CTCSS do CRT6900N

CRT6900N je vcelku povedená CB SSB stanice. Vznikla ale v dobách, kdy CTCSS na CB nebylo ještě v kurzu, tudíž je potřeba použít náš starý trik a stanici modulem CTCSS dovybavit.

Pacienta na můj operační stůl poskytl Jirka Otvovice (děkuji). Vzhledem k tomu, že stanice je postavena už na technologii SMD, vejde se do ní podobných modulů několik desítek. Vybral jsem si pro modul elegantní místo na stínícím plechu a upevnil jsem ho tak, že jsem do třech vývodů GND na modulu připájel drátky, z nichž tím vznikly jakési nožičky. Tyto nožičky jsem připájel na stínící plech, čímž modul elegantně a pevně drží na svém místě.

Stanice má vcelku pěkně provedený FM modulátor, schéma je čitelné a vhodné místo bylo nalezeno hned. Je na středovém vývodu trimru W500. Z něj jde pak cestička k SMD kondenzátoru, kde se lze dobře mechanicky připojit.

Napájení +5V zde není třeba vyrábět, je dostupné na místě pro konektor sloužící k programování obvodu U5O5. Zem se nám připojí sama právě pomocí uchycení ke stínícímu plechu.

Protože se občas hodí mít možnost dalšího subtónu, zde jsem přepínání vyřešil připojením vývodu 7 modulu CTCSS (Arduino PRO mini) přes diodu (anodou na vývod 7) na PIN /PTT mikrofonního konektoru. Tím vznikne jednoduchá možnost přepnutí:

Pokud se při zapínání stanice podrží asi dvě vteřiny PTT, pak modul funguje s tónem 127.3 Hz. Pokud se stanice vypne a zapne bez podržení PTT, tón je 88.5 Hz. Pro lokality, kde je vhodnější mít „bez práce“ tón 127.3 Hz je potřeba v programu prohodit hodnoty tónů, což je vcelku jednoduché.

Připomínám, že stále používám stejný modul, tedy Arduino PRO mini 5V/16 MHz s programem od PA3GUO a filtrem dle jeho schématu s tou změnou, že na výstupu nemám trimr, ale jen do série rezistor. U CRT6900N mi vychází nejlepší 560kOHM (je schován v modré bužírce).

Total Page Visits: 7877 - Today Page Visits: 2

You may also like...

8 Responses

  1. Vrána Chodov napsal:

    Paráda!!! Moje AT-5555 už čeká :-).

  2. Jirka Otvovice napsal:

    Děkuji ti Jiří za spolupráci 🙂

  3. Kamil Poruba napsal:

    Prosím o info co je to vrabčí hnízdo u reset tlačítka. Nebylo by lepší schéma, z pohledu se nepozná hodnota součástek – Děkuji

  4. OK1ZJV napsal:

    Ahoj Kamile, je třeba kouknout do úplně prvního článku na téma CTCSS, kde jsou odkazy na stránky PA3GUO. Má tam jakousi prezentaci, kde je schéma toho filtru, který je nabastlen u tlačítka reset. Případně hledej PA3GUO Downloads Googlem a stáhni si to PDF. Co si pamatuju, tak z vývodu 11 to jde přes 680 ohm odpor, pak jde na zem 1 uF, z téhož uzlu jde 3k3 odpor a za ním na zem 220 nF. Z uzlu za odporem 3k3 jde 100nF kondenzátor a na jeho druhé noze je už výstup, který se přes odpor popsaný u každé stanice (bývá různý) připojí na dané místo ve stanici.

    • Kamil Poruba napsal:

      Děkuji schéma jsem už pochopil . Nemohlo by byt upravené ino. soubor pro Ardurino tady uloženo. Nerozumím programováni v programu Ardurino. Děkuji
      Možná by mohla signálka LED pro kmitočet 88.5.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *