Ovsem pouzivam Sy101 na portejbly s doma delanym mikrofonem na 2,5jacka a to byl muj plan na ctcss.. Ale nedokazu si predstavit to bastlit do jejich utrob.. Prosim kdyby jsi to s ni testoval dej vedet.. Cena za RandyIII mne dost odrazuje.. Diky za prip info k testum s Dragonkou a hosne zdaru s hotspity.. Skvela prace!!

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj,

   do Dragonky chystám něco menšího. Ale to až trošku opadne „krize“ okolo hotspotů. Teď už jen jím, spím, dělám hotspoty a taky chodím do práce. 🙂

   Jinak Randyho bych opravdu doporučil, super na něm je ta Li – Ion baterka. A taky samozřejmě CTCSS. Akorát škoda té ceny. Ale pokud to porovnám s hodnotou peněz tenkrát, je vlastně levný.

   Pokud má někdo možnost umístění, ať se ozve, pořešíme to. I internet se dá pořešit, obzvlášť na kopci. Hlavní je ten kopec a samozřejmě elektrika.

 21. Ahoj,
  hotspoty na CB mě dost zaujaly, hlavně že to dokázalo probudit velkou aktivitu, 35 stanic na CB kolečku v roce 2021 je prostě bomba! Rád bych se optal, jestli bude v budoucnu nějaký návod, jak si hotspot sestavit (jde mi hlavně o propojení kontroleru a stanice).. rád bych si taky jeden ubastlil, válí se mi tu stanice
  73!

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj Davide,
   Hotspoty bychom měli tak nějak držet na uzdě – síť není koncipována na to, aby mohl mít každý v obýváku hotspot. Je to stavěné spíše tak, aby se udělalo několik desítek hotspotů a tím se pokryla ČR. Stavba vlastních hotspotů může teoreticky být, ale abych řekl pravdu, podpořil bych jen ty, co udělají přesnou kopii originálu – tedy stejná stanice a zvukovka. Jinak se nikdy nesejdeme v parametrech a bude nám to každému mluvit jinak (a jak jsem v praxi zjistil, opravdu je to problém).

 22. Martin napsal:

  Ahoj, milí uživatelé a provozovatelé CB-hotspotů.
  kde se můžeme oficiálně dovědět, kromě uzavřeného facebooku, co se dalšího chystá?
  Chybí možnost vznést námitky a argumenty k CB-hotspotům (CB-HS). Předesílám, že ne všichni chtějí komunikovat přes internet na CB, ne všichni považují síť CB-HS za přínosnou a některé argumenty za nekontrolovanou výstavbu a zabírání údajně nepoužívaných kanálů jsou
  podány tendenčně ve prospěch CB-HS.

  • Jirka OK1ZJV napsal:

   Ahoj Martine,
   Trochu nechápu Tvou připomínku. Vždyť jsi právě námitku vznesl a stěžuješ si, že to nejde. Zároveň jsi na stránkách, které se touto tématikou zabývají, přitom postrádáš možnost být informován. Jsi – li vůbec uživatelem CB, pak jistě víš, že každý večer probíhá večerní kolečko za účasti desítek stanic a přímo tam jsou vždy vysloveny novinky a plány do budoucna. Pokud CB nemáš, pak můžeš provoz (tudíž i veškeré novinky) poslouchat přes Zello.
   Máš-li pocit, že výstavba je špatně koordinována, pak rád přijmu Tvou nabídku a můžeš se o koordinaci starat, rád ušetřím hodiny týdně nad mapou. Nevím, v jaké lokalitě se nacházíš, ale nemyslím si, že bys naladil více než dva – tři kanály obsazené hotspoty. K dispozici jich máš ještě přibližně 70 a věř nebo ne, jsou prakticky volné – provoz na nich téměř není.
   Co se týče výstavby, nejsou už žádné další velké plány a očekávám, že už se neobsadí žádný další kanál (využívají se již obsazené kanály tak, aby se nic vzájemně nerušilo).
   Stejně mám ale pocit, že jsi si chtěl jen tak postěžovat a získat trochu pozornosti. I takové příspěvky zde očekávám a na každý s trpělivostí odepisuji.

 23. Martin napsal:

  Ahoj, Jirko,
  děkuji za Tvou rychlou reakci. Píšu zde, protože je to jediná možnost a radioklub OK1OCB provozuje síť CB hotspotů. Kam jinam bych měl psát? A děkuji za „diagnostiku“, že si chci trochu postěžovat a zviditelnit se. Opravdu? Já ten pocit nemám. Trochu mi připadá, že zde komunikuji s novým regulátorem pásma CB (můj pocit). Ano-jsem aktivním uživatelem CB pásma, hotspotů je tu několik a v jeden okamžik vysílají to samé-až na ten 1, který slouží jako hlasový vstup.
  Dotazy:
  -Proč bych měl používat zello, abych se něco dověděl?
  -Když už je těch hotspotů tolik, mohli by se po nějaké době deaktivovat ty neaktivní (nebyl na nich žádný CTCSS signál). Ať si je „uživatelé“ aktivují krátkým zaklíčováním CTCSS. Ty opravdu používané snad tímto nuetrpí.
  -Mohla by se síť minimalizovat, nebo zcela vypnout v době CB závodů?
  (80CH CB stanice nemají možnost přeskakovat kanály ve scanování kanálů a zastavují se pořád na tom samém).
  -Děkuji za nabídku, nechci se o síť starat (software SVXlink znám a používám). To by měl někdo do věci zapálený, což já nejsem. Ale to snad neznamená, že se k věci CB-HS (z pozice aktivně vysílajícího) nemůžu zeptat a mít námitky.
  -Vážím si Tvé snahy o trpělivé odpovídání. Předpokládám, že jsi správce reflektoru, tak kdo jiný by se k síti měl vyjadřovat?
  Děkuji za odpověď.

  • Jirka OK1ZJV napsal:

   Ahoj Martine,
   řídím se heslem „na hrubý pytel hrubá záplata“, nic víc v tom nehledej. Sám si odpovídáš na svou otázku – ano, píšeš na správné místo. Tvou stížnost na nedostatek možností kontaktu a informací tedy vidím jako zhola bezpředmětnou.
   Co se týče regulace pásma CB, oficiálně dle VO regulátor neexistuje a jakákoliv koordinace probíhá pouze mezi jeho uživateli. Tvůj pocit tedy zřejmě není ničím podložený. Pokud Tě nějaký hotspot ruší, pak to dej na vědomí a něco s tím uděláme.
   K Tvým dotazům:
   – Zello používat nemusíš, ale je to jedna z možností. Zní to jako kdybys řekl, že číst nic nebudeš, ale zároveň si stěžoval, že nemáš informace. Takže ano, informace si můžeš přečíst, poslechnout – jsou tu, jen stačí chtít je získat. Zello je jeden z prostředků. Nebo stačí jen poslouchat na pásmu.
   – Nápad s aktivací jsem zvažoval, ale není to správná cesta. Už takto posloucháme mnohá prázdná zaklíčování a takto bychom jich slyšeli ještě víc. Pokud jsi studoval VO, jistě víš, že je také zakázáno vysílat bez informace – a to by se v tomto případě dělo. Není tedy možné toto realizovat.
   – Nebylo by jednodušší modifikovat pravidla CB závodů, aby se závody vyhýbaly hotspotům? Tak jako tak je třeba do pravidel zasáhnout, protože nikde není zakázáno využití hotspotů pro závody (ovšem u opakovačů je toto ošetřeno). Závody se většinou provozují na prvních 40ti kanálech, kde hotspoty zabírají pouze kanál 18, na němž stejně nemá smysl závodit. Jak bys síť minimalizoval? Co si pod tím mám představit? Vše je o kompromisu, každý můžeme udělat kompromis, abychom mohli CB pásmo ke své spokojenosti používat. Co se týče skenování, nevidím rozdíl mezi vysílajícím hotspotem a jakoukoliv jinou stanicí. Když tam bude povídat stanice A se stanicí B celý den, budeš jim také říkat, aby nevysílaly, protože se na daném kanále zastavuje SCAN?
   – On by si každý jen užíval a starat se nikdo nechce. Proto opravdu nerad zpracovávám připomínky od anonymního přispěvovatele a navíc na téma „všechno je špatně“. Chtěl jsem tím říci, že chceš – li něco na CB pásmu změnit, pak máš možnost. Ale opět je to o těch kompromisech. Nakonec zjistíš, že je to hodně práce a že lidé, kteří se o pásmo aktivně starají, to snad opravdu musí dělat z lásky. Pro peníze to není, tak proč to dělají?
   – Pokud tyto informace máš, pak jsi mohl úplně normálně napsat, kontakt na QRZ.com přece je. Nemusíš hned začít nějaký projekt napadat. To není fér vůči těm, kteří jsou za projekt reflektoru rádi. A že jich je! Vždyť je tam provoz celý den.

 24. Martin napsal:

  Děkuji.
  Aby nedošlo k omylu – CB-HS nepoužívám. Nejedná se o situaci, že na CB-HS vysílám (užívám si) a nechci se starat.
  Třeba ty informace, co zde byli v těchto 4 příspěvcích budou někomu užitečné.
  M.

  • Jirka OK1ZJV napsal:

   Martine, nerad bych, abys nabyl dojmu, že Ti nechci vyhovět. Jde jen o to, že jsme se zatím nedopracovali k něčemu konkrétnímu, čím by hotspoty někomu komplikovaly život. Z hlediska VO je to v pořádku a z hlediska provozu na pásmu si myslím, že je tam provoz vcelku na úrovni. Třeba nám hotspoty dovedou vychovat zdatné operátory i pro jiná (HAM) pásma. Mnozí je hodnotí jako přínos a je naprosto logické, že se najde i někdo, kdo je jako přínos nevidí. Já osobně také nevidím nějaký výrazný přínos v digimódech (už vůbec ne třeba FT8), přesto je nehaním a respektuji jejich existenci. Stejně by to mělo fungovat všude – měli bychom navzájem respektovat, že jeden má rád holky a druhý zase vdolky.
   Pokud bys měl nějakou opravdu věcnou připomínku, věř, že udělám hodně pro to, abych ji vyřešil.

 25. Jano-Korňa OM6ANO napsal:

  mam jednu prosbu na prevadzkovatela Hosdpody na CH75…. leziete nam do (zahlcujete ho) opakovaca pri Velkom Javorniku. slusne prosim o preladenie.
  s pozdravom JANO-KORŇA OM6ANO

 26. Alpinet Plzeň napsal:

  Ahoj Jirko,
  Sz na cbpmr asi vůbec nečteš , tak se tě zeptám tady.
  Jak jsi na tom s přelaďováním svých hotspotů do 10 kanálů (frekvencí), jak jsi před časem avizoval? Koukám na mapu hotspotů + moje výjezdy na kóty a nevidím žádný náznak tohoto snažení. Ptám se tě, kdy tak učiníš , nebo zda jsi od tohoto kroku upustil ? S pozdravem Alpinet Plzeň

  • admin napsal:

   Ahoj,
   Veškeré tyto snahy utnuly útoky na síť, které někteří její odpůrci provádějí. Nemám na to díky jim čas a řeším jen obranu proti útokům. Až začnou nějak komunikovat a hlavně se přestanou chovat tak, jak HAMspirit nedovoluje, můžeme se zase začít bavit o nějakých ústupcích. Ale vzhledem k situaci, která teď je, to vidím nejdříve za půl roku.
   Docela mě mrzí, že neoceníš ani dosavadní snahy. Kanály jsme opustili už čtyři. Pokud si někdo myslí, že je to akce na lousknutí prstu, zřejmě nemá vůbec představu, kolik práce to je.

   • Alpinet Plzeň napsal:

    Nejsem zainteresovanej do jakýkoliv útoků, Takže buď v rámci HAMspirit ohleduplný k ostatním operátorům, expedicím, ať tuzemským, nebo mezinárodním a neobsazuj spoustu frekvencí stejným signálem.
    Cením si tvých dovedností, ale ohánět se v tvém případě HAMspirit, je až jakousi drzostí. Požádám tě , jako provozovatele sítě hotspotů, ještě jednou. Zminimalizuj počet používaných kanálů, popřípadě hotspoty, které jsou v těsné blízkosti jiných, vypni.

    • OK1ZJV napsal:

     Na optimalizaci sítě pracujeme a když se podíváš dolů do seznamu, je jich tam už šedých poměrně dost, záměrně je nemažu, aby se každý, kdo má tento pocit, mohl ještě jednou podívat, kolik už jich zmizelo. Budou další. Pokud chceš přispět k tomu, aby se kanály uvolnily rychleji, pomoz nám najít narušitele a já pak budu mít čas na optimalizaci. Bohužel je to tak, že se síť rozjela hodně živelně a jak je vidět, obecná pravidla nestačí a musíme si stanovit svá, přísnější. Pokud se podíváš na VO od ČTÚ, dovoluje nám hotspoty provozovat na asi 70ti kanálech. Vrchních 40ti jsme se vzdali, používáme jen ty spodní, tedy 41-80, ale zdaleka ne všechny. Mnoho hotspotů je jen na malých anténách, takže i kdyby se daly na devítku, nikdo by si jich ani nevšiml. Ty sice vidíš obsazený kanál, ale kam dosáhne občasně běžící hotspot Most, který jede nad městem na pendrek za oknem? Těch opravdu důstojných kót je obsazených málo, zdaleka ne ani polovina z hotspotů. A ano, to jsou ty, o nichž jsi se zmiňoval – ty by mohly vadit expedicím, případně zaletět někam za hranice. Ale na magnetku půl metru dlouhou to opravdu dál než po městě chodit nebude. Proto se soustředím hlavně na ty „velké“ a tam běží koordinace kanálů. Městské hotspoty s magnetkami ať si běží vcelku kdekoliv, ty ničemu ani nikomu vadit nebudou. Ostatně kdyby to lidé nechtěli, hotspot by si do města nedali. Za hranice města stejně nedosáhnou. Jednou budeme koordinovat i ty, ale nejdříve musíme ty velké a střední. Malé až nakonec.
     Zabere to opravdu hodně času, který ovšem nemám, protože pořád řeším, že máme na reflektoru gumáka (spíš skupinu), co neřeší vůbec nic. A tady právě narážíme na HAMspirit. Jedna věc je dodržování povolovacích podmínek (v případě CB jde o VO), kde z pohledu hotspotů problém není. Další věc je pak dodržování základních podmínek vzájemného soužití, které si ale komunita musí definovat sama, přestože jsou některé naprosto jasné (třeba že se nesmí vytvářet úmyslné rušení). Pokud si nadefinujeme pravidla, že hotspoty pojedou jen na určených kanálech, jsem jedině pro. Ovšem tohle můžeme řešit, až vyřešíme všechny mnohem palčivější problémy. Takže pokud si tohle přečte i ten, který nám přidělává práci a otravuje všechny posluchače i ty, co vysílají, mohl by se zamyslet nad tím, jestli jeho úsilí nejde právě proti jeho cílům. Celý projekt hotspotů samozřejmě zničit nemůže, ale může lidi, co stojí za projektem, řádně otrávit a tím znemožnit jakékoliv změny, byť by byly ve prospěch všech.

 27. Alpinet Plzeň napsal:

  Reaguji stejně rychle , jak ty konáš.
  Udělat bordel a pak se ho snažit uklidit a vymlouvat se , ze ti do toho fouká vítr … Lepší by bylo ten bordel od samého počátku nedělat . Permanentní provoz HS mě ruší třeba v Itálii pri DX , kdy není problém 8-12 hotspotu a myslim , ze potupně se to bude zhoršovat . Ano, rušení jinou stanicí je běžná věc , ale když ten samej provoz slyším na 10kanalech… asi by sis slovo Hamspirit neměl vůbec brát do úst , vytváříš rušení v širokém měřítku a upíráš možnost využívat určité kmitočty běžným způsobem a nemáš na to právo . Jsi vlastně minimálně stejný gumák , jako ten , na kterého si stěžuješ.

  • OK1ZJV napsal:

   Trošku si protiřečíš. Jak je vidět, nezůstaneme nejspíš ani u 12ti kanálů, ale budeme na základě nového VO ještě zužovat. Pak ale není možné, abys slyšel v Itálii hotspoty na tolika kanálech, bude to spíše směs signálů a čitelné nebude skoro nic. Mimochodem, v Itálii nemají tak velký příděl, jako my. Tam je pouze pět kanálů, kde by mohly hotspoty jakkoliv kolidovat. Máš ještě dalších 44 k dispozici.
   Z mého pohledu je fér zúžit počet kanálů na nějaký rozumný počet, nejlépe nesouvislý blok cca 7 až 10ti kanálů, ideálně mimo 1 až 40. Jak bys to viděl?
   To, že se na pásmu vyskytne třeba deset stejných signálů, bych viděl jako problém v případě, pokud by bylo technicky možné je všechny slyšet najednou. Tyto signály jsou ale desítky až stovky kilometrů od sebe, tudíž jeden o druhém neví. Na radioamatérských pásmech je to běžná praxe. Pokud vysílám na DStaru, pak mluvím z desítek převaděčů po celé ČR a ještě ze stovek hotspotů, které mají lidé doma. Zatím si na tento stav nikdo nikde nestěžoval.

 28. Alpinet Plzeň napsal:

  Tak abych si neprotiřečil , tak když hotspot slyším na 8-12 kanálech současne … a myslím tím česky hotspot …
  Píšu ti tu mé poznatky z provozu , tady není co řešit a jakkoli zpochybňovat.
  Nezáleží na mě , celkem se mi návrh ČTU zamlouvá a s momentálním přístupem přes Zello je počet navrhovaných kanálů dostačující . Proč zello???
  DStar… když takto komunikuješ, mě už to moc radioamaterský nepřijde .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *