OK0BLI nyní nově i v digitálních módech

Po první vlaštovce v podobě OK0BDV přichází první kus ze skutečné série AE3D převaděčů. Po Novohradských horách je na digitální provozy C4FM, D-STAR a DMR připraveno i okolí „jihočeského moře“ Lipna. Navenek se kromě přidání digitálních módů nic velkého nemění. Pozornosti nejspíš neunikne nový rogerbeep, který bude součástí AE3D převaděčů a časem se objeví i na nultém kusu OK0BDV.

OK0BLI funguje po analogové stránce pořád stejně, jen je šikovné si do transceiveru nastavit tonesquelch 88.5 Hz i pro příjem, aby v okamžiku, kdy převaděč běží v některém z digitálních režimů, nebylo nic slyšet. Převaděč subtón vysílá samozřejmě pouze v režimu analogovém.

V digitálním režimu se budu vždy snažit kopírovat zvyklosti, které jsou i na ostatních převaděčích v ČR. To znamená, že D-Star má nastaven reflektor DCS019b, DMR má na TS1 nastaveny statické TG 230 a 231 a skupinu pro výstrahy ČHMÚ. Z důvodu možné kolize režimu YSF a D-Star bude režim YSF nastaven na on-demand, tudíž nebude nastaven žádný výchozí režim a bude třeba si ho ručně zvolit.

Instalace jako vždy neproběhla bez komplikací. Při prvním otevření rozvaděče s převaděčem na mě vytekla voda, ve které se koupal duplexer. Jak se tam dostala, je mi dodnes záhadou. Vyvrtal jsem v rohu racku dírku, aby případná další voda mohla odtékat a při příští návštěvě přivezu pro duplexer a router poličku, ať nejsou jen tak položeny na dně. Voda se v duplexeru projevila lehkou oxidací, a tak uvidíme, zda bude ještě potřeba dalších kroků, nebo duplexeru stačí očista a usušení na slunci, které jsem provedl při inovaci převaděče.

Jedna komplikace by ale byla málo. Přestal mi fungovat staletý notebook 486 na nastavování Motorol GM300, takže jsem musel nechat pouze odhadnutou hladinu výkonu a nemohl ho doladit přesně. To může mít za následek horší příjem převaděče, nicméně po vyzkoušení z domovského QTH se nezdá, že by se něco změnilo oproti původnímu stavu. Stejně musím někdy ještě učesat vnitřek racku a vše umístit na poličku.

Tak ať slouží!

Jirka, OK1ZJV

Total Page Visits: 2055 - Today Page Visits: 3

You may also like...

1 Response

  1. VHB napsal:

    Rackový poličky stařičký notebooky máme.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *