OK0G – VHF převaděč na Libíně u Prachatic

Libín u Prachatic je nenápadný kopec, přestože je vyšší než všude známá Kleť. Ano, je to o pár metrů, ale je. Dnes ráno jsme k převaděči OK0BPT, který už na Libíně je, přidali jeho VHF sourozence OK0G. Značku jsme použili z historických důvodů. OK0G býval právě i na Libíně. Jen o kousek dál, na rozhledně. Tento OK0G je na stožáru, a to pod vrcholovou plošinou na nárožníku. Tedy pokud jde o jeho anténní systém, převaděč jako takový je stejně jako OK0BPT asi metr nad zemí.

Pro převaděč je použit kontroler AE3D ve stejné konfiguraci, jako je na OK0PI. Vysílají a přijímají tam dva ICOMy IC-F 1610. Převaděč podporuje především analogový provoz včetně Echolinku, ale umí si poradit i s provozy D-Star a C4FM. Oba zmíněné digitální provozy ale nevedou do žádných reflektorů, pro jejich použití je nutné je manuálně připojit (což se provádí pomocí radiostanice).

Převaděče bylo tentokrát plné auto

Duplexer nám naladil náš věrný ladič Jirka OK1HJT. Na pásmo VHF je o dost objemnější, než to bývá u UHF duplexerů, které se vejdou do větší kapsy. Na převoz duplexeru pro VHF už by to možná chtělo i větší auto.

Radioklub Písek OK1KPI si vyhrál s bednou pro technologii už při instalaci OK0BPT. Teď už bylo jednoduché přidat OK0G, i když je poněkud větších rozměrů.

Parametry převaděče:

 • Frekvence: 145.5875 MHz
 • Subtóny: 77.0 Hz RX i TX (RX je vhodné nastavit si také, aby nebyly slyšet digitální provozy)
 • D-Star – nemá výchozí reflektor, nutno připojit ručně
 • C4FM – nemá výchozí reflektor, nutno připojit ručně
 • Lokátor JN78AX
 • Echolink #654487
 • Antény dočasně použity původní po profi převaděči, v létě je čeká oprava a nastavení

Díky všem, co se účastnili montáže i všem, kteří nám pomohli testovat. Věřím, že během léta, pokud nás nezastihne nějaká pohroma, vyřešíme antény, které vypadají jako málo účinné.

Total Page Visits: 3659 - Today Page Visits: 2

You may also like...

6 Responses

 1. VHB napsal:

  Krása – šlo to jako po másle

  • OK1ZJV napsal:

   Jen ty antény se chovají všelijak. Asi se v nich nic neztrácí, ale zřejmě nám září někam, kde nikdo nevysílá. Původně byly antény někde na 165 MHz a když je teď použijeme na 145 MHz (ladí vcelku dobře, PSV je 1.33), vzájemná vzdálenost dipólů se nám ve skutečnosti (v poměru k lambdě) zmenší. Takže teď je máme moc blízko u sebe a to nám trošku boří námi vysněný diagram. Když ale antény vidím na fotce, nejspíš je čeká kompletní demontáž a výměna za něco jiného.

 2. Jihlava napsal:

  Nahazuji z Jihlavy, jak FM tak C4FM 🙂

  • OK1ZJV napsal:

   Díky, tak to zas tak špatně nechodí. Každopádně antény vylepšit musíme, protože nám to tady na jihu určitě může fungovat lépe.

 3. OK1JTC napsal:

  Převaděč otevírám z Tachova JN69HT.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *