Doplnění CTCSS do stanice President BILL

President Bill je krásně mrňavá CB stanice, kterou si mnozí právě pro její úžasnou mrňavost pořídili do auta. Bohužel právě vzhledem k její mrňavosti je velký boj umístit do ní CTCSS modul, ale nakonec se podařilo a stanici lze dokonce i zakrytovat tak, jak byla.

CTCSS modul se do Billa jen tak tak vejde.

Modul je zcela stejný jako v předchozích případech, tedy kompletní provedení od PA3GUO, včetně filtru na výstupu. Opět je vynechán trimr za filtrem a nahrazen pevným odporem 560k. Protože chceme tón 88.5 Hz, je třeba nezapomenout uzemnit vývod č. 7 na desce Arduina.

Napájení pro modul jsem získal na prostřední špičce konektoru mikrofonu. Tam je napájení vypínané, což je dobře, protože modul poběží jen v případě zapnuté stanice (v autě je to dost důležité). Odtamtud jde napájení na vstup stabilizátoru 78L05 (jehož prostřední noha je připojena na zem – stínící kryt) a dále už pokračuje 5 V na vývod VCC desky Arduino PRO mini. Dva vývody GND jsem využil i mechanicky a s jejich pomocí drží modul nad koncovými tranzistory. Právě proto, že Bill se umí dost výrazně ohřát (a navíc se předpokládá provoz v autě), vyvaroval jsem se uchycení pomocí tavného lepidla.

Připájet drátek s modulačním signálem je práce pro hodináře. Nejprve je třeba odpojit pásek na desce displeje, pod nímž se rozkryje místo, kam je třeba drátek připájet. Pak už to chce jen pevnou ruku a dobré oči.

Šipka ukazuje místo, kam patří drátek s CTCSS signálem

Doporučuji tenký drátek, aby nedošlo k odlomení kondenzátoru, na nějž se drátek připojuje. Je možné ho připojit i na nožičku IO, ale to ať si každý zvolí sám. Jak je vidět o něco výše, stejnou metodu použili i přímo ve fabrice. Nyní je možno vrátit zpět pásek do konektoru a stanici složit.

Total Page Visits: 1832 - Today Page Visits: 1

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *