Jak to dopadlo s OK0EB

OK0EB byl nemocný. (Kdo neví, co to OK0EB je, podotýkám, že se jedná o radioamatérský převaděč na Kleti v jižních Čechách.) Nejdříve začaly problémy v pásmu UHF, které popisuje ve svém článku Robert OK1BC. Pak se ale přidaly problémy s převaděčem D-Star a nakonec přestala fungovat i poslední část, převaděč v pásmu VHF. Sice bylo znát, že přijímač na příchozí signály reaguje, ale vysílač místo nich vysílal pouze nosnou vlnu.

Dostat se k převaděči OK0EB je vždy tak trošku podobné polární expedici. Je třeba se domluvit (objednat), na místo dojet, prokousat se na stožár a popojet o pár metrů výš výtahem, na nějž je ovšem třeba mít patřičné školení. K přístupu k anténám je pochopitelně potřeba disponovat dalšími certifikáty pro výškové práce a odpovídajícím vybavením. Není to tedy jako jít někam do obchodu.

S Jirkou OK1HJT jsme vyrazili vstříc všem nástrahám na první plošinu stožáru, kde se převaděčový komplex nachází. Jak to probíhalo, se můžete podívat na videu, které Jirka vytvořil.

OK0EB

Dnes jsme ve stavu, kdy OK0EB v pásmu UHF funguje zcela, v pásmu VHF je také funkční, ale visí nad ním takový malý otazník (zdá se, že mezideskový konektor uvnitř stanice by potřeboval opět vyčistit) a D-STAR je sice probuzen, ale zlobí mu internetová konektivita, kterou budeme řešit až dostaneme hesla k mikrovlnným pojítkům, což bude nejspíše v úterý příští týden.

Provizorní řešení jsme volili hned ze dvou důvodů. Jednak jsme měli omezené časové možnosti a hlavně moc dobře víme to, co se zatím všeobecně moc neví. Všechny tyto převaděče totiž čeká velká rekonstrukce, tudíž by už nemělo smysl jim věnovat více energie. Necháme je dožít v jejich dosavadní podobě a až přijde správný čas, vydáme se na Kleť znovu a všechny je vyměníme za nové.

Jirka OK1ZJV

Total Page Visits: 2655 - Today Page Visits: 1

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *