iGate LoRa na Kleti OK0EB

Dnes, tj. 8.5.2022 byl spuštěn nový radioamatérský iGate LoRa pro systém internetu věcí (IoT) v pásmu 433MHz na kótě Kleť pod volačkou OK0EB-10. Díky Honzovi OK2ZAW, který dal impuls k rozšíření LoRa sítě a hlavně zcela na svoje náklady připravil v úhledném balení potřebný hardware, se radioamatérská síť LoRa rozšířila o iGate, která má potenciál na pokrytí velké části území naší republiky.

Co je systém LoRa a k čemu je tato síť určená, stručně sepsal Martin OK1VHB v příspěvku zde: http://ok1ocb.cz/prevadece/co-to-je-lora-jak-prenaset-aprs-data-pomoci-lora/

Protože je na Kleti velmi mnoho různých provozovatelů všemožných zařízení a vysílačů malých i velkých výkonů a je tedy problém se směsí různých silných signálů a iGate potřebuje umět slyšet „trávu růst“, rozhodl jsem se doplnit iGate pásmovým filtrem, který by měl předejít případným problémům se zarušením, případně se zahlcením od jiných silných i slabých přímých a intermodulovaných signálů. Jeho naladění jsem zvolil tak, aby primárně odladil frekvenci 70cm převaděče OK0EB f= 439.175MHz, protože zde je nejvyšší pravděpodobnost rušení kvůli malé vzdálenosti antén iGate a převaděče.

Hardware od Honzy obsahuje i široký SDR přijímač s možností dálkového ovládání a přenosu přijatých signálů po internetu, který jsme připojili k volné neobsazené anténě pro pásmo 70cm. O jeho funkcích a použití budu informovat později.

První test iGate (Martin OK1VHB měl spuštěný svůj APRS LoRa tracker v autě při jízdě z Kleti směr Písek) naznačuje, že iGate funguje opravdu skvěle. Však taky při VF výkonu vysílače trackeru 15mW je až neuvěřitelné, z jaké dálky a navíc za jízdy iGate data z trackeru přijímá…

iGate již můžete zcela na plno používat. Budeme rádi, když se podělíte o své zkušenosti a projekty IoT LoRa v HAM pásmu a taky o mapování pokrytí….

73!

Jirka OK1HJT
Martin OK1VHB
Honza OK2ZAW

Total Page Visits: 2122 - Today Page Visits: 2

You may also like...

1 Response

  1. Martin napsal:

    Super kluci, ja prave cekam na hracky z aliexpresu a chci taky postavit ve Znojme jeden.

    GL a 73!
    Martin OK2UEC

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *