Spektrální analyzátor za pár dolarů

V nabídce zboží z Číny se objevila zajímavá novinka. Napodobenina spektrálního analyzátoru s generátorem, která by mohla být pro radioamatérské potřeby více než dostatečná. Navíc pro její nákup není třeba prodávat ani auto ani byt. V cenové hladině kolem dvou tisíc korun už se takové měřidlo řadí mezi ta dostupná, co můžeme mít ve své dílně všichni.

Škatulka nijak zajímavého tvaru mne natolik zaujala, že jsem ji bez váhání objednal. Za pár týdnů přišel balíček, po jehož otevření na mne vyskočil vcelku malý přístroječek. V příslušenství chyběl napájecí zdroj, ale dvanáctivoltový zdroj se najde snad v každé domácnosti, a tak mne od prvního spuštění nic nezdrželo.

Zařízení nemá žádný vypínač, proto se po připojení napájení okamžitě zobrazil graf, který jsem tak nějak očekával. Čínské znaky jsem také očekával. A oprávněně. Co jsem nečekal, to byla absolutní absence jakýchkoliv popisů, co je co.

První číslo vypadalo jako frekvence. A opravdu, jen je v něm o jedno místo navíc, tudíž se jedná o desetiny kilohertz. Pro 439.075 MHz zadávám 4390750. Pod tímto číslem se neustále mění jiné číslo, ne nepodobné zadané frekvenci. Vpravo od obou hodnot je konečně nejaký srozumitelný údaj – to vypadá na decibely.

Číslům na spodním řádku mi trvalo porozumět nejdéle. To vlevo určuje šířku měřeného pásma a to vpravo je jakási snímkovací frekvence, na níž je šířka pásma závislá. Vcelku brzy jsem zjistil, že tlačítko F1 slouží pro přeskakování mezi jednotlivými hodnotami. Také jsem se brzy ujistil, že první údaj je opravdu středová frekvence, ale střed displeje je třeba si odpočítat, protože není nijak vyznačen. Stále se měnící údaj na řádku druhém je pak frekvence extrémní hodnoty, takže při ladění filtru je mou snahou, aby se rovnal údaji na řádku prvním.

Pro otestování zařízení jsem použil starý duplexer pro pásmo 70 cm. Po opravě stržených závitů a připájení pahýlů do dutin se mi ho podařilo vcelku rychle naladit. A kontrolní měření výsledek potvrdilo. Proto mohu říci, že zařízení v rámci možností funguje. Možná není úplně přesné, ale vzhledem ke své ceně je jeho užitná hodnota bezesporu vysoká.

Total Page Visits: 1836 - Today Page Visits: 1

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *