Novinky na OK0EB ( ! nový subtón 77 Hz pro UHF ! )

OK0EB není jen převaděč. Jedná se o soubor zařízení na vrcholu Kleť v podhůří Šumavy, Blanském lese. Na místě jsou majáky a převaděče, vše v různých pásmech. Dnešní akce se týkala hlavně pásma UHF.

Co se dnes změnilo:

 • Převaděč v pásmu UHF je úplně nový. Místo původního jsme namontovali zcela nový z edice AE3D, tedy analogový převaděč vybavený Echolinkem kombinovaný s digitálním převaděčem MMDVM, komunikujícím v režimech D-Star, DMR a Yaesu System Fusion.
 • V analogovém režimu se z důvodu kolize s jiným převaděčem změnil subtón (RX i TX) na 77 Hz! Pro analogový provoz doporučuji nastavit si do radiostanice i subtón pro příjem, aby digitální provoz nijak nerušil.
 • Instalován předzesilovač pro podpoření příjmu převaděče.
 • Na VHF / UHF majáku došlo k výměně antén. Původní už byly silně poškozeny.
 • Opravena internetová konektivita pro převaděče, zítra ještě musíme doladit protistranu.
 • Echolink byl přemístěn přímo do převaděče. Zprovoznění bude s mírným zpožděním, zřejmě 6.9.2020 ve večerních hodinách. Je nutné ještě odstavit původní zařízení u Petra OK4PZ. Tomu bych chtěl zároveň poděkovat za dlouhodobou podporu tohoto převaděče.
 • Aktuálně je na převaděči spuštěn D-Star do reflektoru DCS019b a DMR se statickými TG 230, 231, 2301 a 230803 do TS1, do TS2 pak 230803 a lokální TG 230207.

Na akci se podíleli Jirka OK1VTJ, Robert OK1MCI, Martin OK1VHB, Jirka OK1HJT a Jirka OK1ZJV. Díky i testerům, kteří nás po dobu instalace provázeli a naší práci kontrolovali. I díky nim vím, že mám v dokumentaci špatně jeden PIN na TX GM300 – místo 5 má být 2. To samozřejmě opravím. Na místě jsme to přepojili a převaděč funguje v analogovém režimu znatelně lépe.

Mějte prosím na paměti, že i pokud Vaše rádio nemluví, stále je třeba podívat se na S-metr, zda tam neběží nějaký digitální provoz! Klíčování do již běžícího provozu je přinejmenším neslušné.

Budeme rádi, když nám do komentářů napíšete zkušenosti, jak zmíněný převaděč a majáky fungují po této změně.

Na závěr jeden postřeh: Převaděč v analogovém režimu přijímá vše, tedy i signál bez subtónu nebo s odlišným subtónem. Jen se nezaklíčuje, nebo neudrží zaklíčovaný. Pokud převaděč aktivuje stanice se správným subtónem (v tomto případě 77.0 Hz), pak převaděč zaklíčuje a jeho relaci odvysílá. Pak nastává tzv. přídržná doba, kdy převaděč stále klíčuje a čeká, zda nepřijde nějaká další stanice. Nyní je převaděč otevřen všem signálům, tedy i těm bez správného subtónu. Pokud je ovšem relace této stanice bez správného subtónu delší než přídržná doba převaděče, pak převaděč odklíčuje dříve, než stanice svou relaci dokončí. Převaděče AE3D také dávají svou identifikační značku CW právě v přídržné době (v každé sudé). Pokud tedy uslyšíte stanici, jejíž relace je doprovázena CW ID OK0EB, případně se tato relace znenadání bez rogerbeepu ukončí, upozorněte ji, že nemá správný subtón. Můžete ji samozřejmě dočasně podpořit zaklíčováním, kdy svým subtónem aktuvujete převaděč (na což ovšem musíte mít výrazně silnější signál v převaděči než má ona stanice, aby překryl signál stanice bez subtónu).

Tato specialita byla do převaděče zavedena z důvodu podpory mobilních stanic, kdy při „mobilefektu“ se jim ztrácí (spolu s jejich signálem i) subtón a převaděč by je v tomto okamžiku ignoroval, přestože by jim ještě bylo rozumět.

Total Page Visits: 2444 - Today Page Visits: 1

You may also like...

3 Responses

 1. OK1ZJV napsal:

  Při poslední návštěvě na Kleti byla opravena chyba, kdy převaděč v módu D-Star neblokoval analogový provoz. Stále tak trochu bojujeme s kvalitou internetu, občas se to opravdu nedá. Řešením bude výměna pojítka na straně v ČB.

  • OK1ZJV napsal:

   Dnes jsme dostali sponzorský dar od ISP STARNET, a to dva kompletní spoje v pásmu 5 GHz. Zkusím najít trochu času a spoje nakonfigurovat a otestovat. Skočit s internetem z Č. Budějovic zrovna na Kleť, to není jen tak. Musíme splňovat technické požadavky a také se musíme podřídit fyzice. To je právě současný problém – v závislosti na počasí, denní době a počtu veverek v korunách stromů v azimutu 270-291 ° od stožáru, se nám mění přijímaná úroveň signálu od „dobrých“ -69 dB do prachbídných -82 dB. Už při -73 dB se začíná projevovat koktání. Při -83 se spojení rozpadá. Někdy vše funguje výborně, někdy je to hrůza. Stabilní řešení bude snad otázkou několika málo týdnů.

 2. OK1ZJV napsal:

  Dnes jsem celý převaděč OK0EB přepojil na novou internetovou konektivitu. Na Kleti se nic nezměnilo, ale změnila se strana v ČB, na kterou už několikrát padlo podezření. Pokud bude linka zlobit (zejména v dešti) dál, nejspíš jsme se spletli :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *