Převaděč OK0BEA – Klášterec nad Ohří

Ani sníh nezastavil VO OK0BEA Rolanda OK1ITE při výměně převaděče OK0BEA za převaděč z rodu AE3D. OK0BEA je umístěn na úpatí kopce nad Kláštercem nad Ohří a má pěkný výhled do krajiny. Kromě domovského Klášterce pokrývá Kadaň, Mostecko, Chomutovsko a Žatecko.

OK0BEA hlídá kamera.

Převaděč OK0BEA nabízí vše, co převaděče z řady AE3D umí:

  • Analogový převaděč (subtón 88.5 Hz, zároveň ho i vysílá)
  • Echolink (node #155228) – není připojen do žádné skupiny
  • D-Star (automaticky v DCS019b)
  • C4FM (YSF)
  • DMR (Brandmeiser, statická TG 230)

Vysílá na frekvenci 439.2125 MHz a v analogovém provozu očekává subtón 88.5 Hz. Sám ho také v analogovém provozu vysílá. Toho lze využít, protože ne každý rád poslouchá zvuky z digitálního provozu – proto je třeba nastavit si subtón 88.5 Hz i pro příjem. Pokud bude převaděč vysílat digitální provoz, analogový přijímač bude mlčet.

Převaděč každou hodinu dává svou značku a časové znamení v místním časovém pásmu (sám respektuje i změnu na zimní a letní čas). V případě analogového provozu dává značku po každém druhém uvolnění provozu.

V případě, že na převaděči beží analogový provoz, případný digitální provoz se neodvysílá. Až se analogový provoz uvolní a převaděč odklíčuje, může okamžitě nastoupit provoz digitální. Proto je třeba neváhat v analogovém provozu s odpovědí protistanici, protože uplyne – li čas přídržné doby (to je čas od odklíčování stanice na vstupu do odklíčování převaděče), převaděč odklíčuje a může okamžitě přejít do digitálního provozu.

Podobné je to s provozy digitálními. Analogový provoz (i ten, přicházející z internetu přes Echolink) nemůže digitální provoz přerušit do doby, než digitální provoz sám skončí. Po skončení digitálního provozu ještě převaděč čeká 20 sekund a poté je teprve uvolněn pro provoz analogový. Podobné je to s jednotlivými digitálními provozy – i mezi nimi je mezera 20 sekund. Pokud vysílám z DMR, poté, co vysílat přestanu, mohu vysílat v módu D-Star až za 20 sekund, jinak na můj signál nebude převaděč brát ohled.

Rolandovi OK1ITE děkuji za výstup a vynesení převaděče na stanoviště, následnou montáž a samozřejmě i provozování takového zařízení. Věřím, že bude prospěšné všem radioamatérům v dosahu.

Jirka OK1ZJV

Total Page Visits: 2423 - Today Page Visits: 1

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *