Terminal mode na IC-9700

A teď slíbený dovětek. Roman měl rádio nastavené přesně tak, jak mělo být (a jak je výše popsáno), přesto Terminal mode nefungoval korektně. Odvysílané relace odcházely do sítě D-Star korektně, ale žádné nepřicházely. Hlavu si nás s tím lámalo několik, ale nakonec jsme řešení našli. Je ovšem velice specifické, šité na míru. A to proto, že Romanův ISP (poskytovatel internetu) mu blokuje některý druh provozu. Proto přišlo na řadu řešení IP tunelem. Ve zkratce jde o to, že Romanův transceiver jsme virtuálně připojili do jiného internetu, než je ten Romanův, a to s užitím jeho vlastního internetu. Zní to divně? Více napoví obrázek.

Stav před – toto nefungovalo

Na obrázku výše je původní stav. Každý by si řekl, že takto všechno musí fungovat. Bohužel, poskytovatel internetu na straně OK2PKT nějaký provoz blokuje, proto se k Romanovi hlasový stream nemohl dostat. Udělali jsme tedy změnu, jak znázorňuje další obrázek:

To už funguje!

Celé kouzlo ovšem není v přidání routeru Mikrotik. Kouzlo je v tom, co tento router dělá. To bude vidět na dalším obrázku:

Tunel skrz celou republiku

Roman dostal poštou už nastavený router, který se připojil pomocí PPTP protokolu do routeru u převaděče OK0BLI na Lipně (vůbec nejde o převaděč, hlavní je internetová přípojka s veřejnou IP adresou). Tam je totiž veřejná IP adresa kvůli Echolinku a je škoda ji jen tak nechat ležet ladem. Převaděč ji na nic jiného nepotřebuje (ani na D-Star provoz). Uvnitř PPTP tunelu je zabalen EoIP tunel, což je ve zkratce takový virtuální kabel, natažený skrz internet. Ten kabel je zapojený na jedné straně v routeru u převaděče OK0BLI a druhý konec je připojen do Romanova transceiveru. A teď konečně můžeme nastavit potřebnou „UDP hole“, tedy díru UDP portů, směrovanou z veřejné IP adresy přímo do transceiveru.

To už je jednoduché, stačí v routeru nasměrovat porty 50000 až 50003 na IP adresu transceiveru. Ten, kdo má zcela transparentní připojení k internetu (včetně veřejné IP adresy, která nemusí být pevná), udělá pouze toto. Ten, kdo má ale jakkoliv omezené připojení, případně nemá veřejnou IP adresu, bude odkázán na pomoc někoho, kdo by mu k tomuto účelu veřejnou IP adresu propůjčil.

K vytvoření tunelu jsem použil routery Mikrotik. Ty lze sehnat za cca čtyři stovky (jeden kus) třeba na Alze. U převaděče OK0BLI už router Mikrotik byl (je u každého z mých převaděčů), proto stačilo jen správně nastavený router doručit na druhou stranu tunelu.

Budete – li někdo potřebovat také vyhloubit nějaký IP tunel, napište pod článek do diskuse a řešení určitě najdeme.

Děkuji Romanovi OK2PKT za pěkně zpracovaný článek s mnoha obrázky.

Jirka, OK1ZJV

Total Page Visits: 3226 - Today Page Visits: 2

You may also like...

1 Response

  1. Vašek Jilek OK1DCS napsal:

    Ahoj Jirko, vidím, že pracujete s IC 9700, potřeboval bych něco poradit. Mohu se obrátit na Tebe, nebo na Romana OK2PKT. Prosím o tel. čílo, zavolám. Moc děkuji Vašek OK1DCS

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *