TIP na levný DTMF mikrofon

Díky občasnému použití Echolinku jsem si zvykl na možnost odpípat DTMF příkazy rovnou z mikrofonu. DTMF dialer je dnes nesehnatelná věc a hlavně není ani moc praktická – pořád je někde jinde než mikrofon a ne vždy má člověk obě ruce volné, aby mohl dialer přiložit na mikrofon a ještě mačkat na klávesnici.

Zaujal mě jeden kousek v Číně:

CZK 243.50 70%OFF | 2021 Hot 8Pin HM-118TN Mic DTMF Handheld Microphone For ICOM IC-706 IC-706MKII IC-706MKIIG IC-208H Ham Transceiver Speaker
https://a.aliexpress.com/_mN0cIY1

Zaručeně pravý značkový mikrofon ICOM

Nápis ICOM svědčí o jeho „pravosti“. Když jsem ho připojil k ICOMu IC-F1610, kterých za poslední dobu proběhlo různými bazary velké množství, vypadalo to, že funguje korektně. Nejvíce mě zajímalo, jak je řešeno DTMF – jestli mikrofon posílá příkazy do stanice a ta pak generuje tóny, nebo jsou naopak DTMF tóny generovány přímo v mikrofonu a přimíchány do audio cesty. A tak to opravdu je – DTMF se generuje přímo v mikrofonu, což otevírá cestu k použití u libovolné radiostanice.

Můj cíl bylo Yaesu FT-8×7. Po otevření mikrofonu jsem zjistil, že úprava nebude nijak složitá. Z původní šňůry jsem odstříhl konektor (ten, co je schovaný uvnitř mikrofonu, druhý konektor na konci kabelu jsem ponechal) a vypájel RJ45 zásuvku na desce mikrofonu.

Konektor RJ45 (dole černá kostka) jsem odpájel a na jeho místo připojil drátky přímo z kabelu.

ICOM a Yaesu mají jinak řešeny UP / DOWN signály (FAST jsem vynechal, není na něj tlačítko, ale není problém ho přidat, pokud si chce někdo hrát s vrtačkou a tavným lepidlem). Především je třeba odstranit SMD rezistor na obrázku vlevo nahoře, u tlačítka. V případě použití pro CB stanice bude ještě třeba odpojit u tlačítka UP z jednoho pólu zem a připojit tam napájecí napětí. To se bude dělat vcelku pracně, protože bude nutné „odfrézovat“ DPS kolem vývodu tlačítka, ale není to nemožné, je to pár minut práce a postačí ulamovací nůž.

Finální zapojení pro Yaesu FT-8×7.

Teď už stačí jen správně připojit drátky z kabelu. Černý jsem zaizoloval a kdybych náhodou zatoužil po tlačítku FAST, které obvykle nepoužívám, mohu ho využít. Na spodní řádku vývodů od konektoru RJ45 jsem připájel zleva modrý, šedý a zelený drátek. Červený jsem musel prodloužit a připájel jsem ho na místo, kde jsem odstranil rezistor, a to na plošku vpravo. Oranžový a bílý jsou GND, mohou být spojeny, přípojné body jsou zřejmé z obrázku. Žlutý je napájení, u něhož bych se ještě zastavil.

Yaesu používá 5V napájení, ICOM 8V. Pro jiné radiostanice než Yaesu je potřeba zjistit, jaké napětí je k dispozici a podle toho zvolit přípojný bod v mikrofonu. Je – li napětí vyšší než 5 V, je třeba připojit se před stabilizátor. Pokud je napětí 5 V, pak se bude hodit ploška u kondenzátoru (na obrázku, žlutý drátek).

Možná by se vyplatilo propájet přepínač na boku, protože teď by blokoval jen signál DOWN, což je asi zbytečné. Přepínač lze použít na libovolnou jinou funkci, ale to už nechám na každém. Já se ho prozatím nebudu všímat.

Mikrofon povídá velice pěkně, jen je třeba v menu radiostanice stáhnout hodnotu FM MIC GAIN na cca 25. To proto, že původní dynamický mikrofon zdaleka nedosahuje takové úrovně, jako tento elektretový. Kdo chce s tímto mikrofonem používat CQbox, bude si muset vyhrát s odfiltrováním napájení elektretu a zřejmě s paralelním odporem k mikrofonu, protože v tomto zapojení do mikrofonní cesty proniká brum. To si nechám na dlouhé zimní večery.

Za 250 korun včetně poštovného je to moc pěkný kup a doporučil bych ho všem, kteří mají rádi Echolink, případně pro použití na CBčku, kde se může hodit ještě častěji.

Rekapitulace drátků:

 • červený – UP (v případě Yaesu je proti GND, pro CB nutno u tlačítka přepojit na + a místo odporu vlevo nahoře dát propojku)
 • modrý – DOWN
 • žlutý – napájení – pro 5V jako na obrázku, pro větší napětí připojit před stabilizátor (třeba na jeho chladící vývod, nebo na volnou plošku pro neosazený SMD kondenzátor pod ním)
 • bílý, oranžový – GND (na obrázku dvě možnosti, mohou být propojeny)
 • šedý – modulace
 • zelený – PTT (proti zemi, tak je to snad všude)
 • černý – tlačítko FAST u Yaesu, zde nepoužito

Jirka Velíšek, OK1ZJV

Total Page Visits: 2029 - Today Page Visits: 4

You may also like...

3 Responses

 1. Matěj napsal:

  Ahoj, prosím pěkně o informaci. Když jsi mikrofon HM-118TN zkoušel připojovat ke stanici IC-F1610, fungovalo ti ovládání přepínání kanálů UP/DOWN na mikrofonu?
  Dnes mi také dorazil, DTMF funguje a podsvit svítí, ale vysílačka nereaguje na mačkání tlačítek na horní straně mikrofonu (bez ohledu na pozici vypínače na boku mic, který je aktivuje). Je možné, že tuto funkci prostě nepodporuje, ale rád bych si to potvrdil 🙂

  • OK1ZJV napsal:

   Ahoj,

   Už tu žádný ICOM 1610 nemám, abych to vyzkoušel, tak nevím, nepovím. Třeba to zkusí někdo jiný.

 2. Aleš napsal:

  Ahoj, bylo by možné tento mikrofon upravit i pro připojení k CB Allamat 296? Pokud ano, věděl by někdo zapojení? Díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *