Co to je LORA? Jak přenášet APRS data pomocí LORA?

LoRa (ze zkratky Long Range) je řešení pro bezdrátový přenos dat, kdy je hlavním cílem co nejnižší spotřeba energie při malých pořizovacích nákladech a postačí malý datový tok. APRS je (zkratka Automacic Packet Reporting System) radioamatérský automatizovaný systém sběru dat.

Vzhledem k vysílacímu výkonu v řádu jednotek až desítek miliwattů a občasnému vysílání třeba jen několikrát denně může být životnost baterií v takovém zařízení mnoho let. A díky odolnosti modulace lze i s tak malým výkonem dosáhnout vzdálenosti hodně přes 100km. Používají se kmitočty v okolí 169 MHz, 433 MHz, 868 MHz (Evropa) a 915 MHz (Severní Amerika). Pro radioamatérské použití byl zkoordinován kmitočet 433,775 MHz, kde se již čile experimentuje a ČR je docela hezky pokryto. 

Datový tok bývá mezi 292 b a 50 kilobity za sekundu. Jde o patentovanou technologii modulace (US7791415 /2008, EP2763321 /2013) vyvinutou původně v Cycleo (Grenoble, Francie) a odkoupenou firmou Semtech [1](2012). V podstatě jde o proprietární techniku CSS, tedy variantu rozprostřeného spektra s vysíláním krátkých kmitočtově rozmítaných impulsů.

Zařízení v síti jsou asynchronní a vysílají data, jakmile jsou k dispozici nebo uplyne stanovený interval. Data vyslaná koncovým zařízením mohou být přijímána jednou nebo vícero bránami, které je předávají do centrálního serveru. Ten kromě řízení sítě odfiltruje duplikátní pakety, kontroluje zabezpečení a předává data aplikačním serverům.

Co si lze doma postavit nebo použít a na čem bádat?

1) potřebujete bránu (iGate) – buď jí máte již v dosahu,  nebo si jí jednoduše naprogramujete do ESP32 s modulem LORA 430 MHz.

Nejjednodušší je přenos dat z LORA 433,775 přes WIFI do domácího internetu. Např. https://github.com/lora-aprs/LoRa_APRS_iGate

Toto řešení přenáší APRS pakety z jednotlivých zařízení v dosahu do sítě internet. Výsledky jsou pak dostupné např. na aprs.fi (např. GPS data).

2) Potřebujete tracker (nebo jiné podobné zařízení).

Nabízí Ondra OK1CDJ na hamshopu https://www.hamshop.cz/aprs-c56/aprs-lora-tracker-i398/

Nebo si lze koupit samotný modul a naprogramovat si jej sám. https://github.com/oe3cjb/TTGO-T-Beam-LoRa-APRS

Přejí Vám spoustu zábavy a poučení. Tak snad se nám síť rozroste jako podobně kdysi Packet Radio.

Martin OK1VHB

Total Page Visits: 7051 - Today Page Visits: 2

You may also like...

2 Responses

  1. OK1ABB napsal:

    Tak jsem poridil tracker a jeste bych asi doma udelal iGate.

  2. OK7SE napsal:

    Akorát škoda, že LoRa nejspíš postupně vytlačí klasické APRS na 144.800, byť nenabízí tutéž funkcionalitu. Jelikož ale bude stačit těm, kdo si do APRS akorát posílají polohu, bude se pak zdát existence klasické infrastruktury zbytečná (a nakonec to bude i pravda, protože jiného provozu je pomálu). Já mám rád APRS přes rádio, příjem paketů na ručce a komunikaci zprávami. Ovšem zdá se, že jsem stejně sám, protože málokdy se mi nějaká zpráva vrátí a to přesto, že je posílám už jen na MSG-capable zařízení… Ve zlepšení situace moc nedoufám, to by musel APRS plně implementovat Baofeng a to asi nehrozí… Ale snad to aspoň ještě zůstane tak, jak to je. V mém okolí ale sotva dosáhnu na nějaký digipeater, takže si s tím hraju jen /p.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *