Od března 2021 je nutné zabezpečení DMR hotspotů!

Od března 2021 už nebude možné připojit si DMR hotspot do sítě Brandmeister zcela bez hesla. Doplnění hesla je jednoduché. Společně se na celý proces podíváme.

Nejsložitější je zjistit IP adresu hotspotu, protože jsme ho oživovali před půl rokem a IP adresu si už nepamatujeme. Způsobů je vcelku hodně, například se můžeme podívat do DHCP tabulky našeho domácího routeru. Ale to se může v některých přápadech ukázat jako složité. Proto zabrousíme do Obchodu Play (na Android telefonu / tabletu) a zdarma tam zakoupíme aplikaci FING. (Pokud IP adresu víme, není co řešit, tento krok přeskočíme.)

Po jejím spuštění provedeme skenování sítě, k čemuž slouží tlačítko úplně nahoře.

Aplikace projde celou síť a začne zobrazovat nalezená zařízení. (Asi nemusím upozorňovat, že telefon musí být do té WiFi sítě připojen, aby v ní mohl zjišťovat zařízení. Pokud je na mobilních datech, nenajde pochopitelně nic.)

Hledáme Raspberry Pi. Pod jeho názvem je pak zobrazena IP adresa.

Po nalezení IP adresy už jen tuto adresu stačí zapsat do adresního řádku prohlížeče (např. Chrome). Udělal jsem to rovnou v telefonu, když už je v ruce..

Šipka s modrou výplní ukazuje na přihlášení do konfigurace. Tam klikneme a zobrazí se dotaz na jméno a heslo:

Přihlašovací jméno je „pi-star“ (je tam pomlčka, klidně použijeme mínus z numerické klávesnice) a heslo je (pokud nebylo změněno) „raspberry“.

V odstavci „DMR Configuration“ je volná kolonka „Hotspot Security“. Tam zapíšeme heslo. Stačí si vymyslet nějaké těžké slovo. Co třeba „Olovo“? 🙂 Uložíme kliknutím na tlačítko „Apply Changes“ hned pod odstavcem „DMR Configuration“ (takových tlačítek je tam víc, správné je to hned pod daným odstavcem).

Hotspot máme nastaven. Teď ještě musíme oznámit Brandmeisteru, jaké heslo má vyžadovat. To provedeme v jeho Selfcare. Otevřeme si ho na nové záložce v prohlížeči (abychom si mohli překliknout zpět na tento návod). Klikněte na tento odkaz: http://brandmeister.network. Zobrazí se přihlášení:

Vpravo nahoře klikneme na „Login“ a poté vyplníme jméno a heslo. Klikneme modré „Login“. Nevím proč, ale pořád mě to svádí klikat na tlačítko červené…

Teď si nastavíme heslo. Kliknutím na svou značku vpravo nahoře a následně na položku „Selfcare“ se dostáváme do cíle.

Zde je třeba zapnout volbu „Hotspot Security“ a následně vyplnit položku „Password“. Tam je samozřejmě třeba vložit totéž heslo, které máme zadané v hotspotu. Pak zbývá poslední úkon – kliknout na „Save“.

Kdo je takto připraven, vysílá i po prvním březnu 2021. Kdo ne, bude možná několik dnů pátrat, proč je na DMR takové ticho.

(Toto se týká pouze hotspotů, ne převaděčů.)

Jirka OK1ZJV

Total Page Visits: 2847 - Today Page Visits: 1

You may also like...

3 Responses

 1. Článek pomohl napsal:

  Ahoj Jirko.
  Mnohokrát děkuji za přínosný článek. Včera jsem po pár měsících zapnul doma DMR a divil se proč to nejde. Po zadání dotazu do google mě to navedlo sem. Už vše funguje. Ahoj Jarda OK1JHR

 2. Aleš, OK1EKO napsal:

  Ahoj Jirko, udělal jsem to podle tohoto návodu a když zavysílám, tak mi ta stanice něco řekne asi anglicky a objeví se nápis přez displej Miss Call. Jestli to dobře chápu, tak mi chybí někde volačka, ale nevím kde. V Pístáru ji mám vyplněnou dobře.

  • Jirka OK1ZJV napsal:

   Ahoj, volacku musis mit jak v PIstaru, tak i ve stanici. Napis Missed Call je jen dusledek toho, ze na stanici prijde soukroma hasova zprava (je to jen oznameni ke zprave, kterou slysis).
   Zprava muze znamenat cokoliv a byo by dobre ji nejak rozlustit – pak se dostaneme dal. Pres prevadec mluvit muzes?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *