CQbox – automatický hlasový dávač výzvy

(Aktualizace CQboxu na verzi 1.1. na konci článku.)

CQbox je automatický dávač hlasové výzvy, vhodný zejména na radioamatérské závody. Může se ale samozřejmě hodit i pro výzvu k běžným spojením. Šetří zejména čas a hlasivky obsluhy transceiveru.

Připojuje se mezi mikrofon a transceiver a jeho úkolem je v okamžiku, kdy dostane příkaz, pravidelně opakovat zaznamenanou výzvu. Pokud se ozve nějaká protistanice, stačí jen běžným způsobem spojení odbavit. CQbox v případě stisknutí PTT na mikrofonu okamžitě ukončí aktuální přehrávání i načasování další výzvy. Je – li třeba odstartovat znovu proces pravidelného dávání výzvy, stačí jen velice krátce „kliknout“ na PTT na mikrofonu transceiveru.

Srdcem CQboxu je digitální audiopaměť ISD1420P, ovládaná mikrokontrolérem PIC16F628A. Jeho program, v případě potřeby měnitelný, se stará o řízení celého procesu. Audiopaměť disponuje dvacetivteřinovým prostorem pro uložení výzvy, což by mělo být více než dostatečné. V případě pokusu o nahrání delšího záznamu bude použito pouze prvních 20 sekund.

Na obrázcích je vidět do útrob celého zařízení a také celkový vzhled. Toto provedení je určeno pro transceivery YAESU FT-817, FT-857 a FT-897, konstrukce ale umožňuje úpravu pro vcelku libovolný transceiver.

Ovládání CQboxu:

Připojení se provádí tak, že odpojíme stávající mikrofon od transceiveru a připojíme ho do CQboxu. Kabel z CQboxu připojíme do transceiveru na původní místo, kde byl připojen mikrofon.

Pro záznam výzvy přidržíme PTT a zapneme transceiver, přibližně po dvou vteřinách (mezi druhým a třetím bliknutím zelené LED) PTT uvolníme (zelená LED blikne celkem třikrát). Pak jako kdybychom chtěli výzvu odvysílat (tedy zaklíčujeme PTT, mluvíme, odklíčujeme PTT) , ji do CQboxu nahrajeme. Transceiver ale nezaklíčuje, výzva se pouze zaznamená do paměti CQboxu. Po dobu nahrávání svítí oranžová LED, pokud předčasně zhasne, znamená to překročení maximální délky výzvy (20 sekund). Ukončení nahrávání výzvy je oznámeno dvojím bliknutím zelené LED.

Pro zahájení pravidelného vysílání výzvy stačí jen velice krátce stisknout PTT. Pro přerušení procesu pak PTT stiskneme dlouze (nebo rovnou odbavíme spojení). Pokud je v procesu pravidelné přehrávání, svítí modrá LED, pokud ne, svítí zelená LED.

Chcete také svůj CQbox? Mám vyrobeno celkem 50 kusů desek, rád se podělím. Kontaktujte mne (ok1zjv_zavináč_gmail.com). Cena materiálu na CQbox nepřesáhne 400 Kč.

OK1ZJV

Aktualizace firmwaru na verzi CQbox1.1: Vyřešen občasný problém se zákmity u některých mikrofonů Yaesu, kdy se při pomalém uvolnění PTT občas může spustit dávání výzvy. Firmware je možné buď si stáhnout zde v článku a aktualizovat pomocí programátoru PIC vlastními silami, nebo případně výměnou IO PIC16F628 za aktuální (ve všech CQboxech je v patici).

Aktualizace – CQbox_HW1.1_SW1.1 (stahujte kliknutím pravým tlačítkem myši a výběrem „Uložit odkaz jako…“)

Total Page Visits: 4622 - Today Page Visits: 2

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *