Start do DMR s Radioddity GD-77

S rozvojem digitálních převaděčů se začínají množit dotazy, jak do digitálního světa proniknout. Proto si teď ukážeme jeden z příkladů (rozhodně ho nechci považovat za nejlepší, ale řekněme, že je rychlý a levný). Jako nástroj k seznámení jsem vybral DMR ručku Radioddity GD-77. To proto, že je skladem v Německu a tudíž nehrozí žádné importní náklady a je tu vcelku rychle. V mezičase než přijde je třeba provést si registraci, abychom ke své značce dostali i DMR ID, což je číselná obdoba značky. Ta se provádí zde.

GD-77 jsem objednal na Aliexpressu. Po několika málo dnech přišla DPDčkem úhledná škatulka. Rozbalil jsem ji a z jejích útrob vysvobodil programovací kabel, ručku, baterku, anténu a stolní nabíječku. Vše jsem poskládal a nechal nabít. Po dobu nabíjení jsem se pustil do instalace softwaru.

Programovací software je k dispozici ke stažení na stránkách Radioddity. Jen jsem si vybral model GD-77 a stáhl nejnovější balíček. V něm je ukryt programovací software a nástroj na změnu firmwaru. (Firmware je software, umístěný uvnitř výrobku a zajišťující jeho funkci, pokud by někdo nevěděl.)

Programovací software se ovládá vcelku intuitivně, jeho instalace proběhla bez problémů, ovšem pouze ve Windows 10. Na starších systémech se ne vždy podaří, ale na Windows 10 prošla vždy bez problémů. Abych všem nedočkavým ušetřil práci se zadáváním převaděčů, udělal jsem startovací balíček, v němž by měly být všechny aktuálně funkční převaděče, a to jak analogové, tak i DMR. Nezadával jsem DMR převaděče lokální sítě „DMR sobě“, v níž panuje zcela jiný svět (a je třeba mít i jiné ID). Balíček si stáhněte ZDE. Je nový, aktualizovaný Lubošem OK1ZDA, díky!

Pak už je to stará písnička – spustíme programovací software „GD-77“, jehož ikonka se po instalaci bude nacházet v nabídce START. Angličtina může být pro mnohé překážkou, ale dost pravděpodobně nebude takovou překážkou, jako druhá možnost – Čínština. Takže půjdeme pěkně od začátku: File – Open – vlevo si z nabídky vybereme „Stažené soubory / Downloads“ a tam už na nás bude čekat stažený soubor DMR_CZ_SK_by_OK1OCB.dat. Ten otevřeme.

V nabídce vlevo vybereme „General Setting“ a dvakrát na tento řádek klikneme. Vpravo na šedé ploše vyskočí nové okno, v němž je třeba vyplnit do kolonky „Radio Name“ značku a níže do „Radio ID“ DMR ID, které jsme dostali e-mailem na základě předchozí registrace.

K nastavování je tu samozřejmě spousta dalších voleb, ale ty si můžeme nechat na později. Teď je nastaveno vše důležité a můžeme provést export do ručky. Tu stačí jen zapnout (otočením knoflíku hlasitosti) a připojit do bočních zdířek programovací kabel. Ten pak připojíme do USB portu počítače a po nainstalování ovladačů stiskneme v horní liště páté tlačítko zleva (červená šipka, popiska Write). Tím se nastavení uloží do ručky.

Na tlačítko pro uložení ukazuje šipka myši

Pro lepší ovládání a více funkcí je šikovné si do GD-77 nainstalovat firmware OpenGD77, který je ke stažení zde. Jeho instalace je vcelku jednoduchá. Software na flashování firmwaru jsme si stáhli spolu s programovacím softwarem ze stránek Radioddity. Je to „Firmware software“. Ten se neinstaluje, stačí ho jen spustit (Update.exe). Pomocí tlačítka „Browse“ si vybereme soubor OpenGD77.sgl (ten jsme si stáhli na začátku tohoto odstavce a bezpochyby bude ve stažených souborech). Pak ručku vypneme, podržíme boční modré a černé tlačítko, zapneme a tlačítka uvolníme. Bude svítit zelená kontrolka nahoře a na displeji nebude nic. V tomto režimu ručka přijímá firmware. Nahrávání odstartuje kliknutí na tlačítko „Download“. Až ukazatel dojde do konce, je třeba ručku vypnout, odpojit programovací kabel a zapnout. (Tento firmware není kompatibilní s programovacím softwarem, proto při potřebě jeho použití nahrávám zpět originální firmware.)

Ručka pozdraví značkou majitele a cosi zahraje. Nyní je připravena k používání.

Stručně k ovládání:

  • Výkon lze regulovat přidržením modrého tlačítka na boku pod PTT a stisknutím levé nebo pravé šipky.
  • Režim M / VFO se přepíná pomocí červeného tlačítka.
  • Zóny (v našem případě kraje ČR) se přepínají přidržením modrého tlačítka a šipkami nahoru / dolů.
  • Jednotlivá paměťová místa (předvolby převaděčů) se přepínají tlačítky nahoru / dolů.
  • Výběr TG (hovorové skupiny) se provádí stisknutím křížku. Pak napíšeme číslo a stiskneme zelené tlačítko. Privátní volání se provede stisknutím křížku dvakrát.

Teď je tedy na čase si nastavit „náš“ převaděč a tu správnou skupinu. Začneme výběrem zóny (pro nás kraje). Například pro OK0EB, nacházející se v kraji Jihočeském, je třeba se přepnout do odpovídající zóny. Přidržením modrého tlačítka a šipkami nahoru / dolů vybereme požadovaný kraj. Pak už jen šipkami nahoru / dolů (bez modrého tlačítka) si vybereme konkrétní převaděč, a to v módu digitálním. Snažil jsem se všechno označit buď _A, nebo _D, čímž se mód snadněji pozná.

Budeme chtít vysílat do skupiny 230, takže pokud není číslo 230 na displeji, dostaneme ho tam volbou #230 a potvrzením zeleným tlačítkem.

A můžeme vysílat!

Pro pozdější úpravy v CodePlugu (tedy v nastavení předvoleb) už není třeba vracet zpět původní firmware. K OpenGD77 existuje šikovný nastavovací software (ke stažení zde).

Total Page Visits: 5578 - Today Page Visits: 2

You may also like...

9 Responses

  1. OK1LST napsal:

    Jiříku, ty jsi génius.
    Děkuji za pomoc. GD 77 už žije.
    73!
    Libor OK1LST

  2. JN89MB napsal:

    Ahojte, lze provozovat DMR na poslech bez koncese? Případně lze využívat nějaké sdílené kmitočty bez koncese?

    • OK1ZJV napsal:

      Ahoj, na poslech to není problém. Zkrátka nesmíš zaklíčovat a je vše v pořádku, prakticky můžeš mít v radiostanici udělané nastavení tak, aby to na převaděč neprošlo (ať už „špatně“ nastavenou frekvencí, nebo i jinak). Pro sdílené kmitočty všeobecně platí, že jsou použitelné bez koncese, ale zase na nich nesmí být jiný než určený provoz, takže jen FM.
      Abych to shrnul, poslouchat DMR lze, ale je škoda nevysílat. Koncese je dnes otázkou vcelku jednoduchého testu.
      (Pro DStar i YSF platí totéž, také je lze používat pasivně pouze pro poslech – převaděč se o nich nedozví, nebude – li zaklíčováno.)

  3. OK1COM napsal:

    děkuji za návod a předpřipravený seznam převaděců. Vše se mi podařilo na první pokus. 73 de OK1COM

  4. Dan napsal:

    Je v nějaké verzi open-gd77 možno přepnout dmrid?

  5. Ivan napsal:

    Na sdílenkách lze používat DMR naprosto legálně.

  6. OK2JIQ Jirka napsal:

    Zdravím, již několik verzí open firmware je zakomponován systém předpovědi a sledování radioamatérských satelitů. Velilce šikovná věcička. Kdo má chuť a testovat tento obor ham radia činnosti je pro začátek supr. Kdo by chtěl bližší info napište mi.
    Hodnotím článek jako perfektní! VY 73! de Jirka OK2JIQ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *