CB hotspoty dostávají funkci on-demand
Vzhledem k požadavkům na nižší zátěž CB pásma je nutno přistoupit ke změně fungování CB hotspotů. Doufejme, že zavedená novinka bude mít i další „příznivé vedlejší účinky“, především v ochraně proti narušitelům provozu.
V čem změna spočívá? Protože hotspoty tvoří vcelku velkou síť, v pásmu CB (ač je to velmi často na stejných kanálech) dojde při jejich vysílání k výskytu množství stejných signálů, které zdaleka ne všechny najdou své posluchače. Aby se tomuto stavu zamezilo, budou hotspoty, běžící v režimu neobsazených stanic (tedy ty, které jsou někde na kopci nad městem a není u nich přítomna obsluha), fungovat v novém režimu on-demand. V praxi to znamená, že nebude – li hotspot mít svého posluchače, nebude ani vysílat. Bude – li v dosahu byť jediný posluchač, musí si hotspot krátkým zaklíčováním (s tónem CTCSS 88.5 Hz) probudit a hotspot bude po dvě hodiny od poslední přenesené relace vysílat (bude fungovat tak, jak jsme byli dosud zvyklí).
Co se tedy mění? Pokud mám hotspot u sebe v obýváku, nemění se nic. Je to hotspot mimo režim neobsazené stanice – je u něj přítoma obsluha. Pokud ovšem využívám nějaký veřejný hotspot (například na panelovém domě ve městě), pak jen krátce zaklíčuji, aby hotspot věděl, že má nějakého posluchače. Hotspot pak bude dvě hodiny (čas lze nastavit, v případě jiného požadavku ČTÚ lze upravit) připraven vysílat. Bude – li na hotspotech aktivita, pak hotspot „usne“ dvě hodiny po poslední relaci.
Jaké má toto řešení výhody, už jsem popsal. Hlavní důvod zavedení tohoto opatření je zejména požadavek ČTÚ, vznesený v návrhu nového VO, aby na pásmu v jednom okamžiku nebylo zbytečně mnoho signálů, obzvláště pokud nemají své posluchače. Výhodou bude také výrazně menší zátěž hotspotů, tedy menší pravděpodobnost poruchy koncového stupně. Také se sníží spotřeba, což je v dnešní době vcelku vítané.
Žádné opatření se ale neobejde bez nevýhod. I tady jedna je, i když ne zcela zásadní. Je to hlavně o zvyku. Dříve stačilo zapnout radiostanici a už byl slyšet provoz. Teď budu muset po zapnutí radiostanice ještě zaklíčovat. Pokud nebude dvě hodiny provoz, budu muset zaklíčovat znovu, abych měl zajištěno, že budu slyšet provoz na hotspotech. (Zaklíčovat se může i v případě, že na dashboardu http://cbradio.ok1ocb.cz je vidět, že se vysílá. Aktivační relace se do ostatních hotspotů nepřenese.)
Aktualizaci hotspotů budu provádět postupně a bude zavedena všude, kde hotspoty fungují jako neobsazená stanice. Zavádění potrvá několik málo dnů a u některých hotspotů (se starší verzí softwaru) bude spojena s částečnou aktualizací i dalších prvků. Předpoklad je, že se vše povede, ale pokud by se náhodou nepovedlo, prosím, kontaktujte mě a já případné chyby napravím.
Chápu, že tato změna se nemusí u všech setkat s pochopením, ale bohužel už bylo nutné ji udělat. Věřím, že si všichni vcelku rychle zvykneme a nebudeme změnu chápat jako omezení. Ve výsledku by nikoho omezit neměla, jen bude třeba si na ni chvíli zvykat.
Kdo používá DMR, jistě bude vědět, že v praxi jde o změnu nastavení ze statické TG na dynamickou TG.
Po zveřejnění výsledného nového VO-R/7 od ČTÚ můžeme případně nastavení upravit, bude – li ČTÚ benevolentnější, než aktuální nastavení sítě. Nelze ale předjímat, co bude v novém VO uvedeno.
Jirka Velíšek, Hůry, OK1ZJV
Rozumné
Jiste si zvyknem..tato uprava ,bude snad prinosem pro obe strany..Ovsem neverim,ze to bude gumakum stacit..pekny den a vysilani zdar.
Klidně bych provoz hotspotů dal max. 30 min
To můžeme podle poznatků z praxe poladit. Dokonce to jde udělat tak, že různé hotspoty budou mít různé časy. Ale tím by se to asi zbytečně moc zamotalo.
Uvidíme, co se ukáže v novém VO a zařídíme se především podle toho. Důležité je, aby se dalo dát výzvu (nebo spíš aby tu výzvu někdo slyšel).