Motorola M10 a (nejen) MMDVM
Motorola M10 je jednokanálovým klonem GM300. Jako dekorace do obýváku už nejspíš sloužit nebude, do HAMshacku se díky nemožnosti přepínání kanálů také moc nehodí, ale jako hotspot pro MMDVM modem vhodná určitě bude. Jen je třeba odstranit její největší chybu – propájet mezideskový konektor na obou stranách, aby díky oxidaci kontaktů necestovala frekvence a nevypadávala modulace.
Na konektoru pro příslušenství je sice množství různých signálů, ale praxe ukazuje, že pro MMDVM příliš vhodné nejsou. Proto si ukážeme, kde je možné získat přesně to, co MMDVM modem potřebuje. Navíc si ukážeme i signály vhodné pro převaděč, například AE3D.
Modifikace vysílací části se nijak neliší od GM300. Opět je třeba dvou miniaturních relé, která přepínají druh modulace (analog/digi). V případě, kdy bude požadován pouze jeden druh, lze pochopitelně relé vynechat a propojit vše tak, jako by relé bylo / nebylo přitažené.
Na obrázku je vidět kompletní úprava TX cesty. Na mezideskovém konektoru je třeba (pro digitální provoz) přerušit druhý a pátý pásek, vedoucí k desce, což lze jednoduše nožem. Relé se pak chová tak, že v digitálním provozu propojí druhý a pátý pin konektoru a na toto místo přivede modulaci z MMDVM modemu. Původní pásky vedoucí na konektor zůstanou nezapojené. Zároveň druhé relé propojí rezistor přímo u trimru. Vše je patrné z obrázku. V režimu analogovém obě relé vrátí zapojení do původního stavu.
Na opačné straně radiostanice je práce mnohem jednodušší. Kromě GND (modrobílý) je třeba ještě připojit se na signál analogové modulace (projde obvodem preemfáze) a /PTT. Oba tyto signály jsou vyvedeny na accessory konektoru. Bílooranžový vede na signál TX modulace (analog) a bílozelený na /PTT. Mimochodem, tyto barvy odpovídají zapojení RJ45 konektoru pro kontroler AE3D. Na stranu, kde jsou přidaná relé, vedou modrý a oranžový, přičemž modrý přivádí modulaci z modemu (flat TX audio) a oranžový spíná obě relé v okamžiku, kdy chceme vysílat digitálně.
Pokud se jedná o TX část převaděče, ostatní vodiče z kabelu zaslepíme (pozor, musí být izolované navzájem od sebe i od země).
RX část je poměrně jednoduchá. Ploché audio si vezmeme v místě, kde je připojen bílohnědý drátek na obrázku.
Pokračujeme na opačné straně radiostanice, kde připojíme ještě detekci SQL a zvolíme si, zda bude reagovat na SQUELCH se subtónem, nebo bez. K tomu slouží propojka ON HOOK téměř u čelního panelu radiostanice.
Pro lepší představu jsem na místě budoucí propojky umístil pinzetu. Je – li propojka propojena, pak se řeší jak klasický SQUELCH, tak i TONE SQL. Zůstane – li rozpojena, řeší se pouze CSQ, tedy klasický SQUELCH. Jeho úroveň se nastavuje na opačné straně radiostanice trimrem SQL.
Výsledek ve formě napětí v okamžiku otevřeného SQL najdeme tam, kde je připojen hnědý drátek.
Posledním potřebným signálem je ofiltrované RX audio. To je vhodné pro analogový převaděč (v digimodech se nepoužije).
Na obrázku je to bílozelený drátek, připájený přímo na accessory konektor na pin č. 4.
Jumper na obrázku je nutno přepnout do polohy „DF“.
Opět, pokud se jedná o úpravu pro převaděč, ostatní drátky je třeba izolovat. Naopak, pokud jde o hotspot, kde by M10 fungovala jako RX i TX zařízení, je třeba vše uvedené zkombinovat.
Velice důležité je následné nastavení. K tomu je potřeba mít 50ohm zátěž, referenční radiostanici a spektrální analyzátor, ale místo něj stačí i obyčejné SDR z TV tuneru. Na SDR přijímači i na referenční radiostanici (ideálně nějaká kvalitní ručka, nejlépe s digi provozem) je třeba nastavit shodnou frekvenci s M10. Referenční radiostanici zaklíčujeme (FM) a na SDR si najdeme střed spektra tohoto vysílání. Pak zaklíčujeme M10 a zkontrolujeme, zda nevysílá někde jinde. Většinou to tak bývá. Korekci lze provést po odkrytování zaplechované části opatrným pootočením jádra cívky hned vedle krystalu. Toto je potřeba provést u RX i TX radiostanic (v případě řešení RX+TX pro hotspot stačí samozřejmě jen jednou, nastavení platí kak pro příjem, tak i pro vysílání).
V okolí zaplechované části jsou ještě tři trimry. Uprostřed SQL – k němu asi není třeba nic vysvětlovat, funguje přesně tak, jak má. Další dva jsou pro TX modulaci. Velmi často bude třeba při kalibraci MMDVM modemu otočit i s nimi.
Uvedené úpravy fungují s AE3D a s MMDVM modemem podle F5UII.
Nejnovější komentáře