CTCSS do CRT6900N
CRT6900N je vcelku povedená CB SSB stanice. Vznikla ale v dobách, kdy CTCSS na CB nebylo ještě v kurzu, tudíž je potřeba použít náš starý trik a stanici modulem CTCSS dovybavit.
Pacienta na můj operační stůl poskytl Jirka Otvovice (děkuji). Vzhledem k tomu, že stanice je postavena už na technologii SMD, vejde se do ní podobných modulů několik desítek. Vybral jsem si pro modul elegantní místo na stínícím plechu a upevnil jsem ho tak, že jsem do třech vývodů GND na modulu připájel drátky, z nichž tím vznikly jakési nožičky. Tyto nožičky jsem připájel na stínící plech, čímž modul elegantně a pevně drží na svém místě.

Stanice má vcelku pěkně provedený FM modulátor, schéma je čitelné a vhodné místo bylo nalezeno hned. Je na středovém vývodu trimru W500. Z něj jde pak cestička k SMD kondenzátoru, kde se lze dobře mechanicky připojit.
Napájení +5V zde není třeba vyrábět, je dostupné na místě pro konektor sloužící k programování obvodu U5O5. Zem se nám připojí sama právě pomocí uchycení ke stínícímu plechu.

Protože se občas hodí mít možnost dalšího subtónu, zde jsem přepínání vyřešil připojením vývodu 7 modulu CTCSS (Arduino PRO mini) přes diodu (anodou na vývod 7) na PIN /PTT mikrofonního konektoru. Tím vznikne jednoduchá možnost přepnutí:
Pokud se při zapínání stanice podrží asi dvě vteřiny PTT, pak modul funguje s tónem 127.3 Hz. Pokud se stanice vypne a zapne bez podržení PTT, tón je 88.5 Hz. Pro lokality, kde je vhodnější mít „bez práce“ tón 127.3 Hz je potřeba v programu prohodit hodnoty tónů, což je vcelku jednoduché.
Připomínám, že stále používám stejný modul, tedy Arduino PRO mini 5V/16 MHz s programem od PA3GUO a filtrem dle jeho schématu s tou změnou, že na výstupu nemám trimr, ale jen do série rezistor. U CRT6900N mi vychází nejlepší 560kOHM (je schován v modré bužírce).
Paráda!!! Moje AT-5555 už čeká :-).
Však ona se jednou dočká :-).
Do AT 5555N je originální modul.
Ale tohle je ta stará verze bez N.
Děkuji ti Jiří za spolupráci 🙂
Prosím o info co je to vrabčí hnízdo u reset tlačítka. Nebylo by lepší schéma, z pohledu se nepozná hodnota součástek – Děkuji
Ahoj Kamile, je třeba kouknout do úplně prvního článku na téma CTCSS, kde jsou odkazy na stránky PA3GUO. Má tam jakousi prezentaci, kde je schéma toho filtru, který je nabastlen u tlačítka reset. Případně hledej PA3GUO Downloads Googlem a stáhni si to PDF. Co si pamatuju, tak z vývodu 11 to jde přes 680 ohm odpor, pak jde na zem 1 uF, z téhož uzlu jde 3k3 odpor a za ním na zem 220 nF. Z uzlu za odporem 3k3 jde 100nF kondenzátor a na jeho druhé noze je už výstup, který se přes odpor popsaný u každé stanice (bývá různý) připojí na dané místo ve stanici.
Děkuji schéma jsem už pochopil . Nemohlo by byt upravené ino. soubor pro Ardurino tady uloženo. Nerozumím programováni v programu Ardurino. Děkuji
Možná by mohla signálka LED pro kmitočet 88.5.