OK0BDV je teď analogový i digitální

OK0BDV už funguje přes pět let. Během své první pětiletky prošel jen mírnými úpravami, ale teď už nezůstává kámen na kameni. Ze soudrátí, propleteného mezi jednotlivými prvky převaděče, se stal konečně docela pěkný kousek. A hlavně o dost víc vybavený než ten předchozí.

Proč by měl být OK0BDV také digitální? Ač sám nejsem žádným propagátorem digitálních provozů na VKV, všímám se, že provoz radioamatérů do digitálního světa pozvolna proniká. Na DMR je vcelku živo, asi víc, než na všech převaděčích v jižních Čechách dohromady (i na těch, které nejsou propojeny do Echolinku). OK0BDV není nijak výrazně využíván, takže se na jeho frekvenci digitální provoz vejde.

Takto je nový OK0BDV usazen do racku na Dobré Vodě. Není tam zdaleka sám.

O podstatě digitálního provozu bych chtěl promluvit v některých z následujících článku, proto bych se teď chtěl věnovat pouze změnám v převaděči. Těch není málo. Analogová část zůstala stejná. Pro potřeby digitálního provozu ovšem došlo k razantním změnám, a to i v útrobách radiostanic. Používají se stále osvědčené Motoroly GM300, přesně ty, které pro digitální provoz „nejdou“ použít. Hlavně u vysílací radiostanice je modifikací až moc, ale i o těch si povíme někdy příště. Do útrob převaděče přibyl MMDVM modem, starající se o zpracování digitální modulace. K připojení do internetu slouží ještě Raspberry Pi. Aby se zamezilo občasnému koktání Echolinku, pro každý provoz je teď jedno „Pi“, pro Echolink Orange Pi a pro digitální provozy zůstalo Raspberry Pi, původně používané pro Echolink. Tolik jednotlivých zařízení už vyžaduje nějakou formu. Nebo dokonce rám.

Rozpracovaný OK0BDV. Rám drží pomocí růžků z 3D tiskárny.

Rám drží pomocí na 3D tiskárně vyrobených růžků, které spojují hliníkové profily. Je to tedy jednoduchá skládačka – stačí si vytisknout patřičný počet potřebných růžků a odboček a nařezat hliníkový profil na správné délky. Sestavení celé konstrukce je pak záležitost pár minut. Každý modul pak má svou příchytku. Aby do převaděče nemohlo zalézt kdejaké zviřátko, jeho stěny jsou pokryty kovovou mřížkou (tahokov). Pokud se někomu tento způsob montáže líbí a nechce se mu to celé vymýšlet, ať mi napíše pod článek do komentářů, soubory k 3Dtisku mohu poslat.

Vpravo nový OK0BDV a všude okolo ten původní.

OK0BDV běží ve zkušebním hybridním provozu od 24. 6. 2020. Na analogové části se nic zásadního v nastavení nezměnilo, digitální je nastavena tak, aby umožňovala nějaký základní provoz. Aktuálně běží DMR a C4FM, do DMR je směrována skupina 230 (a pokud je zaklíčováno v jiné skupině, pak samozřejmě i ta). Zbývá ještě zapnout D-Star. (Aktualizace 30.6.2020: DStar už běží, připojeno do DCS019b.)

MMDVM modem je základem digitální části převaděče.

Co bude dál? OK0BDV je první vlaštovkou. Je třeba vychytat případné mouchy a pak už začít stavět převaděče bez much. Prvním takovým by měl být OK0BLI u Lipna. Teď je ale důležité pochytat pověstné mouchy v nastavení prvního vývojového kusu hybridního převaděče. Pokud na nějaké přijdete, zapište je pod článek do komentářů a já se je pokusím nějak vyřešit.

Total Page Visits: 2369 - Today Page Visits: 2

You may also like...

6 Responses

  1. OK1ZJV napsal:

    Dnešní toulky po kraji ukázaly, že spojení na DMR funguje třeba z obce Libenice (88 km severněji), z Jindřichova Hradce (50 km severovýchodně), takže by se dalo říci, že převaděč funguje dobře. Co se nepovedlo, je nastavení preemfáze do vysílače v analogovém provozu, ale to doladím snad při příští návštěvě. Projevuje se to jen v případě, kdy do OK0BDV mluví stanice a někdo ji z převaděče poslouchá. Echolinku se to netýká.

  2. OK1ZJV napsal:

    Dnes aktivován ještě DStar. Funguje, první památné spojení udělal Michal OK5MV. Blahopřeji mu před zapnutým Baofengem. 🙂

  3. Sláva napsal:

    Krása střídá nádheru. Těším se na prezentaci v Budějcích. Domluv si někdy u Ládi DDV slot ať se sláva tvá mezi radioamatéry rozšiřuje dále.

  4. OK1TRJ napsal:

    Ahoj. Předně díky za investici času, úsilí a vlastních peněz do rozvoje.

    Nejsem si jist, ale zdá se mi, že střed signálu DMR má QRG cca o 2 kHz výše (na 438,927 MHz). Vycházím ale pouze z pozorování jedním SDR přijímačem (AirSpy R2) v Jindřichově Hradci. (Přičemž QRG ostatních převaděčů na 70cm pásmu mi sedí, takže neusuzuji primárně na problém v offsetu SDRka.)

    https://www.dropbox.com/s/t1lu2epnlligr5f/ok0bdv_QRG.PNG?dl=0

    • OK1ZJV napsal:

      Ahoj,

      u BDV o tom vím. S GM300 to nikdy nebude přesně, ale určitě se chci více přiblížit ideálu. Zpočátku je hodně mimo, jak se ohřeje, srovná se. Mám na BDV ještě několik dalších dodělávek, tak to někdy při návštěvě musím všechno vyřešit. Není čas, to je ten hlavní problém.

  5. OK1ZJV napsal:

    Dnes byly vyřešeny a dodělány veškeré známé nedostatky převaděče a nyní je vybaven stejně jako ostatní z řady AE3D. Na jaro je v plánu rekonstrukce anténního systému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *