CB reflektor – co je nového?

Je toho opravdu moc. Tolik, že moje představa, že každý hotspot bude mít svůj článek, vzala rychle za své. Pojďme se tedy podívat souhrnně, co aktuálně CB hotspoty nabízí a kde všude jsou.

Projekt CB reflektoru byl od počátku koncipován jako pokus o propojení několika málo lokalit. Původní propojení Hůry – Dobrá Voda mělo sloužit spíše jako vylepšení možností pro spojení z Č. Budějovic – tedy jako kdyby si místní stanice přesunula anténu na Dobrou Vodu, kde je vcelku slušné QTH. Následný rozvoj, který CB reflektor povýšil na úplně jinou úroveň, nejspíš nikdo nečekal.

Teď, téměř v polovině září 2021, tedy o tři měsíce později než vznikly první dva hotspoty, tu máme síť čítající 30 hotspotů rozmístěných po ČR, jeden v Rakousku (ale cca 1400 m od Bratislavy) a šest hotových hotspotů v rukách budoucích provozovatelů, kteří je budou umisťovat na finální kóty. Ve výrobě jsou další.

Původní myšlenku rozvoje sítě, kdy byly hotspoty „rozdávány“ formou zápůjčky jsem chtěl původně zaříznout u 15ti kousků, ale než jsem to stihl udělat, bylo jich o deset více. Další zájemci už si hotspoty mohou pouze odkoupit. Není v silách jednotlivce finančně držet tak velký projekt, jiná cesta už bohužel nebyla možná. Jak je ale vidět, cena 3000 Kč + doprava nijak nedokázala rozvoj sítě omezit a hotspoty rostou dál.

Původní myšlenka, že budu udržovat na webu tabulku hotspotů, se bohužel také velice rychle rozplynula, protože poslední dobou jen jím, spím, chodím do práce, pracuji na výrobě hotspotů a v neposlední řadě chytám mouchy s těmi, kdo hotspoty instalují. Občas jsme řešili i potíže způsobené ne úplně kvalitními microSD kartami v první várce. (Oprava je jednoduchá – stačí si stáhnout novou image a nahrát ji na pořádnou kartu.)

Seznam hotspotů přece jen nezanikl, naopak, dostal ještě další rozměr, a to díky mapě, kterou provozuje Apache Znojmo na www.cbpmr.info – zde je aktuální přehled o všech funkčních i připravovaných hotspotech. Tímto bych chtěl Apachovi poděkovat za pomoc s organizací dění kolem hotspotů, protože vedení agendy je něco, pro co jsem nebyl svtořen.

Díky vcelku velkému pokrytí napříč ČR se na reflektoru zrodilo každovečerní kolečko, čítající mnohdy na ČR dost neuvěřitelný počet stanic. Stabilně se jejich počet pohybuje v intervalu cca 20 – 40. Zde chci poděkovat zejména Jelenovi ČB za vzorné vedení kolečka (a propagaci na Facebooku). Stejně tak i ostatním, kteří ho občas vystřídají.

Technicky se na hotspotech stále pracuje. Změna image není nijak výrazná, ale přece jen proběhla. Asi největší přínos je v okénku pro microSD kartu, kudy ji lze rychle vyměnit. Ty hlavní změny ovšem probíhají hlavně v softwaru. Vylepšily se filtry, snížil šum, zlepšila stabilita, vychytaly mouchy ve formě několika samoopravných skriptů a hlavně díky vnitřní VPN už není třeba mít veřejnou IP adresu u přípojky hotspotu.

Hotspoty dostaly také nový server (ano, to je právě ten reflektor – server, jenž obhospodařuje své „ovečky“ – hotspoty), protože původní Raspberry Pi 400 kolabovalo zejména díky přepočítávání tabulky pro dashboard (to je internetová stránka, která zobrazuje aktivitu na jednotlivých hotspotech a je velice šikovným pomocníkem).

Dalším „IT výdobytkem“ je propojení na ZELLO díky vysilackapresmobil.cz, což umožňuje poslouchat dění na reflektoru i někde na cestách pomocí mobilního telefonu. Toto propojení je pouze jednostranné, abychom zachovali smysl CB reflektoru a nevznikl nakonec stav, kdy si všichni budou povídat pomocí telefonů a do éteru se bude vysílat čtyřicet signálů, které nikdo neposlouchá.

Jakým směrem se bude CB reflektor ubírat? Touto otázkou už se zabývám od chvíle, kdy už bylo jasné, že reflektor nebude jen lokální záležitost. Inu, píší o nás i na webu Simonthewizard.com, takže to vypadá, že jde o velké téma. Reflektor by si měl především zachovat stejnou myšlenku. Neměla by se z něj stát síť, od níž má hotspot v obýváku kdekdo. Stále bych byl rád, kdybychom opravdu vysílali a ne jen přenášeli řeč přes internet.

V budoucnu pravděpodobně zanikne možnost aktivovat odpovídač pomocí DTMF *, protože už to díky dashboardu přestalo mít smysl a spíše to ruší. Stejně tak dojde k naprostému sjednocení konfigurace všech hotspotů, protože se ukázalo, že všechny stanice musí být stejné, abychom všichni poslouchali totéž. Aktuálně je nejvíce odlišným hotspotem Dobrá Voda (Novohradské hory, JČ), kde nastane někdy v blízké budoucnosti kompletní výměna hotspotu.

Tím bych chtěl zároveň zodpovědět všechny dotazy a nabídky typu „mám tu starou stanici a chtěl bych z ní udělat hotspot“. Ano, jde to, ale hotspot bude jiný než ostatní, což se ukázalo být velkým problémem. Proto takové hotspoty mít v síti nebudeme. Staré stanice můžeme využít dále, a to díky možnosti doplnění CTCSS modulem (mají – li možnost přístupu na kanály 41-80).

V blízké budoucnosti sítě hotspotů by bylo dobré doplnit pokrytí v lokalitách, kde není ani špetka signálu. Naopak tam, kde jsou dosažitelné dva hotspoty alespoň R4 nebo R5, již není žádoucí síť dále zahušťovat.

Co je potřeba k instalaci hotspotu? Pokud existuje dostupná lokalita s elektřinou a internetem, pak už jen sestava hotspotu a anténa. Sestava hotspotu už obsahuje vše potřebné, včetně zdroje a stanice.

Rodinka hotspotů. Tyto všechny už někde běží. Na obrázku je vidět, jak celé zařízení vypadá. Nejdominantnější je ventilátor, který ochlazuje stanici, kterou ohříváme naším nekonečným žvaněním :-). Barevná „krabička“ pod stanicí je místo, kde je Orange Pi „počítač“, obsluhující stanici nad ním. Z pravého boku se do hotspotu připojuje zdroj, zezadu pak internet (LAN konektorem RJ45).

Protože hotspot obsahuje malý počítač, doporučuji mu opatřit dálkově ovládanou zásuvku (asi 270 Kč v Alze) pro případ, že by systém zatuhl. Máme několik hotspotů, kde nás první verze softwaru dokázala potrápit, ale jak se zdá, novější verze je stabilní.

Na obrázku je vidět kompletní sestava hotspotu a zdroje.

K hotspotům používáme kvalitní ATX zdroje ze serverů. Neruší a jsou už léta prověřené na radioamatérských převaděčích, kde vykazují výbornou spolehlivost i v ne úplně pohostinných podmínkách (zima, horko, vlhko, brouci, mravenci, pavouci, mouchy, myši).

Tam, kde je na obrázku vidět zátěž 50OHM, se připojuje anténa, a to dle zvyklostí konektorem PL-259.

Pod anténním konektorem je vidět i konektor RJ45 pro připojení LAN (internet).

Internetové připojení by mělo být zcela standardní, tedy bez jakýchkoliv blokací (občas bojujeme s firewallem a PPTP tunelem) a alespoň trochu kvalitní. Občas se v logu pod dashboardem vyskytne řádek např. „CH58-Jihlava: UDP frame(s) lost. Expected seq=1112. Received seq=1113“, což je upozornění, že internet zrovna teď nefunguje jak má a ztrácejí se datové rámce. To má pak za následek krátké umlčení komunikace.

Všechny hotspoty si na reflektor-server prorazí dvě spojení přes internet: Jedno hlasové, kde se přenáší komunikace reflektor-hotspot a druhé kontrolní (protokolem PPTP), kudy se pak mohou na hotspotu měnit parametry, případně ho restartovat, apod.

Instalace hotspotu tedy není vůbec složitá. Přesto je důležité upozornit, že není dobré ho instalovat tam, kde se s ním někdo bude přetahovat o anténu, nebo tam, kde by mohl svou přítomností někoho rušit (má ventilátor a svítí). Nejlépe se osvědčila místa na firmě, na chatě, chalupě, u již existujících převaděčů, atd.

Stále platí, že má – li někdo zájem o pořízení hotspotu, kontaktujte mne prosím na ok1zjv (zavináč) gmail.com, domluvíme se na detailech. Na Facebooku mě nehledejte, nejsem tam.

Na závěr ještě důležité zamyšlení: Bez těch, kteří pomáhají CB reflektor budovat, by nikdy nebyl takový, jaký je. Proto zejména jim patří velký dík.

Jirka Hůry, OK1ZJV

Total Page Visits: 4881 - Today Page Visits: 1

You may also like...

5 Responses

 1. Pavel - Teplice napsal:

  Ahoj všem. Velice kvalitně napsaný článek který vysvětluje v podstatě vše potřebné a doufám, že si toto přečte co největší počet lidí a budou tak ještě více v obraze o tomto všem.

 2. Tomáš Záboří napsal:

  Ahoj, nevíte někdo kdy dojde k zprovoznění hotspotu v Chlumci nad Cidlinou?
  Tomáš

 3. CL-95 napsal:

  A jak se na to tváří naše legislativa s VO 7? Bude-li se to rozrůstat dále, neunikne to pozornosti ČTÚ, myslím těch hnidopichů, ne těch normálních. Podle mého je hotspot dálkově ovládaná neobsazená stanice a ta tedy může vysílat jen na k18 a k23. Osobně vítám tuto aktivitu a určitě by šlo s DTMF a CTCSS i selektivně volat jen na určené hotspoty…

 4. OK1ZJV napsal:

  Ahoj, VO jsme před uvedením hotspotů měli na stole několikrát. Je to slovíčkaření, ale přeloženo do normálního jazyka je to takto:
  – Datové kanály jsou pro data, datovat se smí jen na nich a nikde jinde (jsou vyhrazeny).
  – Svolávací a opakovačové kanály (jsou určeny) mohou být kdekoliv, jen na těch určených kanálech se nesmí nic jiného – takže třeba na 1 a 80 se nesmí normálně povídat, stejně jako na 18 a 23 nesmíš překážet opakovači. Není tam ovšem nikde uvedeno, že by se nesmělo svolávat na jiných kanálech, stejně jako že by opakovač (nebo cokoliv podobného) nesměl být jinde.
  Osobně se přikláním k názoru, že na kanále 18 to spíš překáží a je lepší, když jsou hotspoty mimo základní pásmo (1-40) na kanálech 51-79. Při koordinaci se snažíme co nejvíc kanály přepoužívat a tím jimi šetřit. Ne vždy to jde, hlavně kvůli stabilnímu rušení na mnoha místech, které neumožňuje daný kanál použít.
  Co se týče rozvoje, žádný velký už se neplánuje, pevně věřím, že skončíme na magické hranici 64 online hotspotů. On i reflektor má svá omezení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *