Jak vyrobit levně inteligentní relé?

Občas je třeba spínat nějaký spotřebič, otevírat vrata, restartovat nějaké zařízení, ale ne vždy je dostupný vhodný hardware a už vůbec není za rozumnou cenu. Dnes nám v tomto může pomoci pro mnohé internetové poskytovatele již bezcenné zařízení Mikrotik RB133, RB433, RB711, RB411 nebo i RB532. Tyto desky disponují mnoha funkcemi, my ale požadujeme jedinou – spínání LED diod. Podmínkou pro jejich sepnutí pak může být vcelku libovolný podnět – třeba dostupnost / nedostupnost internetového připojení. Pokud internet nefunguje, rozsvítí se zvolená LED. My ale k této LED připojíme relé a můžeme jím ovládat třeba ono neposlušné zařízení pro připojení k internetu.

Na obrázku je ukázka jednoduchého zapojení. Tranzistoru BC640 ostříháme nožičky na vhodnou délku a obě krajní připájíme přímo na zvolenou LED diodu, přičemž tranzistor je orientován tak, aby jeho „tělo“ leželo plochou částí na desce. Prostřední nožičku pak vyhneme, abychom na ni mohli připájet vývod na cívku relé. Druhý pól cívky relé připájíme na minusový pól, tedy kostru desky. Vhodné místo je třeba tam, kde je příprava pro USB konektor, tak, jak je na obrázku. LED diod můžeme obsadit libovolné množství.

 

Ideální relé je například G6K-2F-Y od výrobce OMRON, je malé a dokonce obsahuje i diodu paralelně k cívce. Jen je třeba nezapomenout na vnitřní diodu a dodržet polaritu. Podle obrázku by tedy modrý drátek šel na plusový a bílý na minusový pól relé.

 

 

 

Další kapitolou je software. Nejdůležitější je verze systému RouterOS, která nesmí být novější než 6.22. Tam totiž skončila podpora ovládání LED diod. Proč, to nikdo neví. Protože ovládání routerů Mikrotik je vcelku složitá kapitola, nebudeme se mu nijak podrobně věnovat. Jen tedy krátce:

Příkaz pro rozsvícení LED 1:

:led led1=yes

Zhasnutí LED:

:led led1=no

Bliknutí na vteřinu (tedy sepnutí relé na tři vteřiny):

:led led1=yes; delay 3; :led led1=no

 

Jedinou nevýhodou této koncepce je stav při startu zařízení, kdy operační systém problikne všemi LED diodami. To se ne vždy hodí.

OK1ZJV

Total Page Visits: 1665 - Today Page Visits: 2

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *