Zello RX i TX kanál pro CB reflektor

Hotspoty CB reflektoru už běží tak dlouho, že si mnozí ani nedovedou představit, že byly doby, kdy žádné hotspoty na CB pásmu nebyly. Stále procházejí technickým vývojem, stále některé mizí, nové se objevují. Stejně tak je to s funkcemi, které v průběhu jejich rozvoje síť postupně dostávala.

Když jsme síť poprvé propojili se sítí Zello, neměli jsme ani pomyšlení na to, aby Zello mohlo fungovat obousměrně – tedy nejen pro příjem, ale i pro vysílání. Čas ale ukázal, že není třeba mít strach. Z povahy platformy Zello vyplývá, že Zello není plnohodnotnou náhradou CB radiostanice (v případě spojení s CB hotspoty), ale že dobře poslouží tomu, kdo obvykle vysílá pomocí opravdového rádia, ale zrovna někdy nemůže rádio použít, a tak sáhne obvykle po mobilním telefonu s aplikací Zello.

Pro tento účel jsme ve spolupráci se spolkem Vysílačka přes mobil vytvořili obousměrné propojení CB – Zello.

K tomu slouží Zello kanál VPM CZ CB-Zello. Jeho správcem je spolek Vysílačka přes mobil. Kanál je zabezpečen tak, aby nemohlo dojít k jeho zneužití a je na něm stálý dohled. Z toho důvodu je potřeba při ověřování uživatele projít jednoduchým přihlašovacím procesem, obdobně jako je to v radioamatérských sítích například ve službě Echolink. Cílem je především filtrace těch, kteří o rádiovém provozu nic neví a neumí v něm fungovat.

Kdo má čisté úmysly a aktivně využívá CB reflektor přes rádio, má možnost se registrovat. Postup je následující:

Pro přístup na nový kanál pro obousměrnou komunikaci s CB hotspoty si do Zello aplikace přidej kanál „VPM CZ CB-Zello“ a odešli žádost o přístup na https://vpmcz.net/zadostcbzello – tam provedou ověření uživatele a umožní mu do kanálu přístup.

Ani úspěšné ověření uživatele ovšem není neomezeným klíčem pro kohokoliv, kdo by chtěl provoz jakkoliv narušovat. Nastane – li ze strany takového uživatele jakékoliv nepřípustné chování, bude tento uživatel zablokován bez nároku na obnovení přístupu.

Vzhledem ke skutečnosti, že provoz na CB reflektoru i na Zello kanálech má charakter pouze našeho hobby, nemá pro nás smysl ztrácet čas s někým, kdo s námi toto hobby nesdílí a hodlá nám ho jakkoliv komplikovat. Abych urovnal různé domněnky, kolující po sociálních sítích, uvádím zde, že z provozu CB reflektoru opravdu nejsou žádné provize, opravdu nedostáváme žádné peníze (od nikoho) za reklamu a Zello nám opravdu nevyplácí žádné odměny za to, že jim zatěžujeme server provozem. Ve skutečnosti je tento krásný koníček dotován z kapes několika málo nadšenců – jednotlivců, kteří jsou ochotni něco investovat, aby dopřáli sobě i ostatním nějakou tu zábavu.

Originální článek najdete zde: https://vysilackapresmobil.cz/aktuality/novy-kanal-vpm-cz-cb-zello-s-pristupem-na-crosslink-cb-reflektoru-a-zello/

Total Page Visits: 4245 - Today Page Visits: 1

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *