F710 – nejmenší DMR

Na Aliexpressu je možné koupit snad úplně všechno, ale malá DMR ručka dlouho chyběla. Ovšem i tento můj sen se stal skutečností a ručka je na světě. Je až neuvěřitelně malinká a vlastně i poměrně levná, vyšla do 1400 Kč a chystá se na ni i nějaká další sleva. Má také USB-C nabíjení, což je už dnes téměř samozřejmost. Bohužel je zcela bez rychlonabíjecích protokolů, takže si na plné nabití počkáme něco přes hodinu, ale přiznejme si, že tato specialita je spíše doménou telefonů, než vysílaček.

Spolu s ručkou dorazil i programovací kabel USB-C (je to ten s „krabičkou“), nabíječka z 230 V (která se vedle našeho českého „kolíku“ v zásuvce jen tak tak vejde), poutko a náhlavní souprava. Vše hezky v krabičce, v níž je kromě mrňavé ručky ještě papírek, suplující návod k použití.

Je neuvěřitelné malá…

Zarazilo mě, že ani na návodu, ani na krabici, ba dokonce ani na Aliexpressu, není žádný odkaz ke stažení softwaru pro programování. USB ovladač není třeba, nainstaluje se ovladač z výbavy Windows. Ovšem programovací software, to byl oříšek. Prodejcův chatbot se tvářil, že na mě nemá náladu, takže mi neřekl nic. Ale po asi hodině hledání jsem dohledal k ručce alespoň název a podle toho pak i stránku, kde je software ke stažení.

Pro ty, co neradi hledají to, co není k nalezení, je odkaz tady:

https://www.qzhld.com/download/1.html

Instalace softwaru prakticky žádná není, je to zabalený EXE soubor, který se pouze spustí. Pro připojení ručky je třeba pouze specifikovat, který sériový port se má použít. Kdo neví, ať klikne PRAVÝM tlačítkem na tlačítko START (ve Windows v liště vlevo) a vybere „Správce zařízení“. Ve správci zařízení pak stačí najít položku „Porty (COM a LPT)“, tu rozkliknout a najít položku „USB-SERIAL CH340“, kde bude uvedeno číslo portu. V mém případě to tedy je COM4. Tento port pak stačí vybrat v programovacím softwaru v menu Set – Select serial port.

Pak už jen načteme údaje z ručky. Je to tam, světe div se, všechno v čínštině. Ale naštěstí jde jen o údaje, software je v angličtině. První položka k nastavení se nachází v DMR Service – Basic settings, kde je nutné nastavit své DMR ID (kdo nemá, musí se zaregistrovat na www.radioid.net) a pak už je třeba jen vytvořit si zóny (v nabídce jsou dvě, já jsem si zvolil jednu pro analog, druhou pro digitál, ale to si může každý vybrat sám). Zóny jsou vlastně jen sady předvoleb. Někdo si může zvolit zvlášť Česko a Slovensko, někdo třeba analog a DMR.

Kromě jedné docela zásadní a jedné menší záludnosti jsem v softwaru nic hrozného nenašel. Vše funguje vcelku hladce, ale na jednu věc je třeba si dát velký pozor. My, Češi, máme totiž jako oddělovač desetin čárku. Ovšem někde mají tečku. Software je nastaven na čárku, ale vzhledem k tomu, že je z Číny, Windows chtějí psát tečku, kterou ovšem software nepřijme. Pokud tedy smažeme frekvenci a zapíšeme novou, například „439,175“, čárka se vůbec nenapíše. Tečka napsat jde, ale ta zase nechutná databázi, která chce čárku. Pokud se nám podaří do políčka s frekvencí protlačit desetinnou tečku, což není žádný velký problém, software spadne. A naše neuložená práce s ním.

Jsou tedy dvě řešení:

  • Dát si pozor a nesmazat předepsanou frekvenci. Přepsat původní hodnotu napravo od desetinné čárky a pak přepsat původní hodnotu nalevo. Desetinné čárky se nedotýkat. Pokud si pozor nedáme a desetinnou čárku smažeme, už není šance ji tam vrátit. Jediná šance, která nás ubrání před pádem softwaru, je, že zavřeme pouze to okno s konkrétní předvolbou a otevřeme ho znovu. Tím se načte opět původní hodnota a my můžeme opět s opatrností hodnotu upravit, viz výše.
  • Nastavit si ve Windows / Regional settings jako oddělovač tečku namísto čárky.

Na závěr jsem našel ještě jednu chybičku, která je tak trošku nepříjemná. Po zapsání konfigurace (zelenou šipkou) do ručky se ručka vypne a občas (není to pravidlem) zůstane zobrazen „Write Progress 100%“, ale nic dalšího nejde dělat. Je to tím, že potvrzení zůstalo viset ve vrstvách pod progress barem. To lze vyvolat kliknutím na lištu a volbou okna „prompt“, jak je na obrázku. Zobrazí se potvrzení o zapsání, které stačí jen odkliknout.

Jaké jsou ostatní dojmy? Ručka má integrální anténu, takže není jak měřit. Citlivost, odolnost, výkon, to vše můžeme jen věřit výrobci. Výkon je udáván 2 W, což na takovou blechu není zrovna málo. A je pravda, že převaděč OK0BG, který je ode mne cca 5 km, stále otevírám a slyším v místnosti bez problémů. Nevšímám se ani nějakých problémů s odolností. Zdá se, že v Číně už to zkrátka opravdu dobře umí.

Vzhledem k velikosti (spíše malosti) ručky nelze očekávat nějaké přehledné menu.

Jen ve zkratce k ovládání:

  • Hlasitost se nastavuje tlačítky vlevo nahoře a dole.
  • Předvolby se mění tlačítky vpravo nahoře a dole.
  • Dlouhým stiskem tlačítka vpravo nahoře se mění zóny (přepíná se mezi dvěma).
  • Dlouhým stiskem tlačítka vlevo nahoře se mění výkon.
  • Dlouhým stiskem tlačítka vlevo dole se vybírá color code (což se u nás v ČR neřeší, vždy máme 1).
  • Dlouhým stiskem tlačítka vpravo dole se aktivuje zámek. Vztahuje se na vše kromě PTT. Stejně se i deaktivuje.

Z displeje se toho zase tolik nedozvíme. Nejvíce mě mrzí, že kromě čísla předvolby se nedá vlastně vůbec zjistit, co daná předvolba obsahuje, přestože při programování dáváme každé předvolbě jméno. Stejně se zobrazuje jen její číslo a naopak jmenné označení na displeji nijak nefiguruje.

Reprodukce odpovídá malosti celého zařízení a tím i reproduktorku. Při vyšších hlasitostech je to hodně zkreslené, ale pokud se přes to přeneseme, není to až tak zlé.

Kdo hledá něco do kapsy a má převaděč na dohled z okna, případně pod postelí hotspot, mohu mu tuto ručku určitě doporučit. Pro DMR jsem dosud nic menšího nenašel.

Jirka Velíšek, OK1ZJV

Total Page Visits: 1753 - Today Page Visits: 3

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *