Stručný návod k používání CB hotspotů

Poslední dobou se množí nejen dotazy, jak CB hotspoty používat, ale množí se i hodně dezinformací, zpravidla pramenících z neznalosti, která pramení v neochotě číst dlouhé články. Proto se na CB hotspoty podíváme velice stručně a názorně.

Co jsou to CB hotspoty a k čemu slouží?

CB hotspoty jsou obyčejné CB stanice s hlasovým připojením do internetu. Takováto stanice (myšleno radiostanice, vysílačka) je umístěna někde v dosahu ostatních stanic (myšleno CBčkářů). Hotspot je díky reflektoru (řídícímu mozku) spojen s ostatními reflektory (ty jsou v jiných městech). To všechno tvoří síť, kde platí, že jeden přijímá a ostatní vysílají.

Je to převaděč?

Není to převaděč. Hotspot je vlastně polovina převaděče. Převaděč vysílá na jedné frekvenci to, co přijímá na druhé frekvenci. Hotspot ale funguje jen na jedné frekvenci (kanále). Na tomto kanále střídavě přijímá a vysílá (stejně jako to děláme i my, když si povídáme).

Jak tedy poznám, že je na kanále hotspot?

Správná otázka! Bystré ucho pozná všechno. Ale hotspot se opravdu těžko pozná. Pokud vysílám na kanále, kde „sedí“ hotspot, nemůžu poznat, že mě poslouchá. Stejně tak ani v běžném provozu nepoznám, kolik lidí mě poslouchá. Hotspot je stejně jako všichni posluchači naprosto nenápadný. On jen poslouchá provoz na kanále a posílá ho přes internet do reflektoru (a ten to rozesílá ostatním hotspotům, které to odvysílají). Pokud nemá důvod, nevysílá.

Jak si ověřím, že na hotspot dosáhnu?

K tomuto účelu mají všechny naše hotspoty odpovídač, stejně jako třeba selektivní volba. Odešlu – li DTMF kódem hvězdičku, pak se hotspot sám ozve a „představí se“. Tím vím, že mě hotspot slyší a já slyším hotspot. Zároveň vím, že mám nastaven správný CTCSS tón.

Jak se přes hotspoty povídá?

Skoro stejně jako napřímo. Jen doporučuji větší mezery mezi relacemi třeba o jednu až dvě vteřiny.

Pomůže mi hotspot pro spojení v jeho dosahu?

Nepomůže. Hotspot není opakovač. Proto není ani důležité, aby byl na nějakém skvělém kopci. Úkolem hotspotu není dělat spojení na velkou dálku. To nám zařídí internet. Hotspot jen vezme to, co slyší a pošle ostatním hotspotům. Zároveň to, co přijme nějaký jiný hotspot, nám odvysílá. Místní spojení nijak neovlivňuje. Může tedy jednoduše nastat situace, kdy jeden hotspot používají dvě stanice, které se navzájem neslyší.

K čemu mi hotspot je, když neslouží jako opakovač?

Opakovač umožňuje domluvu dvou stanic, které se vzájemně neslyší, ale obě dosáhnou na opakovač. To hotspot neumožní. Hotspot ale zajistí propojení s ostatními hotspoty, takže pokud kterýkoliv z nich něco uslyší, ostatní to odvysílají. Hotspot umožňuje spojení na neomezenou vzdálenost, kdežto opakovač je omezen pouze svým dosahem. Hotspot ovšem sám o sobě nic nezmůže, musí být alespoň dva, aby jeden přijímal a druhý (a další) v tu chvíli vysílal.

Musím při vysílání nějak hotspot aktivovat?

Ne. Hotspot běží pořád a neustále je připojen do reflektoru (pokud nenastane nějaká technická závada). Jakožto posluchač se pouze naladím na příslušný kanál a poslouchám. Jakožto vysílač si musím ještě nastavit ve stanici CTCSS subtón (u každého hotspotu je uveden). Pak už vysílám jako běžně, není žádný rozdíl.

Co je to CTCSS subtón?

Profi stanice i radioamatéři znají CTCSS už léta. CB radio zná CTCSS až v posledních letech. Tóny CTCSS umějí vysílat jen novější radiostanice (ani nemusí být drahé). Příkladem budiž CRT Megapro za 1800 Kč, President Lincoln 2, President Randy… CTCSS ovšem umějí vysílat i radioamatérské stanice, které umožňují CB provoz, například Yaesu FT-8×7. CTCSS se hodně rozšířilo i díky opakovačům Faltus. Mnozí CBčkáři si do stanic zabudovali dodatečný modul (s cenou řádově několik stokorun).

Co když moje CB stanice CTCSS neumí?

To je bohužel častý případ. Buď je možné doplnit přídavný modul (chystám návod), nebo pak jedině udělat si radost a zakoupit si třeba nové CRT Megapro s CTCSS. Pokud nákup nové stanice kasička neumožňuje, modul za třeba tři stovky si může dovolit každý.

To opravdu nejde se obejít bez CTCSS?

Bohužel ne, alespoň ne v této době, kdy DX stanice mají silnější signály než naše místní. Provoz na reflektoru by byl značně nepřehledný, kdyby se tam každých pět vteřin vyskytlo nějaké rušení z různých koutů republiky. Několik hotspotů z první série sice je vybaveno dvojitým SQUELCHem, ale ten klasický SQUELCH je vlivem rušení na pásmu nyní tak zatažen, že se přes něj stejně nikdo nedostane, ač je jeho signál poměrně silný.

Jak mám začít?

  • Najdi si na webu ok1ocb.cz nějaký dosažitelný hotspot. Například jsi – li z Jindřichova Hradce, pak je to hotspot na kanále 55 (26.705 MHz).
  • Nastav si CTCSS subtón ve stanici na 88.5 Hz. Stačí na vysílání, na příjem není třeba (možná je to pro začátek i lepší ho mít jen na TX). Nemáš – li CTCSS, můžeš jen poslouchat, nebo se jím musíš vybavit (viz výše).
  • Vezmi DTMF dialera (třeba CRT Megapro má DTMF mikrofon, to je praktické), případně si stáhni aplikaci „DTMF tone generator“ pro Android, přilož k mikrofonu, zaklíčuj a odešli hvězdičku (*). Pokud uslyšíš odezvu od reflektoru (hlas řekne pár informací), pak jsi připraven k vysílání. Pokud ne, pravděpodobně na reflektor nedosáhneš (zkus jiný), nebo můžeš mít problém s DTMF tóny (ověř s někým na pásmu, třeba kdo má DTMF selektivu), nebo máš problém s nastavením CTCSS (ověř, zda máš na TX nastaveno vysílání CTCSS tónu dle informací o daném hotspotu).
  • Pokud se hotspot ozval, pak vše funguje a můžeš vysílat. Zaklíčuj, dej výzvu a čekej, třeba se někdo z jiného kouta republiky ozve!

V našem městě žádný hotspot není. Máme tu ovšem možnost umístit ho na místní silo, kam to chodí z celého města.

Pak mi stačí napsat (ok1zjv na gmailu) a domluvíme se na spolupráci. Můj cíl je podpořit rozvoj hotspotů tak, že zájemcům, kteří mají možnost umístění, poskytnu prvních deset kusů formou zápůjčky po dobu používání. Oni pouze umístí zařízení tak, aby na něj nepršelo a nikdo ho neukradl, připojí elektřinu, internet a CB anténu. To je jediná věc, kterou půjčit nemohu (tu musí mít svou). Součástí zápůjčky je tedy i stanice a zdroj. Pokud by se hotspot neměl dlouhodobě používat, chci ho vrátit.

Kam je vhodné hotspoty umisťovat?

Rozhodně ne přímo tam, kde už někdo vysílá. To by pak docházelo k situaci, kdy by hotspot příliš blízké stanici „kradl signál“ a samozřejmě i ona blízká stanice „kradla signál“ hotspotu. Vhodné je hotspot umístit alespoň kilometr od nejbližšího CBčkáře. Ideální je třeba vodárna nad městem, nebo chata v chatové oblasti za městem. Samozřejmě je třeba, aby se do daného místa dovolali ti, kteří hotspot chtějí používat. Není úplně nutné, aby byl hotspot na super vysoké hoře, aby bylo možné se na něj dovolat z pěti velkých měst. Možná je lepší řešení umístit do pěti měst pět hotspotů.

Jaké jsou náklady na provoz hotspotu?

Pokud uvážím, že internet a elektřina už na místě jsou, pak jde jen o spotřebovanou elektřinu. To je cca 3 W v průměru (vysílání běží jen občas). Pokud stojí na daném místě jedna kilowatthodina pětikorunu, pak roční provoz vyjde na 132 korun. Záleží na provozu, ale i kdyby byl na hotspotu „expediční“ provoz nonstop celý rok, pak se jeho roční útrata nedostane přes 550 korun. Takový provoz je ovšem z říše sci-fi.

Jaké jsou parametry hotspotu?

Úplně stejné, jako u jakékoliv CB stanice, splňující požadavky všeobecného oprávnění. Hotspot má výkon 4 W a po všech stránkách splňuje stejné požadavky, jako ostatní CB stanice. Jeho srdcem je úplně běžná CB stanice.

Total Page Visits: 8935 - Today Page Visits: 6

You may also like...

7 Responses

  1. Daniel napsal:

    Ahoj Jirko,máme problem s internetem,uvažujeme o mobilu.Kolik to prosim tě žere dat ? Daniel HK

    • Jirka OK1ZJV napsal:

      Ahoj,

      Tak třeba teď (20:37) má Znojmo přeneseno 71 MB. Den ještě neskončil, ale málokdy bývá přeneseno nad 90 MB. Takže by se dalo říci, že 3 GB měsíčně stačí. Dá se ale hřešit na nízkou rychlost – ono to jede cca 70 kbps, což svádí k vyzkoušení, jestli by to nejelo i na nějakém tarifu, kde je třeba 250 MB plnou rychlostí a pak to spadne na 128 kbps až do konce zúčtovacího období. Normální člověk by asi vyskočil z kůže, ale hotspot se s nízkou rychlostí pravděpodobně spokojí. Ale vyzkoušené to není.

  2. David Příbram napsal:

    Potvrzuji, na měsíc by 3-4GB mělo stačit. Dnes je 19 a od 1 mám projeto 1,82GB.

  3. Roman napsal:

    Dobrý večer, Rád bych věděl více informací. V Třebíči Vás beru na 33B. Je to možné?

    • OK1ZJV napsal:

      Ahoj Romane, v Třebíči je hotspot opravdu na kanále 73, tedy 33B. To je správně. Pokud chceš vysílat, je třeba se vybavit CTCSS subtónem, buďto doplněním do stanice, nebo použitím stanice, která už subtón umí.
      Seznam hotspotů najdeš tady: http://cbradio.ok1ocb.cz/

  4. Jan napsal:

    Ahoj máš zkušenosti s ostrovním systémem ? Mám chatu v Orlických horách u pevnosti Hanička , na kopci je nevyužitý sloup. Tak jen pro zajímavost jestli by se vyplatilo či ne a jde o to jestli nějak hot spot tam kolem není Honza Haďák 🐍

  5. Filip72 napsal:

    Prosba. Pomůže někdo instalovat CTCSS na starší Alan 42 Multi? Předem díky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *