Nové VO-R/7/07.2023-4 pro provoz na pásmu CB 27 MHz

Dlouho očekávané VO-R/7/07.2023-4 je konečně na světě. ČTÚ ho přes všechny své sliby, kolik na přelaďování hotspotů bude času, vydal 18.7.2023, zveřejnil 26.7.2023 a v platnost přijde 15.8.2023.

Podívejme se, co nového přináší:

Za zmínku určitě stojí některé dílčí úpravy, které mají ČTÚ zjednodušit boj s rušiteli, tudíž lze očekávat, že rušení (zejména hotspotů) musí po 15.8.2023 zcela ustat, protože jinak si ČTÚ ještě ten den, kdy bude rušení zjištěno a nahlášeno, pro rušitele přijede.

Mění se ustanovení o opakovačích. Nově už nesmí být na jiných kanálech, než 18 a 23.

Vzniká zcela nové ustanovení o hotspotech, kdy jim byly přiřazeny konkrétní kanály (60, 66, 68, 69, 71, 78) a byly stanoveny další omezující podmínky:

 • Povinnost deaktivace hotspotu, nepřijal – li po dobu 30 minut žádný signál. ČTÚ neuznal mou připomínku, že pokud hotspot vysílá, nemůže být aktivován přijatým signálem, tudíž si posluchači budou muset do mezer mezi relacemi zaklíčovat a bude vznikat zmatek. Bude tedy vznikat zmatek.
 • Není možné provozovat hotstpoty blíže než 15 km od hranice s Rakouskem a Polskem. Díky tomu musel zaniknout hotspot Dobrá Voda, zanikne i hotspot Ostrava – zde není jiné řešení. Některé se přesunuly.
 • Je povoleno používat jen antény se ziskem do 0 dBd včetně. Tudíž GP1/2 je největší anténa, která se na hotspot smí použít. 5/8 už ne.
 • Zdrojem dat pro vysílání hotspotů musí být pouze schválené kanály na pásmu CB. Tudíž není možné propojení do jiných sítí a není také možné provozovat Zello a podobné platformy (na přijem ano, ale na vysílání ne).

Co se tedy změní? Změny už probíhají, většina z nich už proběhla.

 • 15.8. 2023 přestane být funkční vysílání přes Zello kanál. Fungovat bude pouze příjem.
 • Hotspoty jsou aktuálně (1.8.2023) téměř všechny přeladěny na správných kanálech, zbývá 6 kusů k přeladění. Dashboard se aktualizuje s přibližně denním zpožděním. Postupně oslovuji provozovatele a ladíme. Věnujte prosím pozornost změnám na dashboardu.
 • Hotspoty u hranic, které nesplňují podmínky ČTÚ, budou buď zrušeny, nebo přesunuty dále od hranic. Zde už je práce víceméně hotová.
 • Vzhledem k nízkému počtu kanálů jsou ve hře dva subtóny CTCSS: 88.5 Hz (původní) a 103.5 Hz (nový). Pokud hotspot nelze aktivovat pomocí 88.5 Hz tónu, půjde to pomocí 103.5 Hz.

Tyto změny se samozřejmě týkají jen hotspotů na reflektoru OK1OCB. V ČR funguje ještě přinejmenším jedna síť, které se změny týkají, kde sice nemají Zello, ale provozují některé hotspoty na UHF pásmech, což také nebude odpovídat novému znění VO a bude nutné tyto změny nějak respektovat.

Nové VO se značně liší od původního návrhu. Je vidět, že v ČR je opravdu možné z pozice (odborné) veřejnosti ovlivnit i takováto rozhodnutí, ale bohužel je vidět i to, že z pozice osoby, která nedodržuje ani elementární podmínky provozu, lze vyvolat aktivitu úřadu a stanovit k jednání likvidační podmínky pro aktivitu, která nikomu nevadí, jen se jistým jednotlivcům údajně příčí, proto se ji rozhodli poškozovat zcela mimo rámec nejen slušného chování, ale i podmínek, které ČTÚ stanovil v předchozím VO. Děkuji všem, kteří se k VO vyjádřili a snažili se usměrnit mnohé ne zcela rozumné návrhy. Podoba, v jaké je dnešní VO, má jen minimum chyb a je výsledkem práce všech, kteří mají na provozování sítě hotspotů (a obecně i na vysílání jako takovém) zájem. Svůj díl práce má i ČTÚ, ovšem můj osobní názor je, že se dalo udělat více. Zářným příkladem je hranice se SR, kde Úřad neměl snahu v první variantě VO prověřit možnost provozování hotspotů.

Jirka Velíšek, OK1ZJV, VO OK1OCB

Total Page Visits: 10063 - Today Page Visits: 4

3 Responses

 1. Hotspoty jsou na nové VO připraveny. Vše, co bylo třeba přeladit, je přeladěno. Dnes jsem dokončil skripty pro automatické uspávání hotspotů, tudíž hotspoty teď korektně usínají půl hodiny po své poslední aktivaci. To je nyní vidět i na dashboardu (často jste se na to ptali – jak se pozná spící hotspot). Spící hotspot má ode dneška status SLEEP. Probouzí se krátkým zaklíčováním.

 2. Charlie Oslavany napsal:

  Ahoj.Jirko děkujem za tvé úsilí a práci s HS..Hlavně,že fungujem dál a to je to hlavní..

 3. OK2VLK napsal:

  Ten zákaz provozovat jako zdroj vysílání VoIP sítě typu Zello je na jednu stranu škoda, na druhou stranu, pokud se nad jeho důvody a důsledky člověk více zamyslí, dává možná docela smysl. Větší škoda je možná spíše těch „mostů“ do UHF pásma (předpokládám sdílenky), které jsem sice neměl možnost vyzkoušet, ale znějí mi jako hodně zajímavá věc. Co se CB hotspotů týče, osobně bych možná trochu zvýšil ten půl hodinový limit pro uspání hotspotu. Alespoň na 1 hodinu. Většinou jsem na cestách co se CB týče spíše posluchač a na poslech CB hotspotů jsem se vždy těšil, takhle mám na většině míst smůlu, jelikož většina místních hotspotů vesele spí. 🙂

  Každopádně díky Jirko Tobě i dalším dobrovolníkům za tu hromadu práce i financí, které tento unikátní projekt určitě stál a nenechte se odradit nenávistnými projevy některých (často závistivých) jedinců.

  Díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *