Co se chystá na OK0BDV?

Posledních pár týdnů mám plnou hlavu myšlenek kolem OK0BDV. Mám totiž ve své pracovně na stole jeho zbrusu nového nástupce. Není to ale jen nějaká přepracovaná verze, ze které už nečouhá tolik drátů. Zrodila se nová verze a toto je exemplář číslo nula.

Nula je tak trochu divné pořadové číslo, ale zrovna teď se mi náramně hodí. Nultý exemplář totiž nebude stejný jako ostatní z něj vycházející, ale bude pro ně zásadní inspirací.

OK0BDV v racku

Co se změnilo? Skoro všechno. Zůstala myšlenka jednoduché konstrukce převaděče s Motorolami GM300, ale je přepracovaný kontroler, nový Echolink s Orange Pi (původní měl Raspberry Pi) a vše je doplněno o MMDVM modem, který mi připravil Michal OK5MV.

Ano, nový OK0BDV bude umět digitální provozy. Nebudou ovšem upřednostněny před analogovým režimem, ale bude možné je plně používat. To proto, aby se nijak výrazně nezměnila původní podstata převaděče OK0BDV.

Z pohledu uživatele analogového převaděče se toho moc nezměnilo. Snad jen to, že bude žádoucí nastavit si Tone Squelch 88.5 Hz i na příjem, protože digitální provoz je vysílán bez subtónu, tudíž případné digitální relace nebudou „analogového posluchače“ nijak rušit. Pak už je v případě potřeby převaděče pouze žádoucí se přesvědčit pohledem na S-metr (na některých TRX je i LEDka), zda není na frekvenci nějaký jiný (digitální) provoz, abychom ho svým zaklíčováním nerušili.

O tom, jak na digitální provozy, budou pojednávat některé následující články. Informací bude dost, možná na začátek až moc.

OK0BDV a jeho následovníci (nejbližší je OK0BLI) budou umět celkem pět druhů provozu:

  • Klasický analogový převaděč
  • Analogový Echolink
  • Digitální provoz C4FM
  • Digitální provoz D-Star
  • Digitální provoz DMR

Navíc budou mít díky lepší filtraci u přijímače vyšší výkon, zatím přibližně dvojnásobný.

A kdy že to nastane? Záleží na počasí, časových možnostech a hlavně na štěstí, aby na poslední chvíli něco neselhalo. Možná už v sobotu 27. 6. 2020.

A tak si připravte své DMRky, jste-li v dosahu OK0BDV. Prozatím začneme pouze s provozem DMR, na převaděč bude směrována pouze skupina 230. Budou samozřejmě fungovat i ostatní skupiny, ale v případě potřeby jejich použití je třeba do nich nejprve zavysílat, aby se do převaděče nasměrovaly.

Pro testování je možné použít opakovač – parrot, a to zavoláním Private Call na 9990. Tím nebude docházet k rušení ostatních posluchačů. Pokud poslední dva odstavce zní jako Čínština, přijdou vhod následující články o tom, jak začít s DMR. Víc než kde jinde tu totiž platí, že je třeba se na praktický provoz dobře připravit. Partyzánština dovede nadělat víc škody než užitku.

Total Page Visits: 723 - Today Page Visits: 1

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *