CTCSS do Elix 77S

Elix 77S už je letitá radiostanice z dob, kdy se v pásmu CB o CTCSS ještě ani neuvažovalo. S modulem Arduino PRO mini ovšem omládne o dvacet let.

ELIX 77S

Instalace modulu je vcelku jednoduchá, místa je pro něj dost. Modul Arduino PRO mini (koupíme v Číně nebo v ČR) s programem od PA3GUO (stáhneme u něj na webu) jednoduše připojíme celkem na čtyři body. Nutností je doplnit za vývod 11 modulu také filtr navržený PA3GUO (u něj v dokumentaci, viz úplně první článek o CTCSS) sestavený z rezistorů a kondenzátorů.

Modul na svém místě

Aby bylo možné používat dva tóny, do modulu vede signál z /PTT (ten jsem ulovil přímo na mikrofonním konektoru) přes diodu (anodou na vývod 7 Arduina), takže při stisknutém PTT a současném zapnutí radiostanice se použije alternativní tón. To je šikovné zejména pro ty, kdo mají v dosahu CB hotspoty s různými tóny.

Kompletní zapojení

Napájení je připojeno z tradičního místa – středového PINu mikrofonního konektoru. Jde přes přidaný stabilizátor 78L05 na vývod VCC Arduina. Pozor, vývody na kratší straně nepoužívejte, aby bylo možné případně modul přeprogramovat (při jejich obsazení pak nelze mechanicky nasadit programátor).

Nejjednodušší přípojný bod je GND, ten připojíme kamkoliv na stínění stanice.

CTCSS signál jsem připojil (tentokráte přes trimr – dle schématu PA3GUO) na jezdec trimru RV2 (zdvih). Použil jsem ještě rezistor 560kOHM mezi přidaným trimrem a filtrem na modulu Arduino.

Total Page Visits: 17442 - Today Page Visits: 1

You may also like...

14 Responses

 1. standa. napsal:

  jakej modul do stanice hajgen 303-popripadne scema zapojeni…dekuji za info.standa.stakory.

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj Stando,
   modul samozřejmě stejný, ale zatím se mi sem žádný Hygen303 nedostal, takže nemůžu říci, kam to zapojit. Nicméně jak tu přistane na stole jakákoliv stanice, dávám na web postup. Třeba mi tu přistane i Hygen303.

   • standa. napsal:

    jo dobry tak jsem koukal ze do namontoval do alamat 295. mam tady dva kusy zaroven te poprosim o podrobni navod zapojeni .dekuji standa.

    • Jirka OK1ZJV napsal:

     Ahoj Stando, kdysi jsem návod na instalaci do Allamat 295 uvedl do článku: http://ok1ocb.cz/bastleni/doplneni-ctcss-do-starsich-stanic/

     Bude Ti to takto stačit? Pokud ne, napiš, co bys potřeboval vědět a já to doplním. Pro bastlíře by instalace neměla být problém, největší záludnost může být v programování modulu (pro někoho, kdo s Arduinem nepracuje). To můžeme vyřešit tím, že tu mám nějaké moduly už naprogramované a klidně jeden oželím (a pošlu třeba poštou nebo lépe do Zásilkovny).

 2. standa. napsal:

  jo dobra tak sy odtebe jeden modul vezmu.

 3. Mirek napsal:

  Dobrý den,
  mám doma dvě stanice: Elix 77S a President Harry I. U Elixe je zde popsán návod na rozšíření o CTCSS kód, dokonce vím i jak stanici přepnout do rozšířeného módu 240 kanálů (je nutné, protože nejbližší hotspot u mě je na 71. kanále). Chtěl bych se Vás zeptat, zda byste nevěděl, jestli toto lze provést i u Presidenta – tzn. použít Arduino pro rozšíření na CTCSS kód ale hlavně zda je možné ho nějakým způsobem přepnout na více kanálů. Třeba President Harry II už toto má z výroby. Rád bych využil to, co mám doma.
  Děkuji, Mirek

 4. admin napsal:

  Ahoj, u Harryho záleží na verzi – ve verzi 3 ASC už umí 80 kanálů. První verze rozšířit pokud vím nejdou. CTCSS jde doplnit do libovolné stanice, jen u ruček může být problém s místem uvnitř. Technicky to ale jde všude, spíš bude problém s kanály.

 5. Mirek napsal:

  Ahoj, díky za reakci. Tak trochu jsem to tušil, že první verze nepůjde rozšířit na 80 kanálů. Nicméně ještě mám toho Elixe, musím ale chvíli vydržet, protože můj dodavatel momentálně nemá Arduino na skladě. V tuto chvíli aspoň poslech… Mirek

 6. Mirek napsal:

  Ahoj, konečně mi dorazilo Arduino, tak se do toho můžu pustit. Nejspíš ale budu potřebovat trochu poradit. Součástky na filtr a stabilizátor už mám připravené, ale na fotkách tady vidím ještě nějakou tlumivku, která není popsaná ani na stránkách PA3GUO, ani tady a z obrázku nevidím úplně detailně jak je připojená. Šlo by poslat nějaké konkrétní schéma připojení Arduina do stanice, abych náhodou něco nezničil?
  A ještě bych měl jednu prosbu, toho Elixe jsem dostal od známého a jsou v něm provedné nějaké úpravy jako zvýšený výkon, rozšíření na 240 kanálů (to ale není moc pohodlné, protože se musí při každém zapnutí držet dvě tlačítka a potom celou stanici znova nastavit, protože je odpojená baterie – asi právě kvůli tomu rozšíření)
  Mě by stačilo, kdyby tam nějak šlo nastavit pouze 80 kanálů, ale s připojenou baterií, aby ta stanice při každém zapnutí nepotřebovala znovu nastavit. A taky bych chtěl ten výkon vrátit zpátky na 4W (nebo případně dát na zadní panel přepínač), ale nevím, která propojka na základní desce k tomu přesně slouží…
  Pokud bys byl ochoten mi tyhle informace dát, tak můj email je mirdahu@centrum.cz
  Děkuju, Mirek

  • admin napsal:

   Ahoj Mirku,
   Ono to možná vypadá jako tlumivka, ale jde jen o rezistor. U každé stanice uvádím jeho hodnotu (řádově stovky kiloohmů). Tento rezistor vždy dávám na konec drátku, kterým připojuji výstup z filtru CTCSS generátoru. To proto, abych omezil případnou indukci VF napětí do modulační cesty – takto jde přes odpor.
   Ohledně stanice poradit neumím, neznám ji, takže možnosti rozšíření jdou mimo mě. Jen jsem do ní zapojoval modul CTCSS, takže jsem zkoumal jen modulační cestu.

 7. Mirek napsal:

  Ahoj, děkuju za odpověď. Pokud je to opravdu rezistor, tak podle barevného značení má hodntou 100 ohmů. Mám na mysli ten zelený váleček připojený na jeden z pinů mikrofonu a druhý vývod pravděpodobně na anodu diody a pravděpodobně ještě drátkem na ten filtr nebo na stabilizátor. Nedokážu to z obrázku odhadnout.
  Vím, že v textu popisuješ rezistor 560 kiloohmů, ale ten předpokládám, že bude v zelené smršťovací bužírce, která vede na modro-bílý trimr.
  Jelikož obrázky nelze dodatečně zvětšit, nejsem si tím zapojením úplně jistý. Proto jsem prosil o nějaký náčrtek nebo schéma připojení toho Arduina do stanice.
  Co se týká výkonu a rozšíření, na netu jsem toho moc nenašel, ale budu pátrat dál.
  I tak ještě jednou díky.
  Mirek

 8. Petr napsal:

  Mám stanici ELIX GIANT 80kanalu, rád bych do ni nechal nainstalovat naprogramovaný ctss modul. Je tu někdo kdo by mi to mohl udělat? Na letování už moc nevidím. Děkuji Vám všem za ochotu tel: 773605779

 9. Martin napsal:

  Ahojte,
  nemá prosím někdo z vás návod jak Elixe 77S rozšířit na 80 kanálů? Rád bych po letech stanici zase začal používat, jenže během té doby přestal fungovat server cbradio, kde byly všechny návody a bohužel jsem žádnou informaci již nenašel. Mockrát děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *