Jak na instalaci vzdáleného SDR přijímače – 2. díl
V minulém díle jsme si pověděli o instalaci webového SDR přijímače OpenWebRX a řekli jsme si, že existuje i vylepšená verze Plus. Na tu se nyní zaměříme a vylepšíme si ji k obrazu svému.
Protože jsme si při instalaci nastavili jméno a heslo pro operační systém (který jsme nahráli na SD kartu), můžeme se teď do něj přihlásit. Ale pozor, to neznamená, že se můžeme přihlásit přímo do OpenWebRX webu. Tam totiž musíme uživatele nejdříve vytvořit. A to uděláme takto:
- Stáhneme si (pokud ještě nemáme) PUTTY. To je šikovná věcička pro administraci Linuxu na dálku. Vzhledem k tomu, že u Raspberry pravděpodobně nemáme obrazovku, je to jediný způsob, jak se můžeme do operačního systému, běžícího v Raspberry Pi přihlásit. Putty se stáhne zde: https://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/putty/latest.html – je to hned první položka 64bit-x86. Po instalaci získáme ikonku se dvěma pradávnými monitory, kterou si spustíme.
- V minulém díle jsme získali IP adresu našeho SDR rádia. Tu budeme potřebovat i pro Putty. Zadáme ji do Host Name (or IP address). Port necháme 22.
- Klikneme na tlačítko Open.
- Následně odsouhlasíme Accept (to se dělá jen jednou, protože putty chce jednorázově ověřit, že se připojujeme tam, kam chceme).
- Přihlásíme se uživatelem, kterého jsme si vytvořili při instalaci na SD kartu a heslem, které jsme zadali.

Na obrázku je vidět, jak to vypadá po spuštění Putty. Do Host Name jsem zadal IP adresu a nic jiného jsem neměnil, pak klikám Open. (Na obrázku je ještě vidět seznam serverů, které spravuji a uložil jsem si je do Putty, abych si nemusel pamatovat jejich adresy. To si může udělat každý dle libosti a potřeby.)

Na tomto obrázku už je přihlášený Linux. Zadal jsem uživatelské jméno „ok1zjv“, které jsem si zadal i při nahrávání na SD kartu. Pak jsem také zadal heslo, které jsem si v okamžiku nahrávání zvolil. Nyní můžu zadávat příkazy.
A právě teď zadáme ten nejdůležitější. Vytvoříme pro webovou aplikaci uživatele, který se pak bude moci přihlásit. Zapíšeme příkaz:
sudo openwebrx admin adduser ok1ocb

Na obrázku je vidět, že jsem celou akci už provedl. Zadal jsem příkaz a poté dvakrát zapsal heslo, které danému uživateli dávám. Stejným způsobem lze uživatelů přidat více.
Když už jsme v konzoli, provedeme ještě jeden příkaz: sudo install-softmbe.sh
To proto, aby se nám doinstalovaly kodeky pro poslech DRM, DMR, D-STAR a YSF. To se může hodit. Procedura bude trvat pár minut. Po jejím skončení se už můžeme odhlásit, protože už nebudeme putty k ničemu potřebovat. To se provede zapsáním „exit“ a stiskem Enteru. Kdo je línější, použije CTRL+D.
Právě máme dokončenou instalaci a můžeme začít ladit. Přidáme si pásma, nastavíme záložky:
Vpravo nahoře klikneme na Settings a přihlásíme se uživatelem, kterého jsme si před chvílí vytvořili. Dostáváme se tím do hlavního menu nastavení:

V nabídce máme Settings, Clients a ještě po odrolování dolů Services. Pro nás jsou důležité zejména Settings a Clients. Nejprve se podíváme na Clients, kde vidíme, kdo se nám dívá na náš OpenWebRX. Pokud tam někdo „zlobí“, lze mu zakázat vstup použitím „ban“. Také můžeme všem uživatelům poslat zprávu pomocí „Message to broadcast to all clients“ a kliknutím „send“.
V General Settings si můžeme nastavit vše okolo našeho SDRka. Třeba i vložit fotku, která bude nahoře v pozadí stránky SDR. Stejně tak pozici, lokátor a další parametry, které se budou zobrazovat.
Nejzajímavější je to v SDR device settings. Tam jsou připraveny tři profily pro tři nejpoužívanější SDR zařízení. To, které nemáme, doporučuji vypnout odstraněním fajfky z „Enable this device“, takto:

Vše se potvrdí kliknutím na Apply and save.
Teď si zkušebně přidáme další pásmo. Klikneme na patřičné zařízení (nejčastěji RTL-SDR) a klikneme na New profile. Vyplníme například takto:

- Profile name: To je zobrazované jméno pásma.
- Device gain: Můžeme ho nechat automaticky, ale lze ho upravit i manuálně dle potřeby. Je to vlastně obdoba RF Gainu.
- Center frequency. To je kmitočet, který chceme mít uprostřed pásma. Pro 50-52 MHz je tedy rozumná volba číslo 51. Pozor na jednotky! Ty se volí vpravo.
- Sample rate: Nejdůležitější parametr pro komunikaci mezi Raspberry a SDRkem. Pro RTL-SDR používáme 2,048 MS/s (pozor opět na jednotky!).
- Initial frequency je kmitočet, kam se přijímač naladí při spuštění.
- Initial modulation je modulace, která se nastaví při spuštění.
- Initial squelch level je hodnota SQL, která bude nastavena při spuštění.
- Tuning step je krok ladění.
- Oscillator offset je třeba nastavit individuálně, a to v případě, pokud se zobrazená frekvence liší od skutečné.
Vše se opět ukládá pomocí Apply and save.
Krátkou zmínku věnuji ještě záložkám. Jejich použití je jednoduché. V hlavním menu si vybereme Bookmark editor, kde si můžeme záložky dle libosti přidávat. Výsledek je pak tento:

Na úvod by tento popis měl stačit. Ideální bude, když si na zbytek přijde každý sám. Co jsem ale hledal dlouho, to je možnost skenování mezi předvolbami, což se dělá podržením pravého tlačítka na SQ při poslechu SDRka. A to je poslední, co vám povím.
Jirka Velíšek, OK1ZJV
Nejnovější komentáře