Nový OK0BPT na Libíně

Věřte nebo ne, ale nevýznamný OK0BPT se přestěhoval. Z nezajímavého kopce rovnou na jeden z nejvýznamnějších – na Libín v okresu Prachatice s nadmořskou výškou 1093 metrů nad mořem.

Antény jsou umístěny pod vrcholovou plošinou, ale stále mají velmi dobrý výhled na široké okolí, srovnatelný s výhledem z místní rozhledny. Převaděč jako takový je zastřešen technologickým domkem, příslušným ke stožáru.

Pro nás jde o docela nezvyklý kus – není to žádný sestavovaný převaděč, ale tovární Motorola MSF 5000 doplněný o Echolink. Věnovali nám ho z Rakouska, protože tamní převaděč museli z důvodu přestavby budovy na kótě demontovat a nebylo možné ho už na kótu vrátit. Podmínku, že někde musí běžet, jsme splnili právě teď. Děkujeme Michaelovi OE5FML.

Převaděč zůstal na stejné frekvenci jako OK0BPT, tedy 439.075 MHz. Zůstalo mu i číslo Echolinku a všechny ostatní parametry.

(Aktuálně ještě čekáme na přidělení IP adresy od poskytovatele internetu, Echolink bude funkční co nevidět.)

Pro pořádek jsou tady:

 • Frekvence TX: 439.075 MHz
 • Frekvence RX: 431.475 MHz
 • Tonesquelch: 88.5 Hz RX i TX
 • Echolink # 636631
 • Výkon: 8W

Na výstavbě převaděče a vůbec na umožnění jeho existence se podíleli:

 • Radioklub Písek OK1KPI, zejména Martin OK1VHB a Robert OK1MCI
 • Jirka OK1VTJ
 • Jirka OK1HJT
 • Michael OE5FML

Všem patří poděkování za jakoukoliv pomoc.

Budeme rádi za reporty, napište nám je do komentářů pod článkem!

Total Page Visits: 860 - Today Page Visits: 1

You may also like...

9 komentářů

 1. admin napsal:

  Cesta z Libína do Č. Budějovic proběhla co se týče pokrytí signálem převaděče vcelku dobře. V okolí Kratochvíle, kde nehrají ani některá rádia, to bylo asi nejhorší, ale stále použitelné. Starý OK0BPT tu nefungoval vůbec. Při vjezdu do Č. Budějovic u Globusu je to ještě dobré, ale při průjezdu okolo sídliště Vltava jako když utne a převaděč zmizel. Po vyjetí na vrchol mimoúrovňové křižovatky (Strakonická ulice) se opět objevil a zůstal se mnou až domů do obce Hůry (ta je nad ČB, tady je signálu dost).
  Jirka OK1ZJV

 2. Jirka napsal:

  Zatím jsem neměl moc příležitosti odzkoušet a odsledovat, nejspíše zítra….. Nicméně, signál z převaděče je u mě doma (Roudné u Č.Budějovic, jižní část ČB) až překvapivě dobrý. V signále od převaděče se mi zde objevují celkem pravidelné rušivé signály , něco jako pravidelné packety z čehosi. Původně jsem dával vinu neodolnému čínskému baofengu, nicméně jsem pak zapnul Alinco DJ-G5 a tam se to objevuje také. Zatím nevím co to je, ale vypátrám to!! 😉 Každopádně, kóta Libén je úžasná, Prachaticko a šumava takovou potřebovala jako sůl! A pokud se tam povede, jak je v plánu, přestěhovat i 2m převaděč, myslím, že nás Libín ještě všechny překvapí! 73! Jirka

 3. admin napsal:

  Z dnešního cestování: Č. Budějovice převážně ano, Veselí nad Lužnicí ano, Ševětín spíš ne, cesta ČB – Ševětín ale ano, dál do Veselí už ne. Z Veselí dál do Tábora už je převaděč zase použitelný. Vynikající signál je v Temelíně, v Hluboké nad Vltavou, dobře to funguje v Písku, v Dolním Bukovsku. Takže by se dalo říci, že pokrytí je dle očekávání. Je znát, že převaděč funguje i z větších dálek, uvidíme časem, kde se všude ukáže. Protistanice byly z Písku, Vodňan, J. Hradce, ČB.

 4. Vláďa OK1IVU napsal:

  Tak je tady něco nesprávně napsáno. Nejdříve je napsáno, že zůstal na původní frekvenci to jest 439,075 MHz ale jak je přehled, tak je napsáno 439,175 MHz a pochopitelně i RX 431,575 MHz.

  • admin napsal:

   A vida! Někdo to tu pozorně čte :-). Díky, v článku opraveno, samozřejmě je to chyba. Správně je 439.075 MHz.
   Jirka OK1ZJV

  • Dotaz na IVU napsal:

   Vláďo jak ti to tam hraje? Nevadí ti kmitočtová kolize s Kozákovem? Martin VHB

 5. OK1BC napsal:

  Tak jsem testoval, jak slyším OK0BPT v Budějcích a na bílou hůl na paneláku je signál značně kolísavý od S3 po S9+10. Na ručku lze nahodit, ale ke komunikaci to skoro není, tam jsou úniky pro komunikaci již fatální.
  Robert OK1BC

 6. Libín napsal:

  Pro OK1VHB. Tento p
  řevaděč mohu poslouchat a využívat pouze přes Echolink , z Plzně je to přece daleko.
  Vláďa OK1IVU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *