CQbox v nové verzi
CQbox je vcelku šikovná škatulka, která nám zejména na závodech šetří hlasivky. Umí nahrát až dvacetisekundovou výzvu a tu opakovat, dokud se neozve nějaká protistanice. První verzi už odzvonilo a je čas se pustit do druhé, vylepšené.
Po původních deskách pro výrobu CQboxu se zaprášilo a pořád se po CQboxech někdo ptal. Proto jsem se rozhodl nechat vyrobit další a při té příležitosti rovnou kromě opravy chyb situace využít k přidání některých funkcí. Mnozí uživatelé CQboxu volali hlavně po úpravě času mezi dáváním jednotlivých výzev. Zajímavé je, že každý chtěl nastavit úplně jiný čas. A dokonce se našli i tací, kteří by chtěli do každého závodu jiné nastavení. Dávím jim za pravdu, do některých závodů se opravdu musí volat „výrazněji“.
Proto se nový CQbox narodil s funkcí nastavení času mezi dvěma výzvami. Zároveň umí být ovládán stejně jako první verze „kliknutím“ PTT, ale pokud někdo tuto funkci nemá rád, má k dispozici tlačítka přímo na těle CQboxu.
Změnila se také forma připojení. Druhá verze CQboxu má na obou stranách RJ45 konektory, aby bylo možné kabel k mikrofonu dle potřeby prodloužit a aby se jeden CQbox dal použít pro různé typy radiostanic.
Pojďme se podívat na obrázky.
Uvnitř nezůstal kámen na kameni. Původní ISD1420P byl nahrazen obvodem ISD1420S, tedy SMD verzí. PIC16F628A, řídící mozek stroje, byl ovšem ponechán v patici (na obrázku ještě není osazen), a to z důvodu zjednodušení nahrávání nového firmwaru. Jakožto nastavovací prvek zůstal pouze trimr uprostřed, kterým se nastavuje úroveň přehrávání. Vlevo dole jsou vidět tři LED diody, signalizující stav. Po sestavení jsou zakryty průhledným světlovodným plastem, aby v těle CQboxu nebyla nevzhledná díra. Vpravo dole a nahoře jsou vidět tlačítka, kterými je možné CQbox ovládat. Nejsou nutná, ale je šikovné je mít k dispozici.
Na obrázku výše je vidět tlačítko STOP (označené křížkem). Na opačné straně je tlačítko START, označené kolečkem. Na stěně vpravo je vidět DIP switch – soustava čtyř přepínačů k nastavení času mezi výzvami a k zablokování ovládání přes PTT mikrofonu. (Při potřebě přerušit výzvu stále funguje stisk PTT – tato funkce se nezablokuje.) V dolní části je vidět zakrytí otvoru s LED diodami.
Pro představu o rozměru je tu i poslední obrázek. Už jsem se poučil a místo titěrných šroubečků jsem použil do rohů klasické vruty 2.5×12 mm, jejichž odšroubování je oproti těm původním doslova zábava.
V dolní části je na fotce nepříliš zřetelný nápis MIC, který označuje konektor pro připojení mikrofonu. V případě otočení konektorů na CQboxu se vůbec nic nestane, jen nebude fungovat klíčování.
Jak nový CQbox funguje?
Nejprve je potřeba CQbox připojit k radiostanici. Tato verze je určena pro Yaesu FT-8×7, ale mnozí si CQbox upravili i pro různé ICOMy a podobná rádia. V případě Yaesu připojíme CQbox do cesty mezi mikrofonem a radiostanicí, nejlépe tak, že odpojíme mikrofon z těla radiostanice, na jeho místo zapojíme klasický LAN UTP (nebo lépe stíněný FTP) patch kabel (v prodeji od 9ti korun) a na jeho druhý konec zapojíme CQbox. Na druhý konec CQboxu (s označením MIC) pak zapojíme mikrofon, který jsme před okamžikem odpojili z radiostanice. To je celé.
Teď je třeba nahrát výzvu. CQbox je připraven na nahrávání výzvy vždy, když dostane napájení a je zaklíčován do něj připojený mikrofon. Buď tedy lze vypnutou radiostanici zapnout a držet PTT, nebo odpojit CQbox od radiostanice a držet PTT při opětovném připojování. PTT držíme stále a čekáme na rozsvícení červené LED na CQboxu. V okamžiku rozsvícení namluvíme do mikrofonu výzvu a odklíčujeme (výzva se neodvysílá, CQbox klíčování nepřenese do radiostanice). Nyní je CQbox připraven.
Teď si CQbox nastavíme. Na jeho spodní straně jsou čtyři DIP switche. První tři nastavují čas, poslední pak blokuje spouštění výzvy přes tlačítko PTT na mikrofonu. V poloze ON není možné krátkým zaklíčováním PTT spustit cyklus vysílání výzev a je to možné pouze pomocí tlačítka START na těle CQboxu (označené kolečkem). Ale zpět k časování.
Základní doba je 1 vteřina. K ní se pak přičítá doba, kterou si nadefinujeme pomocí DIP switchů. První „páčka“ přidává další 1 vteřinu. Druhá páčka pak 2 vteřiny a třetí 4 vteřiny. Podle tabulky níže pak je možno nadefinovat celkem 8 stavů.
- 0-0-0 = 1 vteřina
- 1-0-0 = 2 vteřiny
- 0-1-0 = 3 vteřiny
- 1-1-0 = 4 vteřiny
- 0-0-1 = 5 vteřin
- 1-0-1 = 6 vteřin
- 0-1-1 = 7 vteřin
- 1-1-1 = 8 vteřin
Přehrávání výzvy lze spustit buď tlačítkem START (kolečko), nebo je – li to umožněno přepínačem č.4, pak velmi krátkým stiskem PTT. Uplynutí každé vteřiny je signalizováno bliknutím zelené LED. Po uplynutí stanoveného času dojde k zaklíčování a přehrání nahrané výzvy. Tento cyklus lze kdykoliv (i když zrovna běží přehrávání) přerušit, a to buď zaklíčováním, nebo stiskem tlačítka STOP. Krátkým stiskem STOP se přeruší pouze aktuální výzva, delším pak celý cyklus. Je také možné rovnou přejít na vysílání zaklíčováním – přehrávání se ihned přeruší.
Úhlednost schémat nikdy nebyla mou silnou stránkou, proto si o zapojení povíme jen krátce. Optočlen OK2 číhá na PTT z mikrofonu a o jeho stisknutí dá zprávu řídícímu PIC16F628A. Ten ovládá audiopaměť ISD1420P a dle potřeby si optočlenem OK1 zaklíčuje. Jinak se jedná o katalogové zapojení ISD1420P pouze se změnou v napájení elektretu (to je zde vypuštěno, R14 ve skutečnosti není osazen).
Audiopaměť nedává o svém stavu žádnou informaci, pouze po ukončení přehrávání umí bliknout LED diodou. Tento stav si hlídá PIC a reaguje na něj v programu.
Zde je ke stažení deska v Eaglu, 3D model krabičky a HEX do PIC16F628A. Oproti schématu neosazuji R14 a trimr R8 (tam je propojka), místo C3 a C6 jsou propojky.
Kdyby se někdo rozhodl pro vlastní stavbu, mohu poskytnout již vyrobené desky, přece jen nechat vyrábět jeden kus je poměrně drahé. V zásobě většinou mám i několik hotových kousků. Má – li někdo zájem, napište do diskuse pod článkem (e-mailový kontakt se nezobrazuje, vidí ho vždy jen správce diskuse). Cenově se nová verze CQboxu neliší od původní, deska zůstává nejdražší součástí, v závěsu jsou audiopaměť a PIC, dále konektory a krabička.
Moc pěkné! To si ubastlim taky. Ale.to pak budu muset jezdit závody což? 🙂
Výzvu můžeš dávat i bez závodů :-). Máš u mě destičku, tak se připomeň.
Ahoj, moc pěkné a menší než to co jsem měl v plánu bastlit. Prosím ozvi se rád objednám DPS.
Ahoj, už bys měl mít v mailu odpověď.
Ahoj, postavil jsem si taky tvůj dávač ale v zipu už není hex. Je možno ho ještě sehnat ?
Ahoj,
před asi 38 vteřinami jsem Ti ho poslal mailem. Jirka, OK1ZJV
Ahoj, rád bych si pořídil CQBOX, tedy dávač, jako stavebnici nebo jako hotový výrobek, podle toho co je k dispozici. Prosím o kontakt. Zatím nemám volačku.
Ahoj Michale,
mám tu pár kousků, které jsem sestavil, kdyby chtěl někdo na setkání na Pražáku u Vodňan (poslední sobotu v květnu). Pokud tam nejedeš, můžu Ti jeden kousek poslat poštou. Napíšu Ti soukromě mailem a domluvíme se.
Jirka OK1ZJV
Mel bych zajem o CQBOX, da se zakoupit? at uz hotovy sestaveny nebo napr. jako stavebnice?
Dobrý den. Měl bych zájem o nejnovější verzi CQBoxu – komplet hotový . Prosím o info co a jak. Petr Hrabinec OK2UHP
Ahoj Jirko,
moc pěkná krabička, přesně něco takového sháním k FT818.
Chtěl jsem tě poprosit – neměl bys ještě nějakou? 🙂 Třeba jako stavebnici? Osazení bych zvládl, bohužel však není v mých silách vyrobit desku a naprogramovat kontrolér (a vlastně ani 3Dnatisknout krabičku).
Díky moc za odpověď!
Tomáš OK3TV
Ahoj Tomáši,
řekl bych, že vzhledem k tomu, že FT818 je skoro jako FT817, určitě to bude také fungovat. Ještě tu nějaké hotové kousky mám, zbylo mi něco z burzy na setkání na Pražáku u Vodňan. Napíšu mail a domluvíme se.
Pěkný den přeji, upřímně z toho dlouhého vyřvávání na DXy mě napadlo, že bych rád něco podobného zbastlil nebo koupil hotové. Napadlo mě nahrát si výzvy na uSD kartu a přehrávat je přes tlačítka, připojená k mini MP3 přehrávačI nebo to nahrát do nějakého toho 20s modulu z Ali za pár kaček, ale toto řešení je prostě geniální a svým způsobem pro mě nejpoužitelnější.
Zkoušeli jste to někdo připojit k AnyTone AT-5555?
Mám jen trochu obavy se v tom moc hrabat, protože stanici už jsem měl půl roku v opravě – koupena s vadou a další závady přišly ze servisu – schémata stanice mám, tak snad bych to nezmrvil.
Děkuji za případné informace, Jarek (Táta Štěnovice – 329STE)
Zdravím měl bych zájem o hotový CQ box pokud je na prodej Díky
Ahoj. Moc pěkné udělané. Bral bych 2 desky. Prosím odepiš Michal OK2PUD
Ahoj. Taky bych měl zájem o CQ box, jestli ještě máš. Psal jsem mail.
Děkuju Radek Chodov OK1FKV
Ahoj. Prosím o informaci, zda by byla ještě možnost objednat CQ Box jako stavebnici, či jako hotový výrobek. Díky Michal
Ahoj Michale,
je to tak týden, co jsem poslal poslední kousek, který jsem tu měl. Budu objednávat nové desky v Číně, tak Tě poprosím, ozvi se tak někdy kolem konce roku (pokud budeš mít ještě zájem). Všechny předchozí objednávky jsem vyřídil, ale na Tebe už bohužel nezbyl materiál.
Bude to ale novější verze, o něco menší, tak možná budeš rád.
Ahoj, rád bych si u Tebe objednal dvě desky této zdařilé konstrukce. Jednu pro sebe a druhou pro děcka v radiokroužku. Je to takto možné? Děkuji, Ivo OK2IVO.
Ahoj Ivo, aktuálně mě všichni o všechny desky obrali a nemám tu vůbec nic. Budu mít někdy začátkem roku novou verzi, tak jestli vydržíš, budou tu k dispozici. Minule jsem jich nechal udělat „jen“ 100 kusů, nečekal jsem takový zájem.
Ahoj, samozřejmě vydržím. Mám se cca v lednu připomenout nebo mi pošleš info? Děkuji, Ivo.
Určitě se připomeň (ok1zjv zavináč gmail.com). Díky.
Ahoj, jenom skromny dotaz. Jaka je aktualni situace ohledne desek k dispozici?
Ahoj.
Jestli je možno se postavit do fronty na tento dávač tak bych jedním kompletním nepohrdnul.
Díky Gibon Praha
Nieco podobne mam ale z 555 , je to jednoduchsie lebo je to priamo v micu a ziaden dip je tam dierka na trimer 3-15s pol roka na tom uz fakcim a bez problemov exp. Svijany …. budu na predaj na remate