Inovace na OK0BK – Kladno nyní i digitálně!

OK0BK je mladším bratříčkem převaděče OK0K. Oba spolu už mnoho let bydlí na střeše věžáku v Kladně, odkud je krásný výhled do kraje.

Dnes, 24. 9. 2020, jsme na OK0BK společně s Jirkou OK1DSJ provedli kompletní výměnu za převaděč řady AE3D, který už věrní čtenáři tohoto webu jistě důvěrně znají. Původní ryze analogový převaděč jsme odpojili (zůstal na místě pro případ nouze) a přivezli a připojili zcela nový s možností digitálních módů C4FM, DMR a D-Star.

Co se změnilo? O jednu frekvenci (respektive frekvenční pár) se teď dělí celkem čtyři provozy, a to za těchto podmínek:

 • Převaděč udržuje daný režim až do doby jeho ukončení (+ mírné zpoždění). To znamená, že pokud běží analogové spojení, i kdyby přišlo na převaděč spojení digitální, počká až po skončení spojení analogového. Stejně to funguje i v opačném případě (po skončení digitálního vysílání je analogový provoz zablokován ještě 10 sekund).
 • Analogový provoz vysílá subtón 88.5 Hz (stejný jako je třeba pro otevření přijímače převaděče). Nastavte si subtón 88.5 Hz i pro příjem, ať vám doma z rádia nejde to odporné digitální vrčení.
 • Při změně druhu digitálního vysílání je ochranná doba 20 sekund. To znamená, že po skončení spojení v režimu DMR ještě 20 sekund převaděč čeká na signál DMR a ostatní digitální signály ignoruje.
 • Převaděč v režimu D-Star je připojen do reflektoru DCS019b (více níže).
 • Převaděč v režimu DMR je připojen do skupin 230 a 231 v timeslotu 1 (více níže).
 • Převaděč v režimu C4FM běží v režimu „on demand“, což znamená, že není připojen do žádného reflektoru a je třeba si reflektor připojit manuálně (viz níže).
OK0BK se krčí v koutě vedle OK0K

K digitálním provozům je třeba vysvětlení. Ne každý je zná a používá, mnozí z nás jsou v tomto světě naprostí nováčci. Proto jen ve zkratce:

Princip digitálních provozů je odlišný od toho, který známe z převaděčů klasických, analogových. Povězme si velice zjednodušeně, že digitální převaděč (kromě toho, že přijme od vysílající stanice digitální signál) přijatý signál odešle přes internet do nějakého hlavního uzlu, kde se signál zpracuje a rozešle podle nastavených kritérií do dalších převaděčů. Tímto uzlem může být právě třeba onen zmíněný reflektor, v němž jsou připojeny české převaděče. Promluvím – li do převaděče, který je připojen do reflektoru, pak mne uslyší všichni, kteří poslouchají na převaděčích, které jsou připojeny do stejného reflektoru, jako ten „můj“ převaděč. V případě DMR se používají spíše TG, neboli Talk Groups, ale jejich význam je v důsledku stejný. Naše národní skupina má číslo 230. Kdo do ní promluví, je slyšet všude tam, kde je tato skupina aktivní. A protože je domluva, že v ČR tuto skupinu nasměrujeme na všechny DMR převaděče sítě Brandmeister, pak je tato stanice slyšet opravdu na všech DMR převaděčích. Stejné je to se slovenskou skupinou 231. Těmto skupinám, které jsou na převaděči „napevno“, říkáme „statické“.

Více o digitálních provozech najdete v ostatních článcích zde na ok1ocb.cz, v budoucnu bychom měli ke každému provozu mít alespoň jeden „návod“.

Přeji všem, kteří budou nový OK0BK používat, aby jim vše dobře fungovalo. Děkuji za pomoc s instalací i konfigurací zejména mému kolegovi Tomášovi (který ač není radioamatérem, pomohl už s instalací dvou převaděčů – OK0BG a teď OK0BK), Jirkovi OK1DSJ, Honzovi OK1GJ a všem dalším, kteří si našli chvilku nám pomoci třeba jen otestováním funkčnosti převaděče.

Jirka OK1ZJV

Total Page Visits: 2829 - Today Page Visits: 2

You may also like...

16 Responses

 1. OK1ZJV napsal:

  …A při nahrávání nové verze firmwaru do hlavního routeru OK0K a OK0BK se router zasekl a nechce s námi mluvit. To je tedy pech, hned první den. Zítra tam někdo skočí na restart, tak prosím zatím omluvte chybějící internet. Snad už od zítřka pojede vše na 100 %.

 2. OK1HJT napsal:

  V jakých protorách jsou ty převáděče umístěné? Vypadá to jak nějaká kuchyň…

  • OK1ZJV napsal:

   Je to sprchový kout. Kdysi, když se tyto (první) věžáky stavěly, měli architekti úplně jinou představu o tom, jak se v nich bude bydlet, takže domy koncipovali jako komunitní centra s terasou na střeše. A k terase patří i sprcha.

 3. OK1ZJV napsal:

  Tak už jedeme komplet. Díky Honzovi OK1GJ a jeho pomocníkům!

 4. OK9DMR napsal:

  Včera sem to zkoušel s prahy a procházelo bez problému ! S7 a S8.

  • admin napsal:

   OK0K a OK0BK jsou na pěkném QTH, opravdu to tam chodí dobře. Západ Prahy chodí dobře, až v útrobách města se signál (logicky) ztrácí. Už je to daleko a je tam hustá zástavba a v celkem malé nadmořské výšce. OK0BK bude určitě významným příspěvkem do pokrytí digitálním signálem (a samozřejmě i analogovým, ale tam je primární OK0K). Ale ještě jsme neskončili, ještě nějaké převaděče budou. Jirka OK1ZJV

   • OK9DMR napsal:

    Jo chodí to dobře já to mám zhruba kolem cca 23 a 25 km do Kladna ? nevím kde to přesně umístění převaděč to nevím jestli okraje Kladna nebo ve městě !

    Čtu dole informací od OK1AVK jestli bude Cukrák v provozu DMR a C4FM to bych rad vyzkoušel z mého domácí QTH Kobylisy jestli na něj dosahu na signálu na Cukrák OK0NCC . Těším až bude převaděč Cukrák v Digitální DMR a C4FM ….

    • OK1ZJV napsal:

     Ano, Cukrák už běží, jen se musí dokonfigurovat a je také nutné doplnit ventilátory, aby se to neupeklo. Až budou ventilátory, může se spustit provoz DMR. Přece jen na DMR je provozu nejvíce, tak máme strach o přehřátí. Ještě se čeká na potvrzení DMR ID, ale to už je jen maličkost. Hlavní je, že je stroj na místě. Aktuálně je spuštěn D-STAR a v Sedlici v okrese Strakonice jsem přes něj fungoval, takže je vyzkoušené, že funguje dobře.
     Co se týče Kladna, je to na jednom z věžáků ve Vítězné ulici. Takže na západ od centra. Ostatně to není žádná tajná informace, je to na mapě http://www.aprs.fi vcelku zřetelné.
     Do konce roku bychom měli mít on air další převaděč (úplně nový), a to v okrese Tábor, poblíž lyžařského střediska Monínec. Tím by se pokryla severní část D3. Tu jižní pokrývají už teď OK0EB a OK0BDV. Budoucí jižnější část D3 (zatím ve výstavbě) už pokrývá OK0EB a OK0BSJ, prakticky až na hranice s Rakouskem. Zbývá jen něco u Benešova a máme komplet celou trasu z Prahy na jih.

     • OK9DMR napsal:

      Jirko v tom máš v pravdu digital je to nároční na systémů a veškeren kolem toho větrák a chladiče to záleží majitele převaděče. Jak si to zpracuje podlé svého ? Bohužel když většino amatérského provozu DMR je rozsáhlé na provozu DMR na pokrytí lokality a místa kde není dosah převaděče. Cukrák mohl byt výhodné místo na pokrýti ale nejsem jistí co může překážet myslím Televizní a Operatoří co budou v budoucností pokrývat na to 5G ale nebude to hned ale později může ovlivnit veškeren rušení od jiných služeb.

      PS: Jirko píšeš o tom aby neměl strach o přehřívaní převaděče tak co dat ještě jeden větrák na vychlazování po stranách a udělat otvor na teplé vzduch aby to šlo ven ?Nejvíce se přehřívá Procesor ten má teplotu skoro 49% a 60%, spíš jako dobra ráda pro informaci pro převaděči OK0BK.

 5. OK0NCC napsal:

  Ahoj,
  blíží se také změna na OK0NCC(cukrák)
  novy HW multivitamín systém jako na BK
  Zatím ve výstavbě…resp. přestavbě:)
  73 OK1AVK

 6. OK1ZJV napsal:

  Zdá se, že nám zlobí přijímací rádio. Už je na cestě nové, tak snad zítra nebo pozítří dorazí na místo. V analogu se problémy neprojevují, ale v digitálním provozu ano, obzvláště na DMR. Převaděč chvíli přijímá a poté jako když utne a přijímat přestane. Výměna Motoroly ho snad zase rozběhne „na plný výkon“.

  • OK1ZJV napsal:

   Nakonec to nebylo rádio, ale modem, což mi není moc jasné. Co se na modemu může rozbít tak, aby chvíli dekódoval a chvíli ne? To se uvidí, až mi z Kladna zase přijde zpět krabice s náhradními díly, které tam OK1CEP za instruktáže OK1GJ vyměnil. Díky oběma i VO Jirkovi OK1DSJ za diagnostiku a hlavně za fyzické vyřešení závady. Teď už BK zase běží jak má. Osobně vyzkoušeno spojení s OK1DSJ, fungovalo to parádně.

 7. OK1VWK napsal:

  Diky kluci za DMR na OK0BK, je to supr.

  • OK1ZJV napsal:

   Díky, ještě na skladě pár převaděčů je, takže kdyby byl nějaký další zájemce, může být další převaděč. Největší problémy jsou dva – kopce a Motoroly. Kdyby byly GM300 nebo nějaké modernější (ideálně databoxy), kdo má, prosím nabídněte, budou z nich převaděče. Kopce jsou na tom ještě hůř, ale třeba jsou ještě nějaké nevyužité, kde by převaděč mohl být.

 1. 25. 9. 2020

  […] OK0BK inovován, nyní umí D-Star, C4FM, DMR a samozřejmě i původní analog. Více zde: http://ok1ocb.cz/obecne-informace/inovace-na-ok0bk-kladno-nyni-i-digitalne/. […]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *