TYT MD-9600 – je to dobrá volba?

Když jsem se rozhlížel po DMR dualband transceiverech, nebyl moc velký výběr. K mání byl Anytone AT-D578UV-PRO za cenu lehce přes deset tisíc korun a pak TYT MD-9600 za o tři tisíce méně. DMR jsem chtěl do auta jako doplněk k ICOMu ID-5100, takže mi bylo vlastně jedno, jak bude DMR rádio poslouchat v FM. Všeobecně u rádií z Číny neočekávám, že to bude kdovíjak zázračné.

TYT MD-9600 (také Retevis RT-90s), se jevil jako vcelku dobré rádio. Výbava v pořádku, velikost dobrá, jen škoda, že není možné sejmout přední panel a namontovat ho samostatně. To se v autě hodí, zvlášť když už tam mám ID-5100 s jeho megadisplejem. Nedá se nic dělat, výběr je malý, nad deset tisíc korun do DMR dát nechci, tak si vezmu TYT. Objednal jsem ho na Aliexpressu koncem srpna 2020.

V polovině října rádio přišlo. Navenek pěkná krabice, uvnitř pohledný přístroj s příslušenstvím. Vše jsem úhledně namontoval do auta a už týdny připravený codeplug (sadu nastavení včetně „pamětí“ s převaděči) jsem nahrál do rádia. Zkusil jsem jedno analogové spojení a šel se věnovat rodině s myšlenkou, že rádio provětrám zítra.

Druhý den jsem rádio časně ráno nastartoval a hned jsem hledal, kde se snižuje jas displeje. V ranní tmě by bylo nepříjemné nechat se oslňovat zářícím bílým displejem. Regulace je pouze ve třech stupních, ale vybral jsem si a světlo z displeje mi nijak nevadilo. Je ovšem čas na první spojení. DMR rádia velmi často fungují tak, že po spojení s převaděčem těsně po zaklíčování odehrají trilek, aby operátor věděl, že je spojeno. Pokud se spojení nezdaří, rádio zkusí do převaděče „kopnout“ celkem pětkrát, ale pokud se nepovede ani jeden pokus, oznámí to hlubokým tónem. A přesně ten jsem slyšel.

Že by nefungoval převaděč? To se mi nezdá. Z ručky Retevis RT3s funguje. Chyba bude asi v nastavení. Nelenil jsem, připojil se do rádia přes (dodávaný) USB kabel a jal se kontrolovat nastavení. Nic jsem nenašel. Všechno je v pořádku, navíc codeplug je shodný s RT3s, jen jsem ho zkopíroval. A RT3s funguje skvěle. Po několika desítkách minut laborování v průběhu dne jsem to vzdal a rádio vymontoval a položil na pracovní stůl.

Uplynuly dva dny občasných pokusů a myšlenek, kde může být problém. Mezitím jsem na Youtube našel video, kde kdosi ukazuje, jak dvě naprosto stejná rádia s naprosto stejným nastavením, se chovají každé jinak. Jedno funguje normálně, druhé se chová přesně tak, jako to moje.

A tak je třeba se pustit do zevrubnějšího měření a nastavení. Sedí to na frekvenci? Vypadá to, že je o 240 Hz mimo. To ovšem není zásadní problém, odladil jsem si i hotspot, na němž jsem rádio zkoušel, a žádný kladný výsledek se nedostavil. Po mnoha a mnoha hodinách jsem dospěl k tomuto stavu:

Rádio poslouchá dobře, ale nedekóduje. Z výroby nebylo úplně dobře nastavené, ale to jsem vše srovnal a dostal jsem se do stavu, kdy mohu vysílat, ale stále slyším pouze signál ze svojí ručky Radioddity GD-77. Z Retevis RT3s ne. Neslyším také signál z jednoho z mých hotspotů, ovšem ze druhého (po opravě nastavení kmitočtu) ano. Převaděčů jsem zkoušel šest a ani jeden rádio neslyší (resp. nezvládne dekódovat). Dokonce jsem sebral energii i na dokončení převaděče sedmého a zkusil jsem ho (bez ohledu na správné nastavení) nastavit tak, aby s ním rádio kamarádilo. Ani to se mi nepovedlo.

TYT MD-9600 má tzv. softpoty, tedy softwarové potenciometry, kterými se dá dění v rádiu ovlivnit. Bohužel jsou určeny pouze pro TX a S-metr. Nic kolem příjmu se s nimi řešit nedá. A tak jsem v koncích, už jsem věnoval příliš moc času k jeho zprovoznění. Může mě těšit, že mám moc pěkné rádio, které komunikuje s jedním ze dvou mých hotspotů a nejspíš s žádným dostupným převaděčem.

Abych neházel flintu do žita předčasně, poptal jsem se v okolí, zda někdo toto rádio nezná. A našel se Petr, OK1PZ. Řekl mi, že za ty peníze je to vcelku dobrá výbava. Sám rádio má a funguje mu. Mojí závadu nezná, ač je z internetu vidět, že zdaleka nejsem sám. Mnozí problém vyřešili individuálním nastavením hotspotu, ale touto cestou se vydat nechci, nechci totiž rádio, které komunikuje jen s určeným hotspotem. Pak je přece koncový stupeň 50 W úplně zbytečný.

Petr mě upozornil ještě na jeden problém. Prý se mu už sešlo několik rádií, která měla problém kdesi v modulační cestě (úplné ticho). Problém nakonec vyřešil opravou jedné z napájecích větví, vždy byla stejná závada.

A tak namísto recenze funkcí jako takových a parametrů přijímače a vysílače (je to tupé jako všechny stanice z Číny, ale už se to vcelku rozumně chová) mi zbývá napsat jediné:

TYT MD-9600 bych si už nekoupil. Objednal jsem si AT-D578UV-PRO od Anytone. Věřím, že kvalita bude odpovídat ceně. Ano, asi jsem dostal špatný kus, možná má hardwarovou závadu, možná je jen chyba v nastavení (firmware jsem přehrával celkem třikrát a různý). Ale já nechci výrobek, u kterého některé kusy fungují lépe, jiné hůře a jiné po čase vůbec, navíc s jasně popsanou závadou, která se časem nejspíš stane u všech. A tak bych koupi TYT MD-9600, navzdory vcelku povedené ručce Retevis RT3s, což je skoro totéž v jiném formátu, rozhodně nedoporučil.

Než mi balíček z Číny dorazil, ukázala se ještě jedna možnost – Retevis RT-73. Řešil by problém s potřebou malého čelního panelu, ovšem trochu jinak, než je obvyklé. Rádio je totiž tak malé, že se jedná vlastně pouze o čelní panel, na němž je zezadu PL konektor, konektor pro GPS a napájení. Třeba bude lepší. Až přijde, věřím, že jeho recenze bude o dost pozitivnější. Stejně tak to vidím i s AT-D578UV-PRO od Anytone.

Total Page Visits: 5219 - Today Page Visits: 2

You may also like...

6 Responses

 1. OK1HJT napsal:

  Člověče, to mi budeš muset převyprávět… Neříkej mi, že by se to rádio nedalo dát do kupy…

  • OK1ZJV napsal:

   Už jsem nad tím krámem zlomil hůl :-). Asi by se to dalo dát do kupy, ale za kolik dnů bádání? Pak přijdeme na to, že třeba ve výrobě místo kondenzátoru 102 dali 104. A nebo že to dohromady zkrátka nedáme., jen jsme nad tím seděli týden. Jinak to není špatné rádio, dokonce i v FM se dá používat, což u čínských mobilek zas až tak obvyklé není.

 2. Dan napsal:

  Udajne by se do ni dal nacpat software opedGD77, maji v CPS tu moznost

 3. novaček napsal:

  to chce čas a spaktralní analizator a čučet co to radi a jak posíla že ho nechtěji brat převaděče a některé ano , chce to porovnat co je jinak u hospotu kterého bere a u hotspotu kterýho nebere ?

 4. novaček napsal:

  ps mám tyhle radia dvě , když sem je ze legrace hodil na analizátor ( nejsou profik mám to jako zabavu ) tak mi připadalo že jedno z radiji ( nevím jestli řeknu spravně ) odesíla trochu rychleji a dělá menší mezery sand to pomuže

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *