OK0EB 2m FM, informace

Jistě jste zaznamenali, že je nyní zvýšená technická aktivita okolo jihočeského převaděče FM 2m OK0EB na naší dominantě – kopci a vysílači Kleť. Po přestavbě 2m části, kdy se odstěhoval d-star na Libín, a celkové přestavbě 70cm převaděče, se na 2m objevilo několik závad a problémů, které postupně řešíme. Nejaktuálnější problém, tj. rušení od převaděče Státní plavební správy (f. 161.625MHz), začalo společnou schůzkou se zástupcem SPS přímo na místě a společně jsme tak mohli hledat příčinu problému a následné řešení situace. Klíčovým problémem, jak se ukázalo, je pouhé blízké umístění antén SPS a OK0EB na stožáru, jiný technický problém jsme neobjevili, všechny technické parametry, výkony i čistota spektra jsou v pořádku. Rušení, které nám způsobovalo úplné zavření přijímače v pravidelných 2hod. intervalech, bylo téměř odstraněno instalací filtru do přijímací cesty mezi duplexer a RX radiostanici, byl také trochu doladěn duplexer a nyní je rušení již zanedbatelné. Děkujeme Jirkovi OK1VSJ, který dodal pásmový filtr helical, jehož parametry jsou překvapivě výborné!
Co se ještě chystá: Letos mám v plánu výměnu přijímací radiostanice a pokud se neobjeví něco akutního, další návštěvu Kleti uskutečním až příští rok. Na jaře, až to dovolí počasí, bychom s Jirkou OK1ZJV udělali kompletní prohlídku, údržbu a optimalizaci anténního systému, protože 2m systém nevykazuje zcela optimální parametry. Pravděpodobnou příčinou může být blízké umístění již nepoužívaných 70cm dipólů, které jsou rozmístěny mezi 2m dipóly, proto je odstraníme. Dále prohlédmeme a podotahujeme všechny spoje a zoptimalizujeme mechanické natočení dipólů, které byly kvůli 70cm mírně rozházené, aby se to tam prostě všechno vešlo… Veřím, že potom bude 2m systém vykazovat perfektní parametry a převaděč bude chodit jako víno! 🙂
Kleť je jistě úžasná kóta, avšak plná dalších provozovatelů jiných služeb, kde se vzájemnému ovlivňování a technickým problémům nedá zcela vyhnout.
73!
Jirka OK1HJT

Filtr helical mezi duplexerem a RX radiostanicí
Filtr helical na OK0EB

Total Page Visits: 3711 - Today Page Visits: 1

You may also like...

2 Responses

  1. OK1ZJV napsal:

    Takovou dobu jsme si s tím lámali hlavu, čím to je, že přesně v celou hodinu to na dvě minuty nechodí. 🙂

  2. Martin VHB napsal:

    šikulka jen ty 70cm antény budou na Loru, ale můžeme je někam popondat …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *